Międzynarodowy Dzień Dziewczynki: inauguracja Dziewczyńskiego Centrum Mocy

czwartek, 11 października 2018 - wtorek, 16 października 2018

  • czwartek, 11 października 2018 - wtorek, 16 października 2018
  • Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Rajska 12
  • Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20

11 października 2018 W Międzynarodowy Dzień Dziewczynki ONZ fundacja Autonomia inauguruje działalność Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Zaczynamy od nieprzerwanego tygodnia wydarzeń dla dziewczynek i dziewczyn w każdym wieku oraz wszystkich osób, dla których ważna jest wolność kobiet.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki to święto ONZ, które ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziewczynek i młodych kobiet na całym świecie. Budowany jest  międzypokoleniowy dialog, którego celem jest wypracowanie strategii przeciwstawiania się przemocy i dyskryminacji, z którymi zmierzają się Dziewczynki.

Autonomia od 4 lat w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewczynek tworzy przestrzeń, by Dziewczynki mogły powiedzieć/wyrazić w jakim świecie chcą żyć i jakie mają marzenia, by mogły powiedzieć co uważają za niesprawiedliwe i co je niepokoi, a także co musi się zmienić, by mogły w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, by były szczęśliwe i bezpieczne. To przestrzeń, w której każda Dziewczynka może odkrywać i wzmacniać swoją moc i odwagę do bycia niezależną i wolną, solidarną i sprawiedliwą.

Ważnym kontekstem dla tegorocznych obchodów jest 100 rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Podobnie jak w poprzednich latach w cyklu "NIEZŁOMNE - BUNTOWNICZKI – BOHATERKI" uwidaczniamy dokonania dziewczyn i młodych kobiet w budowaniu bardziej sprawiedliwego świata dla innych dziewcząt oraz całych społeczności.

Wszystkie organizowane przez nas spotkania, warsztaty, dyskusje, projekcje i zabawy służą wzmacnianiu siły, odwagi i solidarności, zarówno wśród samych dziewczynek, jak i wśród osób je wspierających.

Partnerami naszych wydarzeń są: Goethe - Institut Krakau, Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo, Jewish Community Centre i Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

ZAPISY:
Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Zapisy są konieczne w związku z ograniczoną liczbą miejsc (różną na poszczególnych wydarzeniach), w związku z koniecznością uwzględnienia wieku osób uczestniczących oraz w związku z możliwością w razie potrzeby organizacji różnych form dostosowania wydarzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (https://goo.gl/forms/DpIKWOQIsvPh62Os2)

DOSTĘPNOŚĆ:
Większość wydarzeń realizowana jest w dostępnych architektonicznie przestrzeniach (jeśli jest inaczej jest to zaznaczone). Osoby zainteresowane tłumaczeniem na/z Polskiego Języka Migowego prosimy o kontakt najpóźniej do 5 października 2018: wysyłając sms na 502 24 67 68 lub e-mail: a.teutsch@autonomia.org.pl.

Program wydarzeń – Pierwszy tydzień działania Dziewczyńskiego Centrum Mocy

11.10.2018 (czwartek), 18:00-20:00
Międzynarodowy Dzień Dziewczynki
„Urmila walczy o wolność” – projekcja filmu z napisami w języku polskim
Pełna nadziei opowieść o młodej kobiecie, która walczy o wolność, sprawiedliwość i możliwości/szanse dla dziewcząt w Nepalu. Urmila Chaudhary urodziła się na południu Nepalu. Jako sześciolatka została sprzedana przez swoich rodziców i stała się kamalari – niewolnicą, pracującą dla bogatszej rodziny. 12 lat później odzyskała wolność.  Ale jej własne wyzwolenie to zbyt mało. Czerpiąc siłę z własnego doświadczenia i wiedzy – Urmila postanawia walczyć o prawa młodych kobiet i dziewcząt w Nepalu i innych częściach świata. Zaangażowała się społecznie, podróżuje, daje świadectwo i wygłasza przemówienia. Chce zostać prawniczką, co oznacza konieczność nadrobienia wielu lat edukacji, których – jako Kamalari – ją pozbawiono .
reżyseria: Susan Gluth
obsada: Urmila Chaudhary, Phulpat Chaudhary, Khalsi Chaudhary
dokumentalny / Niemcy, Nepal, Norwegia / 2016
czas trwania: 87 min
Miejsce: Goethe Institute, Rynek Główny 20 (projekcja odbędzie się w przestrzeni znajdującej się na parterze – dostęp bez barier architektonicznych, toalety – bez pełnego dostosowania).
Wstęp bezpłatny
Zapisy:
 https://goo.gl/forms/DpIKWOQIsvPh62Os2

