Oblicza edukacji: ChemicAl World i chemia w praktyce

10 września 2020

Edukacja nie kończy się w szkole i jest wiele możliwości, aby dziecko załapało bakcyla wiedzy. W cyklu „Oblicza edukacji” pokazujemy matematykę, biologię, chemię, plastykę, technikę w nieco innej perspektywie niż dzieje się to w szkole. Przedstawiamy osoby, które z pasją podchodzą do zajęć z dziećmi i pokazują, jak nauka może być ciekawa, a nawet fascynująca!

Na pierwszy ogień (czy istnieje wzór chemiczny ognia?) idzie chemia, z której przepytujemy Kingę Kurowską. Wraz z mężem Pawłem (ogarniającym kwestie techniczne) prowadzi ona firmę ChemicAl World, gdzie chemię wykłada się w praktyce!

  • Kids in Kraków: Czy w szkole lubiła Pani chemię czy fizykę? Jaki był Pani ulubiony przedmiot w szkole?

Kinga Kurowska: Zdecydowanie wolałam chemię niż fizykę. Mimo że są to pokrewne tematy, to bliższa mojemu sercu  jest chemia. Nie trudno się domyśleć, że ulubionym przedmiotem była właśnie wcześniej wspomniana chemia. W szkole, dokładnie w gimnazjum, a później także w liceum, miałam bardzo dobre nauczycielki od chemii. Można powiedzieć, że to one zaszczepiły we mnie miłość do tego przedmiotu.

  • Czy na zajęciach w ChemicAl World dzieci poznają nazwy pierwiastków chemicznych, uczą się na pamięć tablicy Mendelejewa i wyprowadzają skomplikowane wzory? Jaka jest Pani recepta na wzbudzenie zainteresowania dzieci?

Kinga Kurowska: Na naszych zajęciach chemicznych, czyli z firmą Chemical World, dzieci poznają pierwiastki chemiczne, ale nie wkuwają ich na pamięć! Staramy się, by dzieci poznawały pierwiastki w sposób zabawny, tzn. pokazujemy im różne przedmioty codziennego użytku i wtedy ich pytamy, czy wiedzą, jaki pierwiastek chemicznych jest w nich ukryty: np. pokazując zapałki, uczymy ich, że jest tam siarka, której symbol to litera S.

Skomplikowane wzory hmm.. poznają, ale oczywiście dostosowujemy to do wieku naszych uczestników, tzn. dzieci w wieku 4-7 lat poznają mniej skomplikowane związki chemiczne niż dzieci 8-12 lat.

Moją receptą na wzbudzenie zainteresowania dzieci na nauki ścisłe a dokładnie chemię jest pokazanie im, że trudne przedmioty, jak np. chemia nie muszą być nudne. Poprzez nasze zajęcia próbujemy pokazać dzieciom, że wcale nie muszą się uczyć na pamięć tylko rozumieć, jakie reakcje zachodzą no i po co?! Dodatkowo prowadzimy warsztaty w sposób zabawny, rymowany, tak by dziecko łatwo zapamiętało dany pierwiastek chemiczny czy reakcję i później dzięki takiej rymowance szybko sobie tą przypomni.

  • Co według Pani w kształceniu dzieci jest najważniejsze?

Kinga Kurowska: Myślę, że chęć i zaangażowanie w to, co robię, czyli jeśli będziemy mieć nauczyciela, który z pasją przedstawi nam dany przedmiot np. chemię, będzie nam zdecydowanie łatwiej przyswoić wiedzę. Tak było też w moim przypadku. Dodatkowo w dobrym kształceniu dzieci może nam pomóc podejście do nich, tzn. jeżeli ktoś nie lubi pracy z dziećmi, a z nimi pracuje, to nie trudno się domyśleć, jaki będzie efekt pracy. Ja uwielbiam pracować z dziećmi i myślę, że na warsztatach dzieci to odczuwają, a przyjazna atmosfera nam nie utrudnia a wręcz przeciwnie – pomaga.

  • A czy są jakieś pomoce naukowe czy książki, które mogą pomóc w polubieniu chemii?

Kinga Kurowska: Hmmm… na rynku jest kilka zestawów chemika (nawet my sami jeden oferujemy), które pomagają w przyswajaniu wiedzy. Natomiast ja uważam, że w przypadku chemii ważna jest nie tyle teoria, co praktyka.

  • ChemicAl World to….

połączenie pasji do chemii oraz zamiłowania do pracy z dziećmi. Niczym w prawdziwym laboratorium, na naszych zajęciach dzieci ubierają się w pełny strój chemika i na własnym stanowisku samodzielnie wykonują bezpieczne eksperymenty. Poprzez eksperymentowanie dzieci mają okazję rozwinąć swoją kreatywność, ciekawość świata i łatwiej zapamiętują i przyswajają omawiane na zajęciach zagadnienia. <Regularnie> słyszymy od rodziców naszych uczestników, że rozbudzamy w nich nie tylko kreatywność, ale i pokonujemy opór dzieci do nauk ścisłych.

Więcej informacji na: www.facebook.com/chemicalworld.warsztaty oraz chemical-world.pl

[rozmawiała: Barbara Fijał]

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.