Muzeomania - Akademia Małego Odkrywcy

niedziela, 13 października 2019, 11:00

  • niedziela, 13 października 2019, 11:00
  • niedziela, 17 listopada 2019, 11:00
  • niedziela, 8 grudnia 2019, 11:00
  • niedziela, 12 stycznia 2020, 11:00
  • niedziela, 2 lutego 2020, 11:00
  • Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
  • Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Akademia Małego Odkrywcy – to program edukacyjny dla wszystkich głodnych wiedzy i wrażeń małych odkrywców i ich rodziców, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznać wybrane techniki artystyczne. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy będą mieli okazję, by zgłębić podstawy warsztatu artystów, a także spróbować swoich sił w tworzeniu własnego dzieła sztuki. W doskonaleniu tych umiejętności i rozwijaniu twórczych pasji pomogą uczestnikom krakowscy artyści.

Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat odbywają się w niedziele o godz. 11.00.

29 września
Pałac Krzysztofory (wejście od strony ul. Szczepańskiej 2)
Sztuka jednorazowa, czyli prosta historia monotypii
prow. Justyna Smoleń, Marta Kudelska

Dawno, dawno temu, bo aż w starożytnej Grecji istniały dwa słowa. Jedno z nich brzmiało monos i oznaczało nic innego jak jeden, a drugie to typos i nim nazywano odbicia. Ich połączenie dało nazwę technice artystycznej, której nazwa oznacza nic innego jak „jedno odbicie”. A skoro takie odbicie jest jedno, to znaczy, że musi być czymś niepowtarzalnym i wyjątkowym! Zapraszamy na unikatowe warsztaty, podczas których poznacie nie tylko tajemnice monotypii, ale sekrety i sztuczki artystów, którzy posługiwali się tą techniką od renesansu aż po... krakowską awangardę!

Justyna Smoleń to artystka zajmująca się głównie malarstwem. Jej obrazy opisywane są jako ponure, ale przełamane drobnymi błyskami światła. Justyna jest także laureatką wielu konkursów dla młodych artystów.

13 października
Kamienica Hipolitów
Ćwiczenia z wyobraźni, czyli błyszcząca historia mozaiki
Emilia Kina, Michał Hankus

Czy wiecie, że z malutkich fragmentów kolorowych kamyków i szkiełek można zrobić obraz? Trochę to przypomina układanie puzzli – ten element bardziej pasuje tu, a tamten tam, ale razem tworzą wspaniałe dzieło sztuki! I nie są to takie zwykłe obrazy, bo możecie je znaleźć spacerując po mieście – na fasadach budynków, na klatkach schodowych albo w formie współczesnych „vlepek”. Mozaika, bo to o niej mowa, jest bardzo starą techniką, a jej początki sięgają aż starożytności. Jednak ten kawał czasu nie pozbawił jej blasku, którym chcemy Was oczarować!

Emilia Kina tworzy prace przypominające scenografię do gotowych historii. Artystka bazując na znalezionych przedmiotach, materiałach układa przestrzenne rebusy ćwiczące wyobraźnię. Swoje prace pokazywała m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Dusseldorfie.

17 listopada
Kamienica Hipolitów
Bądź gwiazdą, czyli szalona przygoda z pop artem!
Mikołaj Rejs, Michał Hankus

Za sztuką współczesną czasem trudno nadążyć. Tu artyści kręcą film, a tam nagrywają płyty jak muzycy. A jeszcze gdzie indziej pokazują nam sztukę, która przypomina gry komputerowe! Artyści są trochę jak gwiazdy współczesnej kultury, których plakaty mamy nad łóżkiem. No właśnie! Czy sztuka współczesna może być popularna? Zapraszamy na kolorowe i szalone warsztaty pop artu, gdzie połączymy sztukę z reklamą albo stworzymy własną gwiazdę, albo okładkę płyty, albo komiks, albo... o rany jest tyle możliwości!

