Rekomendacje KMLU dla dzieci

11 czerwca 2020

Jaki piękny nimbostratus!
Z czego składa się niebo? Co znajdziemy w pniu drzewa? Gdzie szukać kameleonów? Która skała jest najtwardsza? I wreszcie – czy to kłębek futra, czy wychuchol? Jeśli lubicie pytać i chcecie poznawać świat przyrody, oto pozycja dla was! Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody Marii Any Peixe Dias i Inês Teixeira do Rosário to książka, która jest wyzwaniem rzuconym młodym odkrywcom i naukowcom! Znajdziecie tu nie tylko informacje o ptakach, skałach czy chmurach, ale także niezliczone pomysły na przyrodnicze eksperymenty. Wszystkie wskazówki i najskrytsze przyrodnicze sekrety można uchwycić w mig i sprawdzić w terenie, a rysunki pozwolą iść w świat naprawdę przygotowanym! Niewątpliwym atutem tego przewodnika jest zaadaptowanie go do polskich warunków przyrodniczych. Będzie zatem także o rodzimej faunie i florze oraz o tym, że przyroda nie ma końca, choć warto szukać jej licznych początków, rozglądać się wokół siebie w dowolnym momencie. Na przykład: „Spójrz na siebie jako na ssaka. Przyjrzyj się różnym częściom swojego ciała i spróbuj się zastanowić, dlaczego twoje ręce i stopy mają taki, a nie inny kształt, dlaczego oczy masz z przodu, a nie na czubku głowy… Po prostu zbadaj swoje ciało jak biolog!”. Czas start! (Katarzyna Jakubowiak)

Czy przebiśniegi dzwonią?
Kiedy ma się pięć lat, wie się o świecie już prawie wszystko. Jeśli dodatkowo ma się psa, kota i jeża, możliwości wydają się być nieograniczone. Jaś i Janeczka to para sąsiadów, którzy poznali się przez dziurę w żywopłocie, by potem dokazywać aż w pięciu tomach, ciesząc wszystkich tych, którzy śledzą ich przygody.
W książce Jaś i Janeczka Annie M.G. Schmidt znajdziemy codzienność przedstawioną w prostych historyjkach, które bawią, smucą i denerwują. Są w nich gonitwy za psem i zbieranie rozsypanego cukru z ulicy, wykopy prowadzone w piaskownicy i dużo, dużo gry w piłkę. Jest wszystko, o co chodzi i może chodzić w życiu. Przygody Jasia i Janeczki, należące do klasyki literatury niderlandzkiej, zachwycają czytelników i czytelniczki od lat 50. ubiegłego wieku. Po bohaterach i ich perypetiach nie widać, żeby świat od tego czasu zmienił się nie do poznania. Prosty i precyzyjny język, brak moralizatorstwa i humor w opisie codziennych perypetii sprawia, że to lektura naprawdę ciepła i zabawna. W każdym tomie dzieje się coraz więcej, zmienia się nieco ton opowieści i tylko trudniej jest rozstrzygnąć, kto chętniej wraca do lektury – dzieci czy rodzice:
„– Patrz – woła Jaś – jakie dziwne zwierzątko! Tu, na żywopłocie.
– To gąsica – mówi Janeczka.
– O, gąsica! – woła Jaś. – Zobacz, ona ma włoski i ze sto nóg. Weszła mi na palec!” (Katarzyna Jakubowiak)

Niezwykły zwykły kamień
Pośród książek dla dzieci i cieszących się w ostatnich latach niezwykłą popularnością picture booków nieczęsto zdarza się taka perełka. Mowa o książce obrazkowej Petra włoskiej autorki i ilustratorki Marianny Coppo. Jej urocza i – jak sama się przedstawia – „twarda jak skała i nieustraszona” bohaterka jest kamieniem posiadającym supermoc. Polega ona na umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów każdego zdarzenia i czerpania radości z życia niezależnie od miejsca, w jakie akurat rzuci ją los. Owszem, Petra jest bardzo silna! Tak jak największą supermocą Marianny Coppo jest minimalistyczny styl, tak największą siłą Petry jest wrażliwość. To dzięki niej może stać się, kim tylko zechce. A ponieważ wyobraźnia kamieni bywa nieograniczona, jednego dnia jest królową gór, a następnego – rajską wyspą. To pozycja obowiązkowa dla dzieci, które zbierają nad rzeką najfajniejsze kamienie, dorosłych lubiących trzymać je w dłoni jako pamiątki przywiezione z podróży i dla wszystkich… marzycieli. (Anna Maria Zygmunt)

Rekomendacje książek wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO przygotowali pracownicy Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.