12.10.2018 (piątek), 17:00-19:00
„Mała feministka” – puzzle i „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 2”
Tego popołudnia i wieczoru zapraszamy osoby w każdym wieku na wspólne układanie puzzla z serii „Little feminist” (firma Mudpuppy, ilustracje autorstwa Lydii Ortiz).
Układanka ma 500 kawałków, które składają się w 16 barwnie ilustrowanych portretów kobiet, które wywarły wpływ na świat np.: artystki: Maya Angelou, Lucille Ball, Frida Kahlo i Ella Fitzgerald, liderki:  Kleopatra, Elżbieta I, Indira Gandhi i Hillary Clinton, działaczki: Harriet Tubman, Rosa Parks, Gloria Steinem i Malaala Yousafzai i pionierki: Marie Curie, Sally Ride, Amelia Earhart i Billie Jean King.
W trakcie układania czytane będą herstorie bohaterek układanki, opisane w książkach z serii „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 1 i tom 2” Eleny Favilli i Francesci Cavallo. Dzięki wsparciu wydawnictwa Debit czytelnia Autonomii wzbogaciła się o dwa egzemplarze najnowszego tomu „Opowieści”. Dziękujemy!
Prowadzenie: Agata Teutsch, Anna Szreniawa, Lidia Prokopowicz
Miejsce: ul. Krakowska 19 (projekcja odbędzie się w sali znajdującej się na I piętrze – brak dostosowania)
Wstęp bezpłatny
Zapisy:
 https://goo.gl/forms/DpIKWOQIsvPh62Os2

13/14.10. 2018 (sobota i niedziela), 10:00-16:00
Warsztat WenDo – budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla dziewcząt między 11 a 15 lat
Na WenDo dziewczynki odkrywają własne możliwości i siłę, doświadczają mocy swojego głosu, zdobywają podstawowe umiejętności sprzyjające komunikacji i uczą się prostych technik samoobrony fizycznej. Stają się bardziej pewne siebie, uczą się jak podejmować decyzje. Dowiadują się jak lepiej „dogadywać” się w domu i szkole, jak wprost stawiać granice, mówić o tym jakie mają prawa, czego potrzebują, a także czego sobie nie życzą. Na 16 godzinnym warsztacie dziewczynki ćwiczą różne możliwości reagowania, dzięki czemu przestają czuć się bezradne i bezbronne wobec nękania i innych ataków słownych i fizycznych.
W badaniu opinii 99% nastolatek stwierdziło, że udział w warsztacie WenDo znacznie pogłębił ich wiedzę i umiejętności ochrony przed przemocą, a 94% zadeklarowało znaczny wzrost poczucia bezpieczeństwa. Wszystkie, bez wyjątku, polecają udział w warsztatach. Doceniają miłą atmosferę, dobrą zabawę i poczucie niezmarnowanego czasu.
Prowadzenie: Ola Migalska i Agata Teutsch.
Warsztat realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Strefa Wenus z Milo i przy wsparciu Jewish Community Centre w Krakowie.
Grupa zamknięta
– jest jeszcze kilka wolnych miejsc.
Warsztat odpłatny. Istnieje możliwość wydania „Karnetu prezentowego”
Miejsce:
zostanie podane do wiadomości uczestniczkom. Warsztat odbędzie się w miejscu dostępnym (podjazdy, dostosowana toaleta).
Więcej informacji i zapisy: https://www.autonomia.org.pl/index.php?id=teksty2&ajdi=128

14.10.2018 (niedziela), 17:30-19:00
Mierz wysoko! Spotkanie wspinaczkowe z Olgą Weber
Olga Weber to doświadczona zawodniczka we wspinaczce sportowej. W ostatnich zawodach boulderowych (wspinaczkowych) w Zakopanem Olga zajęła drugie miejsce! Gratulujemy! Poza tym Olga studiuje informatykę społeczną, wcześniej prowadziła warsztaty z zakresu stolarstwa i grała w Krakowskich Rytmach Oporu. Zobacz wywiad z Olgą po półfinale zawodów Zako Boulder Power 2017.
Jeśli chcecie się dowiedzieć się jak zacząć się wspinać, czy trzeba mieć ponadludzką siłę , co może być ważne we wspinaczce i co może nas wspierać w realizowaniu marzeń - koniecznie przyjdźcie.
Będzie też okazja do wspinania!
Miejsce: zostanie podane w późniejszym terminie.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy:
 https://goo.gl/forms/DpIKWOQIsvPh62Os2

15.10.2018 (poniedziałek), 17.00-19:00
Warsztaty dla dziewczynek
Poznaj świat animacji
Na warsztatach dziewczynki zaznajomią się z pojęciem animacji i filmu animowanego. Podczas krótkiej prezentacji poznają historię filmów rysunkowych, ich rodzaje, a także dowiedzą się, jakie są najsłynniejsze dzieła animowane. Nauczą się również obsługi darmowych aplikacji i narzędzi online, a następnie będą mogły  stworzyć swój własny, krótki film.
Warsztaty dostępne dla wszystkich dziewczynek powyżej 7 roku życia.
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Arteteką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Miejsce: Arteteka WBP, Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego. Budynek Arteteki posiada windy.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy:
  https://goo.gl/forms/DpIKWOQIsvPh62Os2

16.10.2018 (wtorek), 18:00-20:00
Świętuj i włącz Dziewczyńską Moc!
Spotkanie osób, które chcą współtworzyć pierwsze w Polsce Dziewczyńskie Centrum Mocy. Uroczyste zamknięcie tygodnia działań związanych z inauguracją Dziewczyńskiego Centrum Mocy!
Prowadzenie: Agata Teutsch
Miejsce: zostanie podane w późniejszym terminie.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy:
 https://goo.gl/forms/DpIKWOQIsvPh62Os2

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.