7 nietypowych zabaw plastycznych bez farby, kredek i pędzli

7 kwietnia 2020

Szukacie pomysłów na nowe, twórcze zajęcia plastyczne. Macie już dość kredek, farb i pędzli i chętnie spróbowalibyście czegoś nowego – oto kilka zebranych i przetestowanych przez nas propozycji na nietypowe zabawy. Efekty tych prac na pewno Was zaskoczą. Tak, jak i nas!

  • Wyklejanka plasteliną

Rysujemy lub drukujemy kontury zwierzątka, księżniczki, miasta, samolotu czy czegokolwiek innego, jednak zamiast kredek do ożywienia i pokolorowania obrazka używamy plasteliny, którą rozcieramy w konturach obrazka.

  • Malowanie pianą

Potrzebne do tego zadania materiały to kubek, farba, woda, płyn do mycia naczyń, słomka, kartka i łyżeczka. Mieszamy wodę z farbą i płynem do mycia naczyń i ostrożnie dmuchamy w mieszankę przez słomkę. Powstanie dzięki temu pianka, którą za pomocą łyżeczki nanosimy na kartkę. Kolorowa pianka zostawi unikalny ślad.

  • Odrysowywanie od ręki

Bawiliście się kiedyś w teatr cieni, tworząc z dłoni najróżniejsze postaci? Spróbujcie przenieść to na kartkę papieru… Trudne? Wcale nie!

 

  • Rybki z makaronu

Potrzebujemy makarony w kształcie muszelek i farb. Pomalujcie wnętrze makaronu różnymi kolorami. Pamiętajcie o oczach i płetwach.

  • Malowanie kawą

W kilku szklankach zaparz kawę. Im więcej rodzajów kawy tym lepiej! Do jednej szklanki wsyp jedną łyżeczkę, a do drugiej 3. Stwórz własną kawową paletę. Za pomocą paluszków lub kłębka waty nakładaj kawową farbę na papier i obserwuj efekty. Do kawowego obrazu, jako ozdoba, świetnie sprawdzi się kolaż z liści lub płatków kwiatów. Takie sensoryczne, pachnące dzieło będzie kwintesencją jesieni.

 

  • Odciski dłoni w glinie/masie solnej

Zabawa w pamiątki dla całej rodziny. Można kupić glinę lub zrobić własną masę solną. Rozwałkujmy nasz materiał na grubość około 1 cm. Można wyciąć tyle kółek ilu członków liczy nasza rodzina (im ktoś jest większy, tym większe kółko) i każdy odciska swoją dłoń na jednym z nich lub wycinamy jeden duży kształt (serce, chmurkę, prostokąt, …) i wszyscy odciskamy dłonie na nim. Powstałe odciski pieczemy w piekarniku żeby stały się twarde. Zostawiamy do wystygnięcia i malujemy.

  • Piaskowe rysunki

Bierzemy kartkę papieru oraz klej. Każdy rysuje klejem na swojej kartce dowolny obrazek. Następnie sięgamy po piasek, obsypujemy nim kartkę. Podnosimy kartkę, nadmiar piasku strzepujemy i pozostawiamy do wyschnięcia.

  • Rosnące farbki

Mąkę, sól i wodę mieszamy ze sobą do uzyskania jednolitej masy. Masę przekładamy do 3-4 pojemników i każdą z części barwimy na inny kolor. Malujemy na kartce papieru dowolny obraz (najlepiej palcami). Po ukończeniu prac wkładamy je do mikrofali na 30 s. na mocy: 800 W. Farba, gdy zaczyna wysychać, rośnie (unosi się), a następnie twardnieje, dając wspaniałe, przestrzenne efekty końcowe.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.