Kasieńka. Mała Boska Komedia

niedziela, 8 października 2017, 12:00

  • niedziela, 8 października 2017, 12:00
  • Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25

„Kasieńka” to opowieść o walce o siebie wbrew rzeczywistości, o akceptowaniu trudnych prawd i ich przezwyciężaniu. O uprzedzeniach, przyjaźni, pierwszej miłości i sile, jaką może dać odkrywanie i realizacja swoich pasji. Poprzez sposób ujęcia tematu – jego bezpośrednią, autentyczną emocjonalnie oraz dynamiczną formę – to historia nie tylko dla nastolatków.

Dwunastoletnia Kasieńka wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. „Kasieńka” (The Weight of Water) to napisana białym wierszem, debiutancka powieść Sarah Crossan, za którą otrzymała wiele nagród, m.in. CBI Eilís Dillon Award, UKLA Book Award czy niemiecką Luchs Preis. Kolejne książki Crossan zdobyły najważniejsze wyróżnienia dla literatury dziecięcej i młodzieżowej w Wielkiej Brytanii – prestiżowy CILIP Carnegie Medal i YA Book Prize. W Polsce pierwsza książka autorki ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry w grudniu 2015 roku.

Spektakl ma nietypową formę inspirowaną filmem animowanym i grafiką komiksową – to połączenie teatru cieni z animacją na żywo i animacjami wideo. Współautorami koncepcji wizualnej są Urszula Morga i Bartosz Mikołajczyk z cenionego studia animacji Esy Floresy, autorzy m.in. wielokrotnie nominowanych do nagród Yach Film teledysków (m.in. Kasi Klich, Nowiki, Pauliny Przybysz, grupy Habakuk). Scenografię zaprojektowała Ewa Gdowiok, doświadczona scenografka i ilustratorka po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, realizująca scenografię w teatrze, filmie, telewizji i reklamie, nagrodzona m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za wnętrza do filmu „Przedwiośnie” w reż. Filipa Bajona.

Autorką adaptacji, pomysłodawczynią formy spektaklu i reżyserką jest Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna, scenarzystka. Od 1999 do 2007 roku była związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie wyreżyserowała m.in. „Mizantropa” Moliera, „Deszcze” T. Mana i K. Bizio, „Porucznika z Inishmore” M. McDonagha. Dla Miniatury zrealizowała słuchowisko „Tam, gdzie mieszka cisza”, które w 2016 roku zdobyło główną nagrodę XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Muzykę przygotowuje Łukasz Matuszyk, wirtuoz akordeonu i kompozytor, do tej pory współpracujący z teatrami z Wrocławia i Legnicy.

tłumaczenie: Katarzyna Domańska (Wydawnictwo Dwie Siostry)
adaptacja, reżyseria i inscenizacja: Anna Wieczur-Bluszcz
scenografia: Ewa Gdowiok
współpraca przy koncepcji wizualnej oraz animacje filmowe: Esy Floresy (Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk)
muzyka: Łukasz Matuszyk
asystenci ds. scenografii: Kinga Patoka, Piotr Jurek
udźwiękowienie: Agata Chodyra
koncepcja i realizacja techniczna, światło: Maciej Motowidło
obsada: Jolanta Darewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Jadwiga Sankowska, Joanna Tomasik
głos Kasieńki: Anna Andruszkiewicz

Premiera: 26 marca 2017
Dla widzów od 10 lat
Czas trwania: 1 h 10 min bez przerwy
Narratorką w spektaklu jest 12-letnia Anna Andruszkiewicz, która wygrała w castingu organizowanym przez Miniaturę.

Więcej

30/20 zł

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.