Kamyki opowieści

Opowiadanie historii to cenna umiejętność, wykorzystywana obecnie w wielu obszarach codziennego życia. Tworzenie własnych opowieści to także ważne ćwiczenie mowy – budowania zdań, dobierania odpowiednich słów czy zastępowania niektórych wyrazów synonimami. Dzieci, opowiadając, rozwijają ponadto wyobraźnię i uczą się budować fikcyjne światy, co może być dobrą zachętą do czytania książek, gdzie mogą znaleźć ich więcej.

Jedną z gier, która pozwala na wspólne tworzenie historii, są kamyki opowieści, które można wykonać samemu. Potrzebne będą niewielkie płaskie kamyki, zebrane podczas spaceru, klej oraz wydrukowane lub narysowane symbole różnych rzeczy. Od tego, jakie symbole wybierzemy, zależeć będzie kształt całej opowieści – możemy postawić na fantastyczne postaci lub przedmioty dnia codziennego, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Symbole należy solidnie przykleić do kamyków i można zaczynać grę!

Grę zaczynamy od wylosowania przez uczestników po jednym kamyku z naklejonym symbolem. Wybrany uczestnik zaczyna opowieść od zbudowania zdania, w którym musi pojawić się to, co narysowane jest na wylosowanym przez niego kamyku, przy czym graficzne symbole można potraktować dość luźno. Żarówka może być właśnie żarówką, ale też oznaczać dobry pomysł – wszystko zależy od uczestnika. Do pierwszego zdania każdy uczestnik dokłada kolejne tak, by stworzyć spójną historię, nie zapominając jednocześnie o uwzględnieniu symbolu z kamyka.

Powstającą historię możemy na bieżąco spisywać lub nagrywać, żeby nie umknęła nam cała opowieść!

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.