Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ
ul. Gronostajowa 5
sobota, 26 października 2024, 10:00-11:00
Arktyka i Antarktyka to dwa leżące na przeciwległych biegunach Ziemi obszary o bardzo surowym klimacie polarnym i subpolarnym. Mimo, że siedliska te są bardzo oddalone od siebie, mają wiele wspólnych cech. Regiony polarne charakteryzują się ekstremalnie niskimi temperaturami, opadami śniegu i silnym, mroźnym wiatrem. Zwierzęta żyjące w regionach polarnych ewoluowały, wykształcając cechy, które umożliwiły im przetrwanie w tych trudnych warunkach środowiskowych. Te adaptacje obejmują zarówno grube futro, warstwy tłuszczu podskórnego, a nawet specjalne zachowania, które pomagają im utrzymać ciepło i chronią przez wyziębieniem. Regiony polarne są również bardzo ubogie w roślinność, co stanowi poważne wyzwanie dla żyjących tam zwierząt. Mimo surowych warunków i trudności w zdobywaniu pożywienia, regiony Arktyki i Antarktyki zamieszkiwane są przez wiele gatunków ryb, ptaków i ssaków. O tym jak przetrwać polarny ziąb i jak zwierzęta radzą sobie w jednych z najbardziej wymagających środowisk życia, posłuchacie w ramach sobotniego spaceru edukacyjnego.
W soboty Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ czynne jest w godzinach od 9:00 do 15:00, natomiast spacery rozpoczynają się o godzinach 10:00 oraz 12:00.
W spacerze edukacyjnym mogą wziąć udział zwiedzający indywidualni, którzy wcześniej zakupili bilet wstępu na ekspozycję CEP UJ.