Jak wybrać gry planszowe dla dziecka?

4 maja 2020

Gry planszowe zapełniają półki sklepów z zabawkami, księgarń, sklepów papierniczych, sal zabaw, a ostatnio w moim osiedlowym „spożywczaku” pojawił się regał z planszówkami! Ale jak wybrać grę planszową dla swojego dziecka? To nie jest sprawa prosta, a oznaczenia na opakowaniu nie zawsze pomagają (bo dziecko, które ma 7 lat nie będzie przecież grało w grę z oznaczeniem 5+!). Jest sporo rankingów i zestawień gier planszowych, wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarkę, tutaj znajdziecie wskazówki, jak dobrać właściwą grę dla swojego dziecka. Charakter dziecka i nastawienie rodziców ma bowiem wpływ na to, jaka gra spodoba się dziecku, w co będzie chętnie grało. I dlatego podzieliłam gry planszowe na trzy podstawowe rodzaje:

  1. dla sportowców,
  2. dla intelektualistów,
  3. dla maniaków.

Gry planszowe dla sportowców łączy jedna zasada: jak najszybciej dotrzeć do mety. Liczy się końcowa wygrana w grze. Gra traktowana jest tutaj jak zawody, jak rywalizacja. Kto będzie pierwszy, komu uda się ominąć przeszkody, a najważniejsze jest: żeby tylko wypadła szóstka! W takie gry z dziećmi gra się bardzo trudno, gdyż za wszelką ceną chcą one wygrać. Takie gry uwielbiają zarówno rezolutne 3-latki, jak i nieśmiałe 5-latki. Tu zależy wszystko od szczęścia i rzutu kostką. Zasady są proste i nieprzekombinowane. To trafia do dzieci. Niewątpliwą zaletą gier z tej kategorii jest fakt, że nie trwają one długo. Zazwyczaj każdą rozgrywkę można zakończyć do 30 minut.
Przykłady: Grzybobranie, Chińczyk, Obłędny Rycerz, PINGOLO: Kto zostanie na lodzie?, Pędzące żółwie, Zlot czarownic, Kółko i krzyżyk

Gry planszowe dla intelektualistów chcących poznać i zrozumieć otaczający świat wymagają sporej wiedzy. Tu liczy się wiedza i to bardzo szeroko pojęta. Chętnie grają w nią dzieci, które lubią książki, które potrafią podzielić się zdobytą wiedzą, które zwracają uwagę na emocje i upodobania domowników i które nie boją się zadawać pytań: dlaczego?, po co?, a co to jest? To jest także dobry sposób na przemycenie wiedzy w formie zabawy, a wiele z tych gier jest tak skonstruowana, że wcale to nie rodzice tu wygrywają!
Przykłady: Family Ego, Gorący ziemniak, 5 sekund, Pytaki, Activity, SłowoStwory, Państwa i miasta, Dixit

Gry planszowe dla maniaków to bardzo szeroka kategoria, łączy je w zasadzie to, że jak zaczynamy w nie grać, to nie wiadomo kiedy, upłynęły cztery godziny. I to nie jest przesada! W te gry gra się dla samej przyjemności grania, jest tu i element rywalizacji, i trochę szczęścia trzeba mieć, i pogłówkować nie zaszkodzi. W wiele z nich wciągają się nawet małe dzieci i chętnie uczą się liczyć i czytać, aby nie musieć korzystać z pomocy rodziców. Tu chodzi o historię, o współdziałania, o planowanie, o tworzenie.
Przykłady: Talizman Magia i Miecz, Osadnicy z Catanu, Wsiąść do pociągu, Cud Miód, Grajeczka, Carcassonne, Świat dysku, Eurobiznes

Teraz wybór gier powinien być już prostszy. Miłego planszówkowania!

[Barbara Fijał]

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.