Wystawa pokonkursowa 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich

poniedziałek, 5 grudnia 2022 - niedziela, 26 lutego 2023

  • poniedziałek, 5 grudnia 2022 - niedziela, 26 lutego 2023
  • Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Najważniejszy konkurs piękności w grudniowym Krakowie to oczywiście organizowany już po raz 80. Konkurs Szopek Krakowskich. Skrzące się kolorami laureatki stają do rywalizacji w różnych kategoriach, a na koniec wszystkie dzieła szopkarzy trafiają na wystawę w Pałacu Krzysztofory.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (obecneMuzeum Krakowa), kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów 80. edycji konkursu nastąpiło w niedzięlę 4 grudnia 2022.
Jak każe tradycja, konkursowe szopki są pokazywane na wystawie w Pałacu Krzysztofory.

  • godziny zwiedzania wystawy: wt.–nd. 9.00–18.00, ostatnie wejście o godz. 17.00
  • bilety 18/14 zł, grupowy 14/12 zł, rodzinny 36 zł
  • Jasełka w Pałacu Krzysztofory
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.