Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach

20 sierpnia 2019

Dawno, dawno temu prawie wszyscy mieszkaliśmy na wsi. Jak to możliwe? To właśnie tutaj, zanim powstały większe i małe miasta, nasi przodkowie wszystkiego się nauczyli. Tutaj poznali pierwsze sekrety uprawy roślin i oswoili zwierzęta. Wszyscy żyli zgodnie z naturą i to właśnie dzięki niej wiedzieli, jak odmierzać czas, kiedy pracować, a kiedy świętować. Wiedzieli też, że w naturze - jak w życiu - wszystko się powtarza.

Wybierzcie się w podróż do przeszłości pełnej tradycyjnych obyczajów i magicznych obrzędów razem z książką Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach! Książka podzielona jest na części według pór roku, cyklu natury i pracy w polu. Czytelnicy poznają dawne zawody i podział obowiązków w gospodarstwie. Dowiedzą się również jak dawniej dzieci spędzały czas na wsi, jakie miały obowiązki i zabawy. Poznają wszystkie święta i związane z nimi obyczaje, te które przetrwały do dzisiaj i te dawno zapomniane. Ponadto w książce znajdziecie wskazówki jak wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne, poznacie proste przepisy na przetwory i słodkości oraz domowe porady. Podczas lektury, na każdej stronie towarzyszy mądra sowa-przewodniczka, która tłumaczy dawne obyczaje. Ta pozycja zadowoli i dużych i małych. Ci pierwsi z ciekawością odkryją zapomniane tradycje i zagłębią się w lekturze. Dla tych młodszych atrakcją będą piękne kolorowe i bardzo szczegółowe ilustracje, przedstawiające życie na wsi. 

Ta niezwykła pozycja powstała ze współpracy polonistki, autorki koncepcji i tekstów Moniki Michaluk, artysty, ilustratora Michała Stachowiaka i etnografa, kustosza Muzeum Etnograficznego w Poznaniu Witolda Przewoźnego.

Każdy dzisiaj zabiegany. Ludzie liczą cenny czas… 

Wszyscy mają swoje plany, gdzieś w oddali szumi las. 

On pamięta stare dzieje. Pamiętają je przodkowie. 

Czary-mary, świat pięknieje, dziadek wszystko ci opowie…

Czemu jak co roku w święta sianko pod obrusem mamy? 

Czy ktoś powód dziś pamięta? Czy tradycję swoją znamy? 

Starszych dzisiaj zapytajcie! Niech się dzielą mądrościami. I świętujcie, rozmawiajcie! Sowa już się żegna z wami…

Monika Michaluk, Witold Przewoźny, Michał Stachowiak

Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach.

Albus Wydawnictwo

Format: 220 x 300 mm

Oprawa: twarda

Liczba stron: 148

ISBN: ISBN 978-83-89284-54-9

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.