Teraz w zielone gramy! Czy w Nowej Hucie kwitną kaczeńce?

niedziela, 22 sierpnia 2021, 16:00

  • niedziela, 22 sierpnia 2021, 16:00
  • Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5
Czy w Nowej Hucie kwitną kaczeńce? Wyprawa przyrodnicza nad Staw (przy Kaczeńcowej). Prowadzenie Jakub Kałużny.

Pierwsza wyprawa przyrodnicza realizowana w ramach projektu pn. „Teraz w zielone gramy!”, podczas której będziemy wyjaśniać tajemnicze pojęcia tj. użytek ekologiczny, mała retencja, eutrofizacja, litoral..., które wiążą się z celem wyprawy, czyli Stawem przy Kaczeńcowej w Nowej Hucie.

Podczas zajęć mali i duzi uczestnicy dowiedzą się również o roli małych, naturalnych zbiorników wodnych w mieście. Przekonają się, jakie rośliny i zwierzęta mieszkają nad... i w... stawie. Razem z przewodnikiem poszukają pomników przyrody i odkryją znaczenie pojęcia "czwarta przyroda". Nie zabraknie również gier i zabaw terenowych, a nawet doświadczeń naukowych. Ten przyrodniczy spacer będzie doskonałą okazją do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody oraz pozwoli poznać nasze miasto z zupełnie nowej, "zielonej" perspektywy.

(Uczestników prosimy, aby zaopatrzyli się w napoje i nakrycia głowy).

Jakub Kałużny - edukator przyrodniczy, z wykształcenia mgr inż. leśnictwa, z zamiłowania przyrodnik. Obecnie zatrudniony w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie − w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza w Krakowie (w Lesie Wolskim). Posiada bogate doświadczenie zawodowe związane z ochroną przyrody (pracował m.in. w Wielkopolskim Parku Narodowym, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Wydziale Kształtowania Środowiska UMK). Od kilku lat aktywnie zajmuje się promocją, edukacją i popularyzacją wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, przede wszystkim poprzez udział w piknikach i wydarzeniach ekologicznych.

__________________________________

TERAZ W ZIELONE GRAMY! – to projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego Nowej Huty. Zakłada organizację 7 wypraw poznawczych z doświadczonymi edukatorami, podczas których uczestnicy w aktywny sposób dowiadywać się będą o walorach przyrodniczych danego miejsca oraz właściwym zachowaniu w przyrodzie. Zakłada Odwiedzimy: Las Mogilski (las miejski), Staw przy ul. Kaczeńcowej (użytek ekologiczny), Park przy Dworku Jana Matejki wraz z sąsiadującymi: rzeką Dłubnią i Zalewem Nowohuckim (park rzeczny), Zalew w Zesławicach („Czwarta przyroda” - nieużytek miejski), Park Reduta wraz ze ścieżką edukacyjną „Drugie życie drzew” (park miejski), Łąki Nowohuckie (użytek ekologiczny, Obszar Natura 2000) - dwie wyprawy. Na zakończenie projektu powstanie elektroniczna publikacja, która zawierać będzie zbiór scenariuszy proponowanych zajęć edukacyjnych do samodzielnego wykorzystania podczas indywidualnych wypraw rodzinnych oraz zorganizowanych zajęć prowadzonych przez placówki edukacyjne czy koła zainteresowań.

Więcej

www.nhlab.okn.edu.pl

Wstęp wolny, obowiązują zapisy do 19 VIII: www.nhlab.okn.edu.pl

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.