Głowa pełna kultury (rekomendacje 14-16 stycznia)

12 stycznia 2022

Głowa pełna kultury (rekomendacje 14-16 stycznia)

W sobotę rusza Festiwal Teatrów dla Dzieci, na najmłodszych czeka kilkanaście spektakli kilka warsztatów oraz dwie niezwykłe wystawy. Już teraz warto zarezerwować sobie czas i … bilet. Pierwszy weekend ferii obfituje nie tylko w teatralne atrakcje, jest sporo ciekawych warsztatów, projekcji filmowych i koncertów, a także spacerów przyrodniczych czy obrączkowanie ptaków w Ogrodzie Botanicznym!

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2022
15-30 stycznia 2022
Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
Podczas 15 festiwalowych dni dzieci zobaczą aż 16 spektakli z całej Polski! Bardzo istotną częścią Festiwalu są także spektakle dla naj-najów – zapraszamy na nie dzieci już od 6 miesiąca życia. Oprócz spektaklów w programie warsztaty dla dzieci oraz wystawy!
http://kidsinkrakow.pl/41974-krakow-festiwal-teatrow-dla-dzieci-2022

SPEKTAKLE
Teatr Groteska: Kot w butach
13-16 stycznia 2022
Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2
Odważne spojrzenie na dwuznaczną rzeczywistość bajkowego świata. W zabawny sposób wprowadzeni zostajemy w senne życie młynarzy, atmosferę dworu i wreszcie intrygę Kota w butach, któremu marzy się książęca korona dla swojego pana. Gdzie kończy się spryt, a gdzie zaczyna oszustwo? Odważne spojrzenie na dwuznaczną rzeczywistość bajkowego świata. Doskonały ruch sceniczny, dowcipne piosenki i humor, z którego śmiać się będą i dzieci, i dorośli.
http://kidsinkrakow.pl/41482-krakow-teatr-groteska-kot-w-butach

Perypetie Arlekina. Bajka dell’arte
15 stycznia 2022, 16:00
Teatr Praska 52, ul. Praska 52
Perypetie Arlekina to historia przygód niesfornego służącego, który poszukuje swojego miejsca na świecie. Zupełnie niechcący wywołuje lawinę zdarzeń i komplikuje życie całego miasteczka.
http://kidsinkrakow.pl/41996-krakow-perypetie-arlekina-bajka-dellarte

Dziadek do orzechów (Opera Krakowska) - odwołane!
15 i 16 stycznia 2022, 17:30
Opera Krakowska, ul. Lubicz 48
Opera Krakowska zaprasza na pełną czaru baletową opowieść o małej Klarze, wędrującej po bajkowej krainie: tu ożywają jej zabawki, a wśród nich – ukochany dziadek do orzechów.
http://kidsinkrakow.pl/6767-krakow-dziadek-do-orzechow-opera-krakowska

Ale cyrki!
16 stycznia 2022, 13:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Sympatyczny klaun opowiada swoje historie z podróży po świecie, podczas których poznał iluzjonistę, ćwiczył pod okiem świetnego żonglera i muzykował z wielką orkiestrą. Ale cyrki to pełna uniwersalnego, ale i refleksyjnego dowcipu klaunada.
http://kidsinkrakow.pl/42200-krakow-ale-cyrki

Stuk Puk
16 stycznia 2022, 16:00
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Dworek Białoprądnicki zaprasza najmłodszych widzów w wieku od 1 do 3 lat, wraz z rodzicami, na spektakl "Stuk puk". To kameralny teatr formy połączony z kreatywną zabawą dla najmłodszych.
http://kidsinkrakow.pl/42147-krakow-stuk-puk

Opowieść wigilijna
13-16 stycznia 2022
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
Opowieść wigilijna jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Świat, w którym brakuje współczucia i solidarności, w którym nieczuły bogacz decyduje o życiu całych rodzin nie skończył się wraz z wejściem ludzkości w epokę ponowoczesną.
http://kidsinkrakow.pl/42246-krakow-opowiesc-wigilijna

WARSZTATY
Dzień Babci i Dziadka - warsztaty
14 stycznia 2022, 15:30
Klub Kultury Chełm, ul. Chełmska 16
Klub Kultury Chełm zaprasza na kreatywne warsztaty tworzenia własnoręcznego prezentu z okazji Dnia Babci i Dziadka.
http://kidsinkrakow.pl/42162-krakow-dzien-babci-i-dziadka-warsztaty

Warsztaty pokazowe Superminds Academy
14 stycznia 2022, 17:00-19:00
Superminds Academy, ul. Kazimierza Wyki 5
Zupełnie inny sposób nauki matematyki, angielskiego, fizyki i chemii. Podczas warsztatów, dzieci poczują się jak mistrzowie japońskiej arytmetyki mentalnej, będą liczyć szybciej niż kalkulator. Zbudują też budowle na klockach lego dokonując matematycznych obliczeń.
http://kidsinkrakow.pl/42159-krakow-warsztaty-pokazowe-superminds-academy

Warsztaty kulinarne: Stambuł
15-16 stycznia 2022
Studio Book me a cookie, ul. Czerwonego Prądnika 8
Z czym kojarzy Wam się kuchnia turecka? Pierwsza myśl to kebab i chałwa? To również, ale nie tylko! Prawdziwa kuchnia turecka jest orzeźwiająca, nie ciężka. Aromatyczna, wspaniale doprawiona przyprawami w odpowiednich proporcjach, wyważona. To nie streetfoodowy kebab, jaki znamy, a aromatyczne zupy z soczewicą, prażonym sezamem, cudowne pity, w które można zapakować mnóstwo dodatków i polać nieziemskim sosem z jogurtu i mięty. Bogactwo warzyw i roślin strączkowych, które świetnie dają się przerabiać na formę kotlecików, klopsików i kulek.
http://kidsinkrakow.pl/42153-krakow-warsztaty-kulinarne-stambul

Zimowe 0-Waste, czyli jak zrobić Eko-termos z odpadów
15 stycznia 2022, 10:30
Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM, Aleja Żubrowa 15
Długie zimowe wieczory to doskonały czas na rękodzieło, czyli wykonanie czegoś samodzielnie. Na naszym warsztacie nauczycie się wykorzystywać do tego celu surowce wtórne, czyli po prostu śmieci. Dowiecie się, w jaki sposób przerobić je, aby można było użyć ich powtórnie i podarować im „drugie życie”. Podobno”… jak jest zima, to musi być zimno”. Jednak, abyście w każdej chwili mogli się rozgrzać, pokażemy Wam, jak ze starego słoika i naturalnych materiałów wykonać eko- termos, który stanie się nieodzownym wyposażeniem Waszych zimowych spacerów i wycieczek. Z takim, własnoręcznie wykonanym sprzętem żaden chłód Was nie pokona!
http://kidsinkrakow.pl/42195-krakow-zimowe-0-waste-czyli-jak-zrobic-eko-termos-z-odpadow

Robimy dizajn
15 stycznia 2022, 11:30
Forum Designu, al. Focha 1
Na kolejnym projektowym spotkaniu punktem wyjścia będzie litera jako środek formalny i wyraz ekspresji. To właśnie ona stanie się inspiracją do rysunku i przekształcania abstrakcji w przedmiot, w motyw roślinny czy w postać zwierzęcą. Będziemy malować i rysować stosując różne techniki i media, by finalnie stworzyć własny obraz, ilustrację za pomocą litery, słowa, a może nawet całego hasła. Tym sposobem będziemy twórcami plakatu typograficznego, który na pewno będzie wyjątkową dekoracją do powieszenia w pokoju.
http://kidsinkrakow.pl/42107-krakow-robimy-dizajn

Typos i Grafos
15 stycznia 2022, 13:00
Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15
W jaki sposób dawniej pisano? Odbijając tekst czy go pisząc? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w świecie typografii, w który chętnie się z Wami wybierzemy. Podczas zajęć będzie także okazja do samodzielnego zaprojektowania własnego kroju pisma. Odkryjemy tajniki dobrze zaprojektowanej czcionki i różne techniki drukarskie.
http://kidsinkrakow.pl/42221-krakow-typos-i-grafos

Klinika zabawek. Stukający dzięcioł
15 stycznia 2022, 15:00
ul. Kopernika 15a
Stukający dzięcioł na patyku – chyba u każdego wywołuje uśmiech. Nie starzeje się mimo upływu lat. A kto chciałby zrobić swojego dzięcioła? Chętnych zapraszamy do "Kliniki zabawek". Będziemy łączyć elementy, kleić, ubierać i na koniec stukać.
http://kidsinkrakow.pl/42185-krakow-klinika-zabawek-stukajacy-dzieciol

Gdzie jest Zbigniew? Detektywistyczna Chwila w Pałacu Potockich
16 stycznia 2022, 11:30
Pałac Potockich, Rynek Główny 20
Zaginął Zbigniew, gadatliwa papuga mieszkająca dotychczas w klatce w salonie. Zaginięcie wygląda podejrzanie i bez detektywistycznych zdolności nie uda się ustalić, co się stało. W salonie pozostało niewiele śladów mogących naprowadzić nas na trop. Szykujcie notesy, lupy, lornetki, ciepłe skarpetki i kapelusz z rondem. Czeka na nas detektyw Pinkerton i tajemnica do rozwikłania.
http://kidsinkrakow.pl/42089-krakow-gdzie-jest-zbigniew-detektywistyczna-chwila-w-palacu-potockich

Z natury rzeczy | Przedmiot (z) opowieści
16 stycznia 2022, 12:30
Dom Esterki, Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 46
Warsztat opowiadaczki i opowiadacza – o opowieściach z dalekiej Północy, w których występują przedmioty z kolekcji MEK i syberyjskich historiach, które mogłyby opowiedzieć obiekty znajdujące się w Muzeum.
W programie m.in. pełna Słońca i gwiazd piłka z Czukotki, praca z ruchem, rytmem i wyobraźnią, tworzenie instrumentów, których dźwięk współgra ze słowem.
http://kidsinkrakow.pl/42234-krakow-z-natury-rzeczy-ferie-w-mek

FILM
Czytamy i oglądamy: Nawet myszy idą do nieba
16 stycznia 2022, 11:00
Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8
Czytamy: Mysie bajeczki | Arnold Lobel
Oglądamy: NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA | Myši patří do nebe, reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová, Czechy/Francja/Polska/Słowacja 2021, 87’
Choć czasem myszka potwornie się boi, zrobi wszystko, by inni tego nie zauważyli. Jak na tak małe zwierzątko jest bardzo uparta, a popisy to jej specjalność. Za wszelką cenę chce być najszybsza, najbystrzejsza i najdzielniejsza. By to udowodnić, zaryzykuje nawet spotkanie z lisem.
http://kidsinkrakow.pl/42232-krakow-czytamy-i-ogladamy-nawet-myszy-ida-do-nieba

Mała Kika: Ron Usterka
16 stycznia 2022, 12:00
Kinokawiarnia KIKA, ul. Krasickiego 18
Mała Kika, to co niedzielne spotkania dla dzieci w wieku 3-7 lat. Każde spotkanie to projekcja filmu, najczęściej animacji, po których młodzi widzowie zapraszani są do udziału w warsztatach rozwijających wyobraźnię.
http://kidsinkrakow.pl/42233-krakow-mala-kika-ron-usterka

SPACERY
Gra o przetrwanie - spacer leśny
15 stycznia 2022, 10:00
Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM, Aleja Żubrowa 15
Na Las Wolski spadła znienacka mroźna zima. Czas ten jest dla leśnych mieszkańców pełen wyzwań. Wciel się w ulubione zwierzę i wraz z nim zawalcz o przetrwanie w zimowej kniei. Czy uda Ci się wygrać z głodem i chłodem? Jaką strategię obierzesz?
http://kidsinkrakow.pl/42187-krakow-gra-o-przetrwanie-spacer-lesny

Uciec? (Się) schować? Atakować? - spacer edukacyjny
15 stycznia 2022, 12:00
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ zaprasza tuż przed świętami wszystkich zwiedzających indywidualnych na spacer po ekspozycji zoologicznej. Podczas zwiedzania dr Wojciech Kudła opowie o tym, jak radzą sobie zwierzęta, aby uniknąć zjedzenia oraz co robią, żeby zjeść.
http://kidsinkrakow.pl/42239-krakow-uciec-sie-schowac-atakowac-spacer-edukacyjny

Krakowska konspiracja, gra terenowa
16 stycznia 2022, 12:00
Muzeum Armii Krajowej, ul. Wita Stwosza 12
W trzy niedziele podczas ferii 16.01, 23.01 i 30.01 zapraszamy do wkroczenia na szlak lokalnej historii Krakowa, na którego ulicach odbędzie się terenowa gra miejska. W jej trakcie uczestnicy odkrywać będą historię miasta w czasie II wojny światowej.
http://kidsinkrakow.pl/42144-krakow-krakowska-konspiracja-gra-terenowa

POZOSTAŁE
Bezpieczne ferie z Akademią Barbakusa
15 stycznia 2022, 10:00
Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3
W styczniu Straż Miejska wraz ze smokiem Barbakusem, spotka się z dziećmi i rodzicami, aby omówić wyjątkowo ważny problem – bezpieczeństwo w czasie ferii. W wesołej atmosferze i warsztatowej formie spotkamy się 15 stycznia 2022r. w Zajeździe Kościuszkowskim.
http://kidsinkrakow.pl/42148-krakow-bezpieczne-ferie-z-akademia-barbakusa

Koncert Noworoczny – Zespół Góralski HAMERNIK
15 stycznia 2022, 18:00
Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
„Szopka hamernicka” – barwne i żywe widowisko przedstawiające autentyczny folklor okresu Godnych Świąt na Podhalu. Bogata podhalańska obrzędowość wypełnia cały program „Szopki”. Góralskie zwyczaje, kolędy, pastorałki, muzyka i oryginalne tańce, kolędnicze góralskie stroje, kolędnicy i niepowtarzalny klimat Skalnego Podhala – a wszystko to wiernie przeniesione na scenę przez Zespół Góralski „HAMERNIK” i Dziecięcy Zespół Góralski „MALI HAMERNICY”.
http://kidsinkrakow.pl/42173-krakow-koncert-noworoczny-zespol-goralski-hamernik

Akcja Karmnik 2021/2022 w Ogrodzie Botanicznym
16 stycznia 2022, 06:45-11:45
Ogród Botaniczny, ul. Kopernika 27
Znamy program spotkań z ptakami i przyrodą w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego będziemy obrączkować ptaki przy karmniku w ramach Akcji Karmnik!
http://kidsinkrakow.pl/41747-krakow-akcja-karmnik-20212022-w-ogrodzie-botanicznym

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
16 stycznia 2022, 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Gościem styczniowego wydarzenia będzie Michał Zabłocki, poeta, animator życia literackiego, autor tekstów piosenek do spektakli teatralnych i muzycznych, wykładowca Studiów Literacko-Artystycznych przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Założyciel jedynej polskiej sekcji szabli sportowej w Krakowie.
http://kidsinkrakow.pl/42236-krakow-zaczarowany-krakow-czyli-czytanie-na-sniadanie

Godziny Rodziny - Cyrk Rodzinny
16 stycznia 2022, 11:00
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13/15
W trakcie warsztatów poznajemy techniki cyrkowe, m.in.: żonglowanie piłeczkami, chusteczkami, obręczami, kręcenie talerzami, pojami, flower-stickami, chodzimy na szczudłach, jeździmy na monocyklu czy puszczamy ogromne bańki mydlane.
http://kidsinkrakow.pl/42111-krakow-godziny-rodziny-cyrk-rodzinny

Zambomba!, czyli hiszpańskie kolędowanie u krakowskich dominikanów
15 stycznia 2022, 16:00
Kościół oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12
Gitary, kolędy flamenco i taniec – to wszystko podczas specjalnego wydarzenia, które odbędzie się już 15 stycznia, o godzinie 16:00, przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Zambomba to nazwa ludowego instrumentu perkusyjnego z Andaluzji. Gra się na nim w okresie bożonarodzeniowym podczas wykonywania kolęd flamenco (tzw. villancicos flamencos). Lecz Zambomba to także świąteczna zabawa, podczas której rodziny i przyjaciele spotykają się na ulicach, placach i przy zapalonych ogniskach wspólnie grają na instrumentach, śpiewają i świętują.
http://kidsinkrakow.pl/42247-krakow-zambomba-czyli-hiszpanskie-koledowanie-u-krakowskich-dominikanow

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.