Książki dla dzieci wydane pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO - polecamy do czytania!

8 kwietnia 2020

Był sobie król…
Miłośnicy i miłośniczki historii! Kto z was pamięta kultowe „samoczytające się” opowieści Pawła Jasienicy o polskich dynastiach królewskich i władcach? W XXI wieku niełatwego zadania przepisania na nowo jakże barwnych, a niemiłosiernie zarzynanych w szkołach dziejów ojczystych podjął się Mariusz Wollny – etnograf, historyk pasjonat i górski włóczykij, twórca łotrzykowskiej sagi o domorosłym krakowskim detektywie Kacprze Ryksie i spiritus movens autorskiego wydawnictwa Jama. Od kilkunastu już lat pisarz i jego córka plastyczka Zuza tworzą i stale doskonalą przepięknie zilustrowaną i wydaną serię Był sobie król, obejmującą czasy od pierwszych Piastów po abdykację Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego przejście na pensję carycy Katarzyny. Cztery części cyklu wydanego pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO nie tylko kipią od humoru i anegdot, ale też ożywiają w głowie postaci znane głównie z banknotów, nazw ulic i pojedynczych dat z mniejszym lub większym sukcesem przechowywanych w dorosłej pamięci. Do czytania od podstawówki do późnej starości, razem lub w pojedynkę. (Krzysztof Żwirski)

Ostrożnie, to działa
Książki dla dzieci, dokładnie tak samo, jak te dla dorosłych, powinny być przede wszystkim mądre, ale i piękne. Idealnie, gdy dodatkowo mają tak zwane walory edukacyjne. A taka jest opowieść Siedem autorstwa Doroty Majkowskiej-Szajer, której narracja koncentruje się wokół tej magicznej cyfry. I tak w dniu siódmych urodzin Poli dochodzi do niecodziennego zdarzenia, w wyniku którego główna bohaterka może spełnić nie jedno, ale aż siedem życzeń. Prócz typowych dla przeciętnej siedmiolatki przygód mamy tutaj wątki wielokulturowe i – zgodnie z założeniem autorki – „pielęgnujące więzi międzyludzkie”. Jest więc przyjaciel Tamik, Czeczen, który wraz z mamą spędza Wigilię w domu Poli, czy prawosławny ślub na wielowyznaniowym Podlasiu. Dopełnieniem tej przytulnej (właśnie tak: przytulnej) opowieści jest szata graficzna, o którą zadbała Magdalena Kozieł-Nowak, tworząc ilustracje nie tyle kolorowe, co niebanalne. Książkę Siedem wzorowo wydało krakowskie Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli. Czy dorosły bohater włożyłby tyle odwagi, wyobraźni i mocy w spełnianie marzeń? Ostrożnie, to działa! (Anna Maria Zygmunt)

 

Rekomendacje książek wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO przygotowali pracownicy Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.