Dlaczego morze jest słone?

8 kwietnia 2020

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego woda w morzach i oceanach jest słona? Przeczytajcie legendę o czarodziejskim młynku z Wieliczki, żeby poznać odpowiedź na to pytanie. W pustych miejscach w tekście wpiszcie numery rysunków odpowiadających brakującym słowom. Obrazki znajdziecie w ramce obok.

Woda w morzu jest słona i nie nadaje się do picia – wiedzą o tym nawet najmłodsze dzieci. Ale nie zawsz tak było… Zacznijmy jednak od początku.

Dawno temu w kopalni soli w Wieliczce żył Solny Dziadek. Miał słone a) _____ i b) _____, a jego twarz porastały pokryte solą c) _____ i d) _____. Mieszkał nad słonym jeziorem i codziennie pracował w olbrzymich grotach solnych, w których e) _____ ścinał bloki soli. Po ciężkim dniu pracy wracał do domu, w którym trzymał swój największy skarb – czarodziejski młynek. Wystarczyło wypowiedzieć zaklęcie, by wprawić korbkę młynka w ruch, a ten mełł na drobne kawałeczki nawet najtwardsze bryły soli. Raz wprawiona w ruch korbka mogła się kręcić w nieskończoność – by ją zatrzymać, także należało wypowiedzieć odpowiednie zaklęcie. Solny Dziadek chętnie dzielił się solą z mieszkańcami Wieliczki, nikomu jednak nie mówił o czarodziejskim przedmiocie.

Pewnego dnia w solnej grocie ukrył się zapłakany f) _____. Malec nie miał rodziców, a na życie zarabiał, wypasając g) _____ u miejscowego gospodarza. Tego dnia wilk porwał jedną z owieczek, a gospodarz oznajmił, że bez zwierzęcia chłopiec nie ma nawet co wracać do gospodarstwa. Solny Dziadek pożałował malca, zaproponował mu schronienie i pracę przy wydobyciu soli w kopalni. Tak żyli przez kilka lat, aż w końcu Solny Dziadek postanowił posłać chłopca na naukę czytania i pisania do miasta. Podarował mu czarodziejski młynek, by mógł za wszystko płacić solą, która w tamtych czasach była cenniejsza niż h) _____. Nauczył go też dwóch zaklęć – pierwszego, które wprawiało korbkę młynka w ruch, i drugiego, które ją zatrzymywało.

Chłopiec z żalem opuścił swój dom w grocie solnej i udał się na nauki do miasta. Pewnego dnia zatrzymał się w gospodzie i jak zwykle chciał zapłacić za nocleg i) _____. Wówczas gospodarz zobaczył u niego czarodziejski młynek i z wszystkich sił zapragnął go mieć. Zakradł się nocą do pokoju chłopca i gdy ten spał, zabrał młynek. Jego korbka kręciła się wówczas jak szalona, więc sól cały czas wysypywała się z magicznego przedmiotu. Gospodarz postanowił uciec z młynkiem jak najdalej od chłopca – niezwłocznie wsiadł na j) _____, by popłynąć w odległe krainy. Nie potrafił jednak sam zatrzymać korbki i sól z młynka sypała się bez przerwy. Statek robił się od niej coraz cięższy i cięższy, aż w końcu zatonął na pełnym morzu. Do dziś korbka młynka nie przestała się kręcić, a sól, która z niego się wysypuje, zasala wszystkie morza i oceany.

Pełną wersję legendy o czarodziejskim młynku z Wieliczki znajdziecie w książce Legendy polskie Wandy Chotomskiej.

 

Odpowiedzi: a – 5 (ręce), b – 7 (nogi), c – 6 (wąsy), d – 3 (brodę), e – 2 (kilofem), f – 9 (chłopiec), g – 8 (owce), h – 10 (złoto), i – 1 (solą), j – 4 (łódź)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.