Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie

sobota, 4 listopada 2023 - czwartek, 30 listopada 2023

  • sobota, 4 listopada 2023 - czwartek, 30 listopada 2023

Rzemiosło, tradycja, sztuka, design – na tych tematach koncentrują się inicjatywy proponowane w ramach tegorocznej, szóstej już edycji projektu „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”. Festiwal potrwa od 4 do 30 listopada 2023 roku.

„Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie” pokazuje, jak krakowski świat sztuki i środowisko przemysłów kreatywnych odpowiadają na problemy angażujące społeczną uwagę. Szósta edycja projektu – organizowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, w tym roku po raz pierwszy także w ścisłej współpracy z KBF – odbywa się pod hasłem „Sprawczość”. „Rosnące w ostatnich latach zainteresowanie pracą ręczną, rzemiosłem i designem wskazuje na to, że dziś jeszcze bardziej niż kiedyś poszukujemy wokół nas autentyczności i unikatowości – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.Dobry design stał się nieoceniony w naszym silnie zglobalizowanym i opanowanym przez technologie świecie. Dlatego w »Sztuce do Rzeczy« kierujemy uwagę na ludzi, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i swoją pracą wprowadzają w nasze otoczenie wyjątkowe, zrodzone z ludzkiej pasji idee i przedmioty”.

Kraków, miasto wyjątkowego dziedzictwa kultury to także miasto rzemiosła i designu o głębokich korzeniach. To miejsce niezwykłych spotkań tradycji z nowoczesnością, inaczej rozumianych i interpretowanych przez kolejne pokolenia. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia organizatorzy chcą pokazać ten niezwykły dorobek, a zarazem ludzi, którzy twórczo z niego czerpią, poszerzając nasze rozumienie designu.

Targi artystów i designerów
Nówka Sztuka – już 6. edycja targów artystów i designerów to wydarzenie skierowane do twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy talentów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4 i 5 listopada w Pałacu Sztuki. W tym roku ideą przewodnią jest świat, który nie jest wypełniony produktami z sieciówek. Na targach Nówka Sztuka organizatorzy w nieformalnej atmosferze zaprezentują kilkadziesiąt unikatowych nowoczesnych prac, których autorami są zarówno debiutanci, jak i uznani już twórcy, posługujący się różnymi technikami i stylami. Na wydarzeniu można nie tylko kupić wybrany przedmiot, ale też nawiązać bezpośrednią relację z autorem i poznać historię, która stoi za jego dziełem. Nowością będzie osobna sekcja, w ramach której zaprezentują się twórcy w szerokim rozumieniu związani z Krakowem. Istotną częścią wydarzenia są także spotkania i wykłady – skierowane zarówno do artystów, jak i potencjalnych kolekcjonerów. W tym roku tematem wydarzeń towarzyszących jest materialność i niematerialność w sztuce współczesnej. Wśród prelegentów oraz gości zaproszonych do udziału w dyskusjach znaleźli się eksperci z różnych środowisk.

Design w Krakowie
Aż dwa listopadowe weekendy (11–12.11 oraz 25–26.11) wypełnią wykłady, debaty i warsztaty organizowane przez KBF w ramach programu „Design w Krakowie” w Aptece Designu. Wydarzenie skupia się na wartościach osnutych wokół budowania społeczeństwa odpowiedzialnego za wspólne dobro. Hasło przewodnie „Wspólnota” nawiązuje zarówno do idei nowego wykorzystania budynku dawnej apteki, jak i w szerszym kontekście do funkcji dzielnicy kreatywnej, jaką ma się stać Wesoła. Apteka Designu to zupełnie nowa przestrzeń na mapie Krakowa, która ma stać się częścią transformacji Wesołej w dzielnicę kreatywną. Oddany w ręce projektantów pawilon poszpitalnej apteki na naszych oczach przekształci się w centrum designu, otwarte laboratorium twórcze, gdzie architektura, webdesign, technologie i projektowanie przemysłowe spotykają się z aktywizmem społecznym. Design w Krakowie ma stanowić przestrzeń spotkań i integracji krakowskiego środowiska.