Mikołaj Rejs jest wielkim miłośnikiem miasta. Na budynkach, murach umieszcza swoje fantazyjne murale, które wyglądają jak z baśni! Ponadto zajmuje się także edukacją artystyczną, a jego prace znajdziecie w całej Polsce!

8 grudnia
Kamienica Hipolitów
Sztuka w pudełku, czyli jak oszukuje diorama?
prow. Bogusław Bachorczyk, Michał Hankus

Co można schować do pudełka? Kamyczki, zasuszone liście, zabawki, koraliki, skarby, ale także... cały świat! Wyobraźcie sobie, że dawno, dawno temu pan o imieniu Louis Jacques Daguerre stworzył niesamowity obraz, który wcale nie był płaski i nieruchomy i można było odnieść wrażenie, że pokazuję on najprawdziwszą prawdę! Diorama to obraz, który trochę oszukuję i udaje prawdziwy świat! Podczas naszych warsztatów pokażemy Wam, jakich sztuczek użyć, by w pudełku zamknąć morze, las, ale także dom... i zobaczycie – wszyscy będą się dziwić, jak to zrobiliście!

Bogusław Bachorczyk jest artystą, który przemienił jeden z krakowskich ogródków w galerię sztuki! Ponadto interesuje się sztuką krakowskiej awangardy i tworzy zarówno obrazy, jak i rzeźby.

12 stycznia
Pałac Krzysztofory (wejście od strony ul. Szczepańskiej 2)
Rzeźbostwory, czyli tajemnice abakanów
prow. Michał Sroka, Marta Kudelska

Czy materiał ma coś wspólnego z rzeźbą? Na pierwszy rzut oka nie. Ten pierwszy jest miękki, a ta druga bywa twarda. Materiałem można się okryć, a za rzeźbą najwyżej schować. Ale wyobraźcie sobie, że była nie tak dawno temu artystka, która z materiału budowała niezwykłe rzeźby – wielkie i przypominające niezwykłe stwory! Ta technika była tak wyjątkowa i niesamowita, że zaczęto ją nazywać od nazwiska tej fascynującej artystki, której nazwisko zna cały świat! Jesteście ciekawi kto to? Podczas naszych warsztatów poznacie nie tylko historię tej artystki, ale sami stworzycie własne dzieło sztuki, które nazywamy abakanem. Kto wie, może i dla Was to będzie początek kariery w świecie sztuki!

Michał Sroka w swojej twórczości łączy architekturę z malarstwem. Michał łączy przedmioty, detale architektoniczne tworząc z nich nowe światy. Laureat Stypendium SAPERE AUSO i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

2 lutego
Pałac Krzysztofory (wejście od strony ul. Szczepańskiej 2)
Camera obscura, czyli pudełkowa historia fotografii otworkowej
prow. Filip Rybkowski, Marta Kudelska

Była kiedyś taka bajka. Był ciemny, ciemny dwór. A w tym ciemnym, ciemnym dworze, była ciemna, ciemna komnata...A w tej ciemnej, ciemnej komnacie było... No właśnie co? Ciemna komnata to właśnie camera obscura, która ma moc utrwalania obrazu. Gdy w tej ciemnej komnacie pojawiła się smuga światła zmieniała się ona w trwały obraz. Jednak my nie opowiadamy bajek, a na naszych warsztatach pokażemy Wam, jak zbudować własną camerę obscurę, czyli nasz współczesny aparat fotograficzny! I może razem rozwikłamy zagadkę ,jak kończyła się ta bajka o ciemnym, ciemnym dworze...

Filip Rybkowski w swojej twórczości inspiruje się historią sztuki, uważa, że każde dzieło sztuki jest wyjątkowe. Szczególną wagę przywiązuje do obrazów i czasów ich powstania. Laureat konkursu dla młodych artystów „Świeża krew”.

Więcej

www.muzeumkrakowa.pl

12 426 50 60

info@muzeumkrakowa.pl

Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.