Dzień Ziemi 2022: Zielone Mistrzejowice

piątek, 22 kwietnia 2022 - niedziela, 24 kwietnia 2022

  • piątek, 22 kwietnia 2022 - niedziela, 24 kwietnia 2022
  • Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5
  • Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
  • Fort 48 Batowice, park na os. Złotego Wieku

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Ziemi Pracownia Animacji Ekologicznej zwróci uwagę na znaczenie zieleni w mieście. W czasie kryzysu klimatycznego jej rola dla mieszkańców miast ciągle wzrasta. Staje się ona niezwykle ważnym i pełnoprawnym elementem budowania struktury przestrzeni zurbanizowanej. Z jednej strony pełni rolę społeczną, podnosząc atrakcyjność obszaru i działając dobroczynnie na mieszkańców, z drugiej zaś – wpływa na poprawę efektywności klimatycznej miasta oraz chroni jego bioróżnorodność. Wzdłuż zielonej osi Mistrzejowic  (Planty Mistrzejowickie – Park Fort 48 Batowice – Ścieżka Drugie Życie Drzew – Park Reduta) rozgrywać się będą poszczególne wydarzenia obchodów Dnia Ziemi 2022.

Program:

22-24 kwietnia 2022 r.
A MY PO SKARBY MISTRZEJOWIC!
Rodzinna samoobsługowa gra przyrodnicza z nagrodami po Plantach Mistrzejowickich i Parku Fort 48 Batowice.
Labirynty ścieżek, skryte zielone zakątki i nieodkryte obszary roślinnej gęstwiny. Gdzie tak jest?
W Mistrzejowicach! Zapraszamy rządne przyrodniczych przygód drużyny – rodziny/dzieci wraz z opiekunami – do zmierzenia się z naszą samoobsługową grą rozgrywającą się na zielonych terenach Mistrzejowic. Będziecie przeszukiwać klomby i rabaty, zaglądać w  korony drzew, myszkować w dziuplach i sprawdzać co w trawie piszczy. Brnąc w gąszczu chodników i alejek, będziemy Was naprowadzać na zagadkom, szarady i łamigłówki. Tropy wyznaczać będzie mistrzejowicka fauna i flora – wysokie drzewa i zamieszkujące je ptaki,  rozłożyste krzewy, rośliny, mchy, porosty i może nawet paprocie.
Zaplanowaliśmy liczne i arcytrudne wyzwania, dlatego współpraca dzieci i dorosłych będzie nieodzowna! Wasz trud zostanie jednak doceniony! Oprócz niewątpliwej satysfakcji (płynącej z rozszyfrowania wszystkich szyfrów), zdobytej wiedzy na temat roli przyrody w mieście, sławy i chwały – drużyny, które w wyznaczonym miejscu i czasie (kolejna zagadka?) pokażą nam rozwiązaną kartę gry, zostaną nagrodzone. Zatem drużyny! Zapraszamy Was na zagadkowo-przyrodniczy, mistrzejowicki szlak!

Szczegółowe informacje:
– „A my po skarby Mistrzejowic!” to samoobsługowa rodzinna/drużynowa gra, ponieważ drużyny rozwiązują samodzielnie zadania z karty gry w terenie w dogodnym dla siebie terminie i czasie w daniach 22-24 kwietnia 2022 r.

  • liczba miejsc ograniczona;
  • w celu otrzymania karty gry należy wypełnić formularz zgłoszeniowy drużyny FORMULARZ ZAPISÓW
  • karty gry (wraz ze szczegółowymi informacjami organizacyjnymi) prześlemy zapisanym drużynom mailem w dniu 20 marca 2022 r.;
  • w skład drużyny musi wchodzić przynajmniej jedna pełnoletnia osoba;
  • czas przejścia trasy gry około 1,5 godz.;
  • szczegółowe informacje: m. kotula@okn.edu.pl.

