20. Wielka Parada Smoków odwołana!

12 maja 2020

11 maja dyrektor Teatru Groteska w Krakowie Adolf Weltschek, a zarazem twórca i reżyser Pardy Smoków podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej Parady Smoków.

Oto jego list w tej sprawie!

Szanowni Państwo,
Widzowie Teatru Groteska,
Mieszkańcy Krakowa i Miłośnicy Parady Smoków z całej Polski!

Czekaliśmy z nadzieją do niemal ostatnich dni, wciąż wierząc, że może „jakoś się uda”, że może „jakoś będzie możliwe” zorganizowanie tegorocznej Parady Smoków. To miało być wyjątkowe spotkanie u stóp Wawelu!

I chociaż każdego roku, to plenerowe widowisko w zakolu Wisły było świętem szczególnym tak dla mieszkańców Krakowa jak i licznych turystów z Polski i ze świata, to jak wiadomo, tegoroczne spotkanie miało być wieczornym „the best of Parada”.
Bo tak się złożyło, że w tym roku skumulowały się okrągłe jubileusze: 75 lat działalności Teatru Groteska i 20 lat Parady Smoków. Dziś może trudno w to uwierzyć, ale właśnie na przełomie maja i czerwca 2000 roku, trasą Wawel – ul. Grodzka – Rynek Główny po raz pierwszy w Krakowie przeszły Smoki!

Z każdym kolejnym rokiem nasze przedsięwzięcie wzbogacało się o nowe atrakcje i efekty; do Parady dołączył Smoczy Rodziny Piknik, konkurs na artystyczne wizerunki Smoków i wreszcie niespotykane dotąd w Krakowie wielkie widowisko, łączące efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Przez wszystkie lata te wieczorne spektakle, w których główne role odgrywały wielkogabarytowe smoki z całej Europy, w zapierającej dech scenerii wiślanych bulwarów obejrzało ponad milion widzów! Aż do dziś…

Bo dzisiaj, z bólem ale i zrozumieniem towarzyszących okoliczności, tegoroczną jubileuszową Paradę Smoków musimy odwołać. Największa w naszych wyobrażeniach Parada Wszystkich Parad Anno Domini 2020, połączona ze spektakularnym, pirotchniczno-świetlno-laserowym i muzycznym przedstawieniem nie odbędzie się. I jedyne, na co wciąż pozostaje nam liczyć to… bezpieczne czasy dla nas wszystkich i nadzieja na przetrwanie kultury i środowiska artystycznego.

Dlatego dzisiaj nie żegnamy się z Wami; mówimy jedynie DO ZOBACZENIA!

Adolf Weltschek
twórca i reżyser Pardy Smoków
dyrektor Teatru Groteska w Krakowie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.