Słoneczniki 2019 już rozdane!

7 października 2019

Swobodne poruszanie się w świecie wzorów i algorytmów, wrażliwość na barwy i kształty, umiejętność współodczuwania i doskonałego odnajdywania się w relacjach z innymi - elementów składających się na wysoko rozwiniętą inteligencję jest mnóstwo, a do osiągnięcia w nich biegłości nie zawsze wystarczą godziny spędzone nad książkami w szkolnej ławce. Zapisane notatki i wykonane ćwiczenia kształcą nas bowiem tylko do pewnego stopnia - aby odkryć pełnię swoich możliwości, potrzebujemy wyzwań i rzeczywistego zmierzenia się z uśpionymi na co dzień pokładami wiedzy i umiejętności.

Dlatego też stymulowanie wszystkich rodzajów inteligencji jest tak ważne od najmłodszych lat, kiedy nieuformowane jeszcze umysły z łatwością wchłaniają informacje i adaptują nowe zdolności. Angażowanie ich w najprzeróżniejsze zajęcia i warsztaty, mające na celu tak zaktywizowanie intelektu młodych uczestników, jak dostarczenie im rozrywki, jest bezcenną inwestycją w prawidłowo ukształtowaną osobowość dzieci. Ilość dostępnych na rynku ofert może jednak przytłaczać. Skąd możemy wiedzieć, które z proponowanych ćwiczeń są warte i tak już ograniczonego czasu najmłodszych? W jaki sposób dokonać wyboru i zapewnić naszym pociechom lepsze jutro?

Z odpowiedzią i pomocą przychodzą organizowane co roku Słoneczniki - plebiscyt na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci i młodzieży. Słoneczniki to akcja przeprowadzana od dziewięciu lat przez fundację CzasDzieci.pl, która stawia sobie za cel wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu i wątpliwościom rodziców pragnących zadbać o prawidłową edukację i wzrost swoich dzieci. Słoneczniki skupiają się na oddaniu głosu właśnie im - opiekunom i wychowawcom, którzy znajdują się najbliżej latorośli i jak nikt inny potrafią ocenić, czy dane przedsięwzięcie służy ich rozrywce i rozwojowi. Dlatego właśnie to oni zgłaszają nominowane w konkursie inicjatywy, dzielą się swoimi przemyśleniami na ich temat i wybierają te, które w ich odczuciu wnoszą do dziecięcej edukacji najwięcej.

Organizatorzy Słoneczników, rozumiejąc, że dojrzałość i błyskotliwość przejawiają się w różnych aspektach i formach, wyłaniają zwycięzców w sześciu kategoriach poświęconych odmiennym sferom inteligencji, takich jak język, logika, sztuki wizualne, muzyka, ruch i przyroda. Dzięki temu na liście laureatów plebiscytu znajdują się inicjatywy z przeróżnych dziedzin nauki, kultury i sztuki, uczestnictwo w których umożliwia pełny i harmonijny wzrost młodych.

W tym roku krakowska edycja rozdania statuetek Złotych Słoneczników odbyła się w Muzeum Lotnictwa Polskiego. W trakcie gali, poprowadzonej profesjonalnie i z humorem przez Michała Zalewskiego, podwawelskie stowarzyszenia i instytucje otrzymały nagrody przyznane przez rodziców oraz jury w składzie - pełnomocnik prezydenta ds. rodziny – pani Marzena Paszkot, prof. Jagoda Cieszyńska, dr Renata Pater, dr Joanna Olszewska-Gniadek, Agnieszka Karp-Szymańska oraz Wioleta Dyrcz. W nowoczesnym gmachu Muzeum w sobotnie południe 5 października pojawiły się także dzieci, myśl o których przyświeca co roku każdej z akcji. Organizację tak uroczystej gali umożliwiło natomiast wsparcie sponsorów i partnerów. Słonecznymi odznaczeniami uhonorowano: Miasto Kraków, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Firmę Ster - Centrum Żeglugi Wiślanej i Słodki Wierzynek.

Laureatami w tegorocznej edycji krakowskich Słoneczników zostali:

JĘZYK:
Statuetka Złotego Słonecznika:
Projekt Ożywiamy książki
Organizator: Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima
Nagroda Rodziców: Konkurs literacki Zwycięski Orle Nasz Leć – wskaż nam czym jest wolność
Organizator: Muzeum Armii Krajowej

LOGIKA:
Statuetka Złotego Słonecznika:
Warsztaty dla rodzin w Ogrodzie Doświadczeń
Organizator: Muzeum Inżynierii Miejskiej
Wyróżnienie Jury: Warsztaty kulinarne
Organizator: Dzieciaki w formie
Nagroda Rodziców: Jak działa teatr?
Organizator: Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

MUZYKA:
Statuetka Złotego Słonecznika: Warsztaty perkusyjne DrumKids
Organizator: DrumKids Miriam Mazur-Siatkiewicz
Wyróżnienie Jury: Warsztaty taneczne Na ludową nutę
Organizator: Opera Krakowska
Nagroda Rodziców: Smykowe granie
Organizator: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

SZTUKI WIZUALNE:
Statuetka Złotego Słonecznika:   Pokazy ręcznego formowania szkła wraz z warsztatami malowania na Szkle
Organizator: SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
Wyróżnienie Jury: MAMBA - Mała Ambasada Muzealna
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Nagroda Rodziców: MAMBA - Mała Ambasada Muzealna
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

PRZYRODA:
Statuetka Złotego Słonecznika: Spacery przyrodnicze po Łąkach Nowohuckich
Organizator: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Nagroda Rodziców: Mikrowyprawy w naturę
Organizator: Fundacja Dzieci w naturę

RUCH:
Statuetka Złotego Słonecznika: Warsztaty taneczne Na ludową nutę
Organizator: Opera Krakowska
Wyróżnienie Jury: Warsztaty perkusyjne DrumKids
Organizator: DrumKids Miriam Mazur-Siatkiewicz
Wyróżnienie Jury: Rodzinna Pracownia Stolarska
Organizator: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Nagroda Rodziców: Warsztaty dla rodzin w Ogrodzie Doświadczeń
Organizator: Muzeum Inżynierii Miejskiej

Wyróżnienie specjalne Jury za całokształt działań kształtujących empatię u dzieci
- Żydowskie Muzeum Galicja

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.