Bulwar[t] Sztuki 2020

czwartek, 16 lipca 2020 - niedziela, 16 sierpnia 2020

  • czwartek, 16 lipca 2020 - niedziela, 16 sierpnia 2020
  • Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25

Ale odlot!

Teatr Łaźnia Nowa kusi obietnicą podróży: palcem po mapie, dookoła świata, w głąb wyobraźni i… przestrzeń kosmosu!

Już 16 lipca rusza największy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020! Teatr Łaźnia Nowa zaprasza mieszkańców Krakowa na ponad 50 wydarzeń w ciągu 30 dni lata, które będą odbywać się tradycyjnie w plenerze, jednak tym razem nie nad Zalewem Nowohuckim, a w ogrodzie przy teatrze na osiedlu Szkolnym 25. Dzięki zmianie lokalizacji Bulwar[t] Sztuki stanie się w tym roku jeszcze bliższy mieszkańcom, jeszcze bardziej bezpieczny i lokalny, a jednocześnie… kosmiczny! Tematem przewodnim będzie bowiem właśnie kosmos, gwiazdy i międzyplanetarne podróże, a hasłem – łacińska sentencja „Per aspera ad astra”.

Ogród wrażeń

„Od początku pandemii nie wyobrażaliśmy sobie, że Bulwar[t] mógłby się nie odbyć. Będzie to wyjątkowa, już piąta, edycja. Łaźnia od ponad czterech lat w wakacje nie zatrzymuje się, lecz otwiera drzwi szeroko i intensywnie tętni życiem. W 2015 roku zaczęło się od Zalewu Sztuki, potem cztery edycje Bulwar[t]u, podczas których każdorazowo organizowaliśmy ponad 100 wydarzeń na świeżym powietrzu” – mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.

„To bardzo ważne, że możemy spotkać się z widzami w plenerze, również w tym roku. Wciąż mamy sygnały od mieszkańców, że jest wielka potrzeba uczestnictwa w tej imprezie, tym większa po czasie izolacji, gdy większość letnich festiwali przeniosła się do sieci. W tym roku cały Bulwar[t] kręci się pod hasłem lotu w kosmos, na inne planety, daleko stąd. Będziemy odrywać się od pandemicznej, ale może przede wszystkim politycznej rzeczywistości” – dodaje Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Filmowo

Bogaty program mieści jak co roku stałe cykle prowadzone przez znanych łaźniowej publiczności gospodarzy, ale też całkiem nowe propozycje. Wakacyjną Akademię Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, czyli bulwar[t]owe spotkania z gwiazdami polskiego kina odwiedzi Łukasz Simlat, który zaprosi widzów na pokaz błyskotliwych (Nie)znajomych Tadeusza Śliwy. Reżyserka Małgorzata Imielska i wybitnie uzdolniona debiutantka Zofia Domalik zapowiedzą film Wszystko dla mojej matki. Legendę polskiego aktorstwa – Olgierda Łukaszewicza – zobaczymy w roli Andrzeja Kondratiuka w filmie Jak pies z kotem. Młody i zdolny Piotr Witkowski opowie o swoim występie w głośnym Procederze, w którym brawurowo zagrał rapera Chadę. Z kolei znakomita reżyserka castingu Magdalena Szwarcbart zdradzi, jak wyglądało od kuchni kompletowanie obsady do Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego.

Teatralnie

Nie zabraknie mocnych propozycji teatralnych. Scenę nocy letniej zainauguruje 17 lipca Pluton p-brane, spektakl o niezwykłych losach Percivala Lowella i Clyde’a Tombaugha – odkrywców dziewiątej planety (do niedawna) Układu Słonecznego – i równie fascynującej historii samego Plutona. 18 lipca weźmiemy udział w przezabawnym wieczorze z grupą Impro KRK, która zaserwuje nam potężną dawkę dobrego humoru, pozytywnej energii i błyskotliwości. W sierpniu zobaczymy również oczekiwane przez widzów przedstawienia: Wałęsa w Kolonos w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, Nowohucką telenowelę Jakuba Roszkowskiego oraz ostatnią premierę Łaźni: monodram Ginczanka. Przepis na prostotę życia z fantastyczną Agnieszką Przepiórską w roli przedwojennej poetki Zuzanny Ginczanki.

Spotkajmy się!

Oprócz pokazów teatralnych i filmowych, w ramach Bulwar[t]u weźmiemy udział w wielu spotkaniach z wybitnymi aktorami, a także pisarzami czy reporterami.

Nowy cykl wyjątkowych rozmów – Ogień literacki – poprowadzi Małgorzata Wach. Z reporterami Jackiem Hugo-Baderem, Iloną Wiśniewską, Filipem Springerem oraz krakowską pisarką Zośką Papużanką spotkamy się nietypowo, bo… przy ognisku. „Od najdawniejszych czasów ludzie chętnie spotykali się przy ognisku, żeby snuć opowieści o dalekich krainach, niezwykłych bohaterach i duchach przodków. Takie rozmowy zacieśniały więzi i rozbudzały tęsknotę za czymś więcej niż przetrwanie. Nasz cykl jest powrotem do takich spotkań. Jego bohaterowie zabiorą nas w podróż do mroźnej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której już nie ma na mapie. Opowiedzą o ludziach, których warto poznać, książkach, które trzeba przeczytać, i miejscach, które warto zobaczyć. Przeniosą nas w świat, który w jakiś sposób jest teraz dla nas niedostępny” – tłumaczy kuratorka wydarzenia Małgorzata Wach.

Kolejny cykl spotkań – Podróże w czasie – nawiązuje do wystawy zorganizowanej z okazji 15-lecia Teatru Łaźnia Nowa. Jego gośćmi będą m.in. prof. Jerzy Stuhr, Jan Peszek, Agnieszka Przepiórska i Radosław Krzyżowski – aktorzy, którzy wykreowali w Łaźni wiele niezwykłych ról. Porozmawiamy o spektaklach, w których grali, ale również odbędziemy z nimi podróż we wspomnienia o miejscach, ludziach i wydarzeniach, które były dla nich szczególnie ważne. Dowiemy się, gdzie dorastali i kto ich ukształtował, jak się znaleźli w teatrze i co ich przywiodło do Łaźni. Nie zabraknie też pytań o to, co robili podczas pandemii oraz czy i w jaki sposób zmieniła ona ich podejście do aktorstwa.

Dla najmłodszych

Do ogrodu na osiedlu Szkolnym 25 Łaźnia zaprasza także dzieci i młodzież na dwa kosmiczne cykle. Będą to niedzielne spotkania artystyczno-literackie z aktorkami wokół m.in. Bajek robotów Stanisława Lema czy Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz cykl warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietachallenge, podczas których uczestnicy zbudują rakietę gotową do odlotu w kosmiczny rejs. Równolegle Teatr Łaźnia Nowa rozpocznie w lipcu projekt teatralny w reżyserii Łukasza Zaleskiego, z udziałem zaproszonej młodzieży szkół średnich.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń. Szczegółowy program tegorocznego Bulwar[t]u Sztuki zostanie ogłoszony już niedługo. Trzymajcie więc rękę na pulsie i szykujcie się… na kosmiczny odlot!

 

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

Więcej

Wstęp wolny

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.