Weekend Rzemiosła
Zaplanowany na trzeci weekend listopada (18–19.11) Weekend Rzemiosła pod wspólnym szyldem skupia przedsięwzięcia wpisujące się w kontekst promocji rzemiosła i pracy ręcznej. Po 1989 roku zachłysnęliśmy się nowoczesnymi, produkowanymi masowo rzeczami, jednak obecnie, wraz z nastaniem mody na vintage, coraz bardziej doceniamy przedmioty unikatowe. Meble czy bibeloty, których jeszcze niedawno pozbywaliśmy się z naszego otoczenia, osiągają dziś zawrotne ceny na aukcjach internetowych i nierzadko inspirują współczesnych projektantów. Wiele z nich powstało w kultowych, coraz częściej niedziałających już niestety krakowskich zakładach. W organizację wydarzeń i warsztatów włączyły się różne unikatowe, działające od lat w Krakowie miejsca – takie jak szczycąca się ponad stuletnią tradycją Pracownia i Muzeum Witrażu, gdzie doświadczeni rzemieślnicy krok po kroku pomogą stworzyć własne dzieło: od doboru kolorów, przez cięcie i szlifowanie szkła, po oprawianie i lutowanie. Tylko nieco krótszą tradycję ma Krakowska Huta Szkła, która choć zaniechała już produkcji, poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną popularyzuje historię i technologię sztuki szklarskiej. W program Weekendu Rzemiosła włączyły się także młodsze krakowskie inicjatywy, takie jak Żywa Pracownia, FabLab czy studio Litograf, fundacje, stowarzyszenia czy domy kultury, a także Wydział Form Przemysłowych ASP. Bardzo wiele zajęć nawiązywać będzie do dorobku Stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie. Pod okiem doświadczonych twórców i edukatorów nauczymy się m.in. wytwarzać ekologiczne zabawki, ozdoby choinkowe, ekologiczne klosze do lampy czy nadruki na tkaninie, a także dowiemy się, jak nadać starym przedmiotom nowe życie. W roku 550-lecia druku w Polsce nie mogło zabraknąć warsztatów drukarskich i litograficzno-drukarskich.

Jeszcze więcej wydarzeń
Ze „Sztuką do Rzeczy” przez cały miesiąc będziemy uczestniczyć w najróżniejszych warsztatach – od nauki dbania o stare przedmioty czy tworzenia bronowickich gorsetów po wykonanie własnego klosza do lampy. Z Festiwalem Otwarte Mieszkania lepiej poznamy krakowskie dzielnice oraz ich rzemieślnicze tradycje, a podczas Targów Vintage i Retro Kogel Mogel rozwiniemy kolekcjonerskie pasje i nauczymy się dbać o domowe archiwalia. W skierowanym do najróżniejszych odbiorców programie istotne miejsce zajmuje oferta dla dzieci – najmłodsi samodzielnie zaprojektują zabawki, plecaki czy wiklinowe koszyki, a nawet… park dla psów, tramwaj wodny i most. Wśród wystaw nie mogło zabraknąć dorocznej propozycji Forum Designu – Strefa Debiutów to inicjatywa, która od sześciu lat pomaga młodym twórcom zaistnieć na rynku sztuki, Fundacja Liberty Art zaprezentuje subiektywne spojrzenie na Nową Hutę autorstwa związanego z tą dzielnicą fotografa i grafika Pawła Figla, a Galeria Dystans pokaże wystawę szeroko rozumianych obiektów rzeźbiarskich. Antyki Sosenko Home Decor zaprosi z kolei do swojego butiku na pokaz polskiego szkła i ceramiki 2. połowy XX wieku, a w Aptece Designu przedstawi proces powstawania zabawek mechanicznych.

***

Sztuka do Rzeczy – pobierz program w PDF

Pełny program „Sztuki do Rzeczy” można także znaleźć na Facebooku. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na większość z nich obowiązują zapisy. 

Wydarzenie „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie” wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy, nowe media.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków, a współorganizatorem – KBF.
Organizatorami poszczególnych wydarzeń odbywających się w ramach projektu są: FabLab Małopolska, Forum Designu, Fundacja Faktor Kultura, Fundacja Nówki Sztuki, KBF, Klub Osiedlowy K2O, Galeria Dystans, Krakowska Huta Szkła, Miarologia, Liberty Art, Litograf Studio, Muzeum Zabawek, Ośrodek Kultury Norwida, Pracownia Badań i Edukacji Historycznej, Pracownia i Muzeum Witrażu, Spółdzielnia Ogniwo, Stowarzyszenie Otwarte Mieszkania, Targi Vintage i Retro Kogel Mogel, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Żywa Pracownia.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.