Krzyżacy. Mała Boska Komedia

sobota, 7 października 2017, 19:00

  • sobota, 7 października 2017, 19:00
  • niedziela, 8 października 2017, 19:00
  • Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25

Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Spektakl w Miniaturze jest pierwszą adaptacją „Krzyżaków” w formie teatru lalkowego. 

Przedstawienie, zrealizowane w sposób nowoczesny i bliski wrażliwości młodzieży, sprawia, że szkolna lektura nabiera życia i potrafi zaangażować zarówno młodszych, jak i starszych widzów.  

„To świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i starszych widzów” – komentuje reżyser Jakub Roszkowski. – „Teatr lalkowy daje wspaniałe możliwości interesującego i pełnego jej przedstawienia. Z wielością miejsc akcji, bohaterów, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą”. 

Sienkiewicz pisał „Krzyżaków” podczas zaborów, „ku pokrzepieniu serc”, walcząc w ten sposób z postępującym procesem germanizacji polskiego społeczeństwa. Ryszard Koziołek w nagrodzonych Nagrodą Literacką Gdynia „Ciałach Sienkiewicza” pisał: „Autor, wraz ze swym pokoleniem wyzbyty z marzeń o sukcesie militarnym jakiegoś nowego powstania, pisze literaturę, której krzepiąca rola wynika z przekonania twórcy, że skoro inni robią za nas historię, my musimy w niej przetrwać”. Czy w zupełnie odmiennych warunkach historycznych jego wizja jest nadal aktualna? „Dziś możemy dzięki tej powieści przyjrzeć się nam, Polakom, naszym wadom, ale i naszym zaletom. A także przyjrzeć się wojnie i w manifeście potrzeby walki o słuszną sprawę być może poszukać też myśli o bezsensowności wojen w ogóle” – zapowiada reżyser.

tłumaczenie: Katarzyna Domańska (Wydawnictwo Dwie Siostry)
adaptacja, reżyseria i inscenizacja: Anna Wieczur-Bluszcz
scenografia: Ewa Gdowiok
współpraca przy koncepcji wizualnej oraz animacje filmowe: Esy Floresy (Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk)
muzyka: Łukasz Matuszyk
asystenci ds. scenografii: Kinga Patoka, Piotr Jurek
udźwiękowienie: Agata Chodyra
koncepcja i realizacja techniczna, światło: Maciej Motowidło
obsada: Jolanta Darewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Jadwiga Sankowska, Joanna Tomasik
głos Kasieńki: Anna Andruszkiewicz
Premiera: 26 marca 2017

Dla widzów od 10 lat
Czas trwania: 1 h 10 min bez przerwy
Narratorką w spektaklu jest 12-letnia Anna Andruszkiewicz, która wygrała w castingu organizowanym przez Miniaturę.

Więcej

30/20 zł

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.