Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski

11 sierpnia 2020

„Palec pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę…” – czy ktoś pamięta tę wyliczankę, która była zawołaniem i zaproszeniem dzieci do zabawy na podwórkach domów i blokowisk lat 80-tych? Krótką chwilę trwało zbieranie chętnej gromady do wspólnej zabawy.

Ta ludyczna wyliczanka anonimowego autorstwa stała się dla Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek inspiracją do stworzenia wspólnej zabawy dla dzieci, w której całe działanie będzie się odbywało na globalnym podwórku, czyli w sieci. „Kultura w sieci” to program MKiDN oraz NCK, który umożliwił organizacji zrealizowanie tego pomysłu.

Projekt „Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski” ma na celu zwiększenie świadomości kulturowej dzieci przez przybliżenie im mniej znanych elementów tradycji i kultury ludowej różnych regionów Polski.

Bajki w różnych formatach (video, audiobook, ebook) zamieszczone na kanale You Tube Fundacji skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Oprócz tematyki kulturowej bajki te mają też charakter psychoedukacyjny, czyli podnoszą kwestie radzenia sobie z emocjami, komunikacji i relacji społecznych. Dlatego też, wzbogacone o materiały edukacyjne oraz videoblogi zachęcające do twórczości własnej, przeznaczone są także dla rodziców dzieci oraz dla nauczycieli, edukatorów i osób pracujących z dziećmi. „Mając na uwadze idee naszej fundacji, wśród których przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i docieranie do osób z niepełnosprawnościami są bardzo ważne, wszystkie utwory i materiały dodatkowe będą przygotowane także w wersji dla osób niedosłyszących i niesłyszących” – wyjaśnia Wioletta Szuba, członkini Zarządu Fundacji Kurdybanek. - Istotną częścią bajek jest także przedstawienie ich w różnych formach teatralnych (teatr cieni, teatr pacynek, teatr z papieru Kamishibai), których prostota ekspresji i łatwość wykonania ma zachęcić dzieci do własnych poszukiwań teatralnej zabawy oraz które są zawartą w misji fundacji, edukacją przez sztukę” – dodaje.

Cykl czterech bajek obejmuje:

Wszystkie utwory oparte są na prawdziwej topografii i mapie regionów, pojawiają się w nich prawdziwe nazwy miejscowości, nawiązanie do legend, zwyczajów, sztuki ludowej czy architektury.

Wszystkie bajki łączą też wspólni bohaterowie dziecięcy: Tosia (8 lat) i Krzyś (6 lat), rodzeństwo, które wraz z rodzicami wraca po kilku latach mieszkania w Anglii do Polski. I ten powrót staje się powodem odkrywania nowych miejsc, pełnego dziecięcego zdziwienia, zachwytu i magii.

Do tej podróży Fundacja zaprasza zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego strona www.palecpodbudke.com, na której zamieszczone są wszystkie informacje o bajkach, jest dedykowana zarówno do jednych, jak i do drugich.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.