22 kwietnia, godz. 9:00-17:00
CZYSTE PLANTY MISTRZEJOWICKIE
Sprzątanie parku przez zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne. Przyjmowanie zgłoszeń: ekologia@okn.edu.pl
Tereny zieleni po zimie często wymagają naszej interwencji i przygotowania na czas, gdy będziemy z nich intensywnie korzystać. Zapraszamy do akcji wspólnego sprzątania Plant Mistrzejowickich zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, partner wydarzenia, zapewni worki oraz odbiór zebranych śmieci.

23 kwietnia, godz. 11:00
PLĄSY NA TRAWIE W PARKU REDUTA
Warsztaty taneczno-relaksacyjne. Prowadzenie: Ania Wołos (Miś Jogin).
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: FORMULARZ ZAPISÓW
Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym osobom.
Warsztaty będą oparte na tańcu, improwizacji, zabawach i ćwiczeniach muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem różnych technik relaksacyjnych. Taniec i ruch to naturalna forma odreagowania różnych napięć. Aktywizujemy ciało, umysł i serce, aby poszukiwać swoich możliwości w ruchu. Poszukamy swobody ruchu, przez taniec postaramy się zmniejszyć dyskomfort w ciele, często odczuwany przez stres, odblokujemy napięcia i będziemy cieszyć się z możliwością poznania zakresów swoich ruchów.
Nawet jeśli uważasz, że nie umiesz tańczyć, nie masz pamięci do skomplikowanych choreografii, przyjdź na warsztaty. Będziemy korzystać z prostych układów i czerpać inspirację z różnych gatunków i stylów muzycznych, improwizować i bawić się ruchem. W zamian zrelaksujesz się i otrzymasz cenny pakiet dobrej energii.
Ania Wołos – instruktorka jogi i mindfulness w szkole jogi i uważności dla dzieci i dorosłych – „Miś Jogin”. Prowadzi zajęcia jogi w nurcie Vinyasa, które ukierunkowane są na połączeniu oddechu z płynnością ruchów. W pracy nauczyciela jogi kładzie nacisk na przekazywanie pozytywnej energii, czerpanie radości z bycia na macie. Prowadzi zajęcia z jogi dla dzieci, w tym jogę rodzinną, dla mam z bobasami i dla kobiet w ciąży, a także jogę dla dorosłych, szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie lub chcą poznać inny styl jogi.

23 kwietnia, godz. 16:30
TROPICIELE WIOSNY
Rodzinny spacer przyrodniczy po ścieżce edukacyjnej „Drugie życie drzew”.
Prowadzenie: Alicja Fischer
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: FORMULARZ ZAPISÓW. Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym osobom.
Park Reduta to stosunkowo nowe miejsce na „zielonej” mapie Krakowa, w którym każdy z nas odnajdzie odrobinę wytchnienia i relaksu. Ale oprócz ludzi, spokojną oazę do życia znalazły tutaj również rośliny i zwierzęta. Na spacerze przyrodniczym sprawdzimy, które z gatunków roślin i zwierząt budziły się już po zimowym śnie. Dowiemy się również, czy martwe drewno naprawdę jest martwe. Razem odkryjemy to „dzikie miejsce” zielonych Mistrzejowic.
Alicja Fischer – absolwentka biologii środowiskowej i studiów z zakresu mediacji. Kieruje Działem ds. Udostępniania Ojcowskiego Parku Narodowego. Certyfikowana przewodniczka i trenerka interpretacji dziedzictwa, związana z międzynarodową organizacją Interpret Europe. Autorka i współautorka materiałów edukacyjnych oraz artykułów naukowych.

24 kwietnia, godz. 8:00
PTASIE RADIO
Spacer ornitologiczny wokół Fortu 48 Batowice. Prowadzenie: Agata Jirak-Leszczyńska.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: FORMULARZ ZAPISÓW
Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym osobom.
Mistrzejowice obfitują z tereny zieleni, również te bardziej dzikie i mniej zabudowane. Takie miejsca  oferują schronienie licznym gatunkom ptaków. Podczas spaceru, z pomocą ornitologