Materia Prima 2019

piątek, 15 lutego 2019 - sobota, 23 lutego 2019

  • piątek, 15 lutego 2019 - sobota, 23 lutego 2019
  • Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2
  • Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17
  • Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
  • Opera Krakowska, ul. Lubicz 48
  • Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

(Re)forma wyobraźni

Tutaj aktorzy łamią prawa fizyki, a wyobraźnia nie zna granic. Nadchodzi Materia Prima!

Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy to wydarzenie, w którym sztuka dramatu łączy się z cyrkiem i tańcem, przeplata z multimediami i przeobraża w teatr lalek, masek i cieni. Między 15 a 23 lutego zobaczymy spektakle znane na całym świecie, najważniejsze premiery ostatniego roku, sławnych twórców i zaskakujące czy wręcz spektakularne rozwiązania sceniczne. Zaprezentują się teatry m.in. z Francji, Holandii, Grecji i Finlandii. „Większość z występujących zespołów będzie w Polsce po raz pierwszy i prawie wszystkie przywiozą do Krakowa widowiska, które będą polskimi premierami” – zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu Adolf Weltschek. A zobaczymy spektakle…

...wstrząsające

Niewątpliwie najbardziej zjawiskowym wydarzeniem podczas festiwalu będzie Requiem pour L., brawurowe dzieło kompozytora Fabrizia Cassola i reżysera Alaina Platela, którzy śmiało mierzą się z tabu śmierci. Kanwą spektaklu stała się najsłynniejsza msza żałobna – Requiem Mozarta – w której tematy i harmonie czternastu muzyków wprzęgło inne gatunki muzyczne: jazz, fado a nawet muzykę afrykańską. Widzów czeka prawdziwe katharsis!

O ludzkim lęku i wyobcowaniu we współczesnym świecie opowiedzą artyści z teatru Gecko w spektaklu Instytut, którego kafkowska atmosfera opresji jednocześnie przeraża i urzeka. Niepokojące, przepełnione mrocznym humorem Odejście zaprezentuje natomiast WHS, fińska grupa cyrkowa, która w swym spektaklu łączy teatr ruchu z projekcjami wideo i XIX-wiecznymi technikami iluzji scenicznej.

...fascynujące

Silną reprezentację będą mieć teatry lalkowe. Merlin Puppet Theatre z Aten zaprezentuje pełne grozy i tajemnicy Domy Klaunów. Sofie Krog Teater pokaże przedstawienie Circus Funestus – zachwycającą komedię miłosną o uroczej słonicy i zakochanym w niej… panu pchle. Z kolei Wiktor Antonow – znany marionetkarz z Petersburga – zaprosi widzów na unikalny spektakl Cyrk na sznurkach, w którym daje popis swych imponujących umiejętności animacyjnych.

...poruszające

Podczas festiwalu nie zabraknie spektakli z nurtu teatru tańca i ruchu. Zobaczymy przepełnione namiętnością love story Spotkanie z tobą było moim przeznaczeniem w wykonaniu ikon francuskiego tańca i choreografii Marie-Claude Pietragalli i Juliena Derouaulta – pary również w życiu prywatnym. National Dance Company Wales zaprezentuje dwie jednoaktówki: Folk, czyli obraz życia odwróconego do góry nogami, oraz Atalaÿ ukazujący radośnie zaraźliwy taniec zrodzony w ciepłym śródziemnomorskim klimacie. Widzów rozpali również występ Patricii Guerrero – mistrzyni flamenco rodem z Granady – w pełnej hiszpańskiego temperamentu Katedrze.

...inspirujące

Kino w teatrze? Ależ tak! Jakop Ahlbom sięga po język filmu, tym razem przenosząc na teatralną scenę magię kina niemego. Lebensraum to przedstawienie inspirowane twórczością Bustera Keatona, pioniera komedii slapstikowej. Co się stanie, gdy dwóch mieszkających razem w niewielkiej kawalerce wynalazców stworzy... mechaniczną sprzątaczkę łudząco przypominającą żywą kobietę? Przekonajcie się sami!

Filmowe środki wyrazu wykorzystuje również belgijski kolektyw teatralny Toneelhuis/FC Bergman. W pozbawionym słów niepokojącym 300 el x 50 el x 30 el jego artyści ukażą nam życie mieszkańców pewnej wioski ogarniętych lękiem przed zbliżającą się katastrofą, a wszystko to przy pomocy kamery, która na żywo rejestruje dla widzów wszystko, co rozgrywa się na scenie, wnikając w intymne szczegóły życia osobliwych bohaterów spektaklu.

Prawdziwym crème de la crème będzie występ szwajcarskiego zespołu artystów-akrobatów, którym przewodzi charyzmatyczny Daniele Finzi Pasca – twórca sukcesów Cirque du Soleil i Cirque Éloize, a także spektakularnych ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich. Donka – list do Czechowa to sztuka z pogranicza teatru tańca, cyrku, muzyki i śpiewu, w której poetyckie obrazy składają się na kalejdoskop marzeń sennych. Spektakl, który jest hołdem dla pisarza Antoniego Czechowa, niestety dawno się wyprzedał – pozostaje mieć tylko nadzieję, że Compagna Finzi Pasca wróci do Krakowa za dwa lata!

***

„Nasz festiwal to wydarzenie unikalne, które pokazuje panujące trendy w teatrze formy, a jednocześnie stanowi kontynuację tradycji polskiego teatru plastycznego i twórczości artystów takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna” – mówi Adolf Weltschek. Na przekór panującym modom Materia Prima chce przywracać estetyczny ład i pokazywać w teatrze piękno w najczystszej postaci. A nam pozostaje chłonąć je wszystkimi zmysłami!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

 

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.