Planszowa gra ortograficzna

Chińczyk, monopol, węże i drabiny… Wszyscy znamy różne gry wymagające użycia planszy. Przed jej zakupem warto się jednak zastanowić, czy nie możemy przygotować jej sami. Często wystarczy kawałek kartonu, pisaki i wzór znaleziony w internecie, by stworzyć własną planszę do popularnej gry. Do zabawy możemy wykorzystać pionki z innej planszówki lub wykonać własne – z plasteliny, nakrętek czy kamyków znalezionych na spacerze.

Samodzielne przygotowywanie gry pozwala jednak nie tylko na odtworzenie najpopularniejszych wzorów, ale też na kreatywną zabawę przy tworzeniu czegoś zupełnie nowego. Już podczas tworzenia gry możemy się świetnie bawić – razem z dzieckiem wymyślamy zasady i zadania do wykonania. Gra będzie dzięki temu unikatowa oraz dostosowana do możliwości i zainteresowań.

Gra planszowa krok po kroku:

  • Narysujcie na kartonie kolorowe pola, po których będą się poruszać pionki (możesz też wykleić je z kolorowego papieru, a nawet plasteliny) Część pól powinna się wyróżniać – będą oznaczać miejsca wykonywania zadań.
  • Przygotujcie zadania do wykonania na małych karteczkach. Warto też pomyśleć o wyznaczeniu na planszy miejsca, w którym będzie można je położyć. Zadania mogą być ruchowe lub dotyczyć określonej wiedzy. Jeśli gra będzie wykorzystana w grupie dzieci to można też na nich zawrzeć pytania, które pomogą im się lepiej poznać.
  • Ustalcie zasady i zapiszcie je na drugiej stronie planszy lub na osobnej kartce. Pola na planszy można połączyć strzałkami, ustalić, że za wykonanie zadania uczestnik gry przesuwa się o dwa pola do przodu. Jeśli dzieci nie umieją jeszcze czytać warto pomyśleć o przedstawieniu zasad w graficzny sposób.

Gotowe! Grę można wykorzystywać wielokrotnie, dostosowując zasady i zadania. Gra sprawdzająca znajomość alfabetu może stać się turniejem wiedzy o dinozaurach a jedynym, co ogranicza możliwości jej wykorzystania jest trwałość kartonu, na którym ją wykonamy!

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.