Krakowski skarb, ścieżka edukacyjna

4 lipca 2023

Rodzeństwo zamieszkujące jedną z krakowskich kamienic, odnajduje na strychu tajemniczy list. Wynika z niego, iż w pobliżu miejsca ich zamieszkania znajduje się SKARB! Niestety list uległ uszkodzeniu i nie można odczytać ostatniej części tekstu, która dałaby wskazówki, czym jest ów tajemniczy skarb. Ciekawe świata dzieci wyruszają jednak na jego poszukiwania. Okazuje się, iż do skarbu prowadzi kreatywna ścieżka zadań.

Ścieżka dydaktyczna składa się z 6 instalacji/tablic, które odkrywają, krok po kroku, tajemnice Krakowa. Jednym z elementów instalacji są zagadki i zadania, a motywem przewodnim, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze miasta. Tematami poszczególnych tablic są:

  • geologiczne ciekawostki,
  • przyroda miasta,
  • architektura Krakowa,
  • ważne instytucje kultury,
  • mieszkańcy.

Wędrujący od ścieżki do ścieżki poszukiwacze mogą rozwiązywać różnorodne zadania, by odszyfrować zakończenie listu. Finałem poszukiwań dzieci okazuje się…. Sprawdźcie to sami. Zapraszamy na Wesołą!

Ścieżka edukacyjna „Krakowski skarb”, którą znajduje się na terenie dzielnicy Wesoła (koło dawnej szpitalnej apteki), to  projekt edukacyjno-historyczny nawiązujący do skarbów Krakowa (materialnych i niematerialnych) związanych z rocznicą wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pokazujących z czego Kraków zbudowano.

Ustawienie ścieżki w sąsiedztwie rewitalizowanych obecnie obiektów i przestrzeni Wesołej w znacznym stopniu przyczyni się do stworzenia nowego wizerunku dzielnicy jako przyjaznej rodzinom, oferującej teren do miłego, kreatywnego spędzenia czasu wolnego. Projekt ten uatrakcyjni tereny zielone Wesołej, przyciągnie grupy z lokalnych szkół, zainteresuje indywidualnych spacerowiczów, będzie urozmaiceniem dnia dla pacjentów pobliskich oddziałów szpitalnych.

Kolorowe, dynamiczne i interaktywne plansze zachęcą dzieci do poznawania skarbów Krakowa, a usytuowanie ścieżki pośród zieleni sprawi, że będą one mogły spędzić czas aktywnie w przyjaznym dla nich terenie.
Projekt skierowany jest do dzieci, rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 12 lat.

Ścieżki dydaktyczne są doskonałą formą edukacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ wzbogacają wiedzę, sprzyjają rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu a zarazem pomagają dostrzec ślady przeszłości, zrozumieć kim jesteśmy oraz co kryje miejsce, w którym mieszkamy. Zabawa powinna być nieodłączną częścią edukacji, tak, by dzieci samodzielnie, poprzez twórczą pracę, odkrywały najciekawsze informacje na temat zjawisk zachodzących wokół nich.

Audiodeskrypcja tablic dla osób niewidzących i słabowidzących dostępna jest tu: https://linktr.ee/krakowskiskarb

***

Dzięki współpracy Agencji Rozwoju Miasta Krakowa i KBF wystawa zagościła w historycznej dzielnicy Wesoła.

Projekt i wykonanie: CelEdu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnyc

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.