Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich z Muzeum Krakowa

niedziela, 14 listopada 2021

  • niedziela, 14 listopada 2021
  • Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
  • Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
  • Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
  • Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
  • Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
  • Rynek Podziemny, Rynek Główny 1/3

Program wydarzeń dla dzieci i rodzin przygotowany przez Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny
14 listopada 2021, godz. 11.00, 11.30 (dla rodzin z dziećmi)
Oprowadzania po wystawie stałej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa
Z okazji Dnia Otwartych Drzwi Rynek Podziemny na chwilę uchyli rąbka swych tajemnic i rozświetli mroki średniowiecza. Na godzinę przed otwarciem wystawy zapraszamy do wyjątkowego zwiedzania w pełnym oświetleniu, które pozwoli przyjrzeć się zakamarkom i wszystkim detalom naszej wystawy. Będzie to okazja, aby zobaczyć wystawę w zupełnie innym i niecodziennym wydaniu, a także poznać epokę uważaną za „mroczne wieki” z nowej perspektywy. W godzinach późniejszych zapraszamy też rodziny z dziećmi oraz młodzież i dorosłych na oprowadzanie w tradycyjnych warunkach.
Prowadzący: Anna Warzecha, Szymon Jarosiński
Limit miejsc: 20 osób

Kamienica Hipolitów
14 listopada 2021, godz. 10.00

CODZIENNE – NIECODZIENNE. Torebka
W Kamienicy Hipolitów będzie można zobaczyć różnorodne torebki damskie ze zbiorów Muzeum Krakowa, a także poznać historię i znaczenie torebki na przestrzeni wieków. Zapraszamy także na rodzinne warsztaty, w trakcie których można będzie wykonać własną sakiewkę na drobne lub mini torbę na narzędzia.
Praktyczna torba lub sakiewka
Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi poprzedzone prezentacją wybranych muzealiów na wystawie stałej.
Torba, torebka to praktyczne elementy ubioru. Może służyć do przenoszenia pieniędzy, dokumentów, rozmaitych drobiazgów jak i narzędzi. Przydaje się każdemu! W trakcie spotkania wykonamy sakiewki na drobiazgi. Będzie można wykonać także torbę na klucze lub narzędzia. Sakiewki, torby i torebki ozdobimy guzikami, koralikami lub wyszyjemy własne inicjały.
Prowadzący: Michał Hankus, Iwona Kawalla, Małgorzata Kuciel
Miejsce zbiórki: sień Kamienicy Hipolitów
Limit miejsc: 15 osób

Fabryka Schindlera
14 listopada 2021, godz. 11.30
Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 dla rodzin z dziećmi powyżej 7 roku życia
W trakcie oprowadzania tematycznego będzie można dowiedzieć się, jak wyglądały codzienne trudy życia rodzin pod okupacją niemiecką w Krakowie. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie potrawy spożywano w trakcie wojny, czym zajmowali się rodzice, czy dzieci mogły chodzić wtedy do szkoły? Dowiemy się, czy dzieci musiały pracować? Czy zdarzało się, że ryzykowały życie? Czy znajdowały czas i ochotę na zabawę?
Prowadzący: Wojciech Górny
Limit miejsc: 20

14 listopada 2021, godz. 15.00
Jak powstaje wystawa? Spotkanie z kuratorem
Warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają zasady przygotowania wystaw muzealnych, dowiedzą się, jak wygląda scenariusz wystaw, a następnie wykonają „scenariusz” własnej wystawy na wybrany przez siebie temat. Prosimy o zabranie ze sobą obiektów, które znajdą się na takiej wystawie (np. zdjęć, dokumentów, książek, zabawek, pamiątek).
Prowadzący: Bartosz Heksel
Miejsce zbiórki: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, hol
Limit miejsc: 10

Stara Synagoga
14 listopada 2021, godz. 14.30
Echa, spektakl uliczny Teatru Migro
Impresja na temat Kresów Wschodnich zainspirowana książką Agnieszki Pajączkowskiej Wędrowny zakład fotograficzny. Przedstawienie przenosi nas w świat fotografii, które utrwaliły ludzi różnych narodowości i wyznań, fotografii, które będą ożywać na oczach widzów.
Autorką choreografii do spektaklu jest Natalia Iwaniec, która posługuje się techniką gaga – językiem ruchowym opracowanym przez Ohada Naharina (izraelskiego tancerza, choreografa i muzyka). Bardzo ważnym elementem spektaklu będzie muzyka złożona m.in. z pieśni z Kresów. Artyści zaproszą widzów do przyjrzenia się ich korzeniom i temu, jaki wpływ mają one na ich życie i na dzisiejszy świat.
Spektakl realizowany w ramach programu OFF Polska, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Miejsce: dziedziniec przed Starą Synagogą

14 listopada 2021, godz. 15.30
W 50 minut przez życie prywatne i rodzinne
Wykład i oprowadzanie dla osób bez ograniczeń wiekowych
Życie tradycyjnego domu żydowskiego toczy się według religijnego prawa: drzwi żydowskiego domu strzeże mezuza, kuchnią rządzi koszer, położnicę i jej dziecko ochrania amulet. Prawo religijne reguluje życie codzienne dzieci, dorosłych i przewodzi ceremoniom rodzinnym.
Prowadzący: Piotr Figiela
Miejsce: Stara Synagoga, południowa sala kobiet (parter)
Limit miejsc: 25

Muzeum Nowej Huty
14 listopada 2021 r., godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Osiedleni. Mistrzejowice dla osób bez ograniczeń wiekowych
Ekspozycja jest kontynuacją dotychczasowych wystaw realizowanych w Muzeum Nowej Huty, zarówno tych ukazujących przeszłość i dziedzictwo kulturowe ziem, na których wyrosła Nowa Huta, jak i jej współczesność.
Prowadzący: Maciej Miezian

14 listopada 2021, 14.00
Schrony do kwadratu
Spacer edukacyjny dla osób bez ograniczeń wiekowych
Nowa Huta kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX wieku schrony przeciwlotnicze, które miały uchronić mieszkańców przed skutkami kolejnej spodziewanej wojny. W ramach spaceru wejdziemy do dwóch schronów (w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie) i zobaczymy elementy zimnowojennej infrastruktury obronnej znajdujące się w przestrzeni dzielnicy.
Prowadzący: Piotr Kapusta
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, hol
Limit miejsc: 15

Muzeum Podgórza
14 listopada 2021, godz. 10.00
Zbudujmy miasto
Warsztaty edukacyjne dla dzieci od 7 lat
Co tworzy miasto? Z jakich elementów jest zbudowane? Podczas wspólnych warsztatów staniemy się „miastotwórcami” i spróbujemy odpowiedzieć na te pytania! Zainspirujemy się historią Podgórza, by spróbować stworzyć własny projekt nowoczesnego miasta. Wspólnie odpowiemy na pytanie, jakie są nasze potrzeby, dla kogo jest miasto, dlaczego jakość przestrzeni, w której żyjemy, jest ważna i jak możemy ją kształtować. Porozmawiamy o zieleni, wspólnej przestrzeni w mieście, dostępności, ale również o dobrym sąsiedztwie.
Prowadzący: Jakub Jastrzębski
Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza, hol
Limit miejsc: 10

Więcej

muzeumkrakowa.pl

12 426 50 60

info@muzeumkrakowa.pl

Informacja i rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl. Program realizowany będzie stacjonarnie. 14 listopada 2021 wstęp na wszystkie czynne w tym dniu wystawy stałe i czasowe wynosi 1 zł. Udział w warsztatach, spacerach i oprowadzaniach wynosi 5 zł. Udział w wykładzie oraz spektaklu jest bezpłatny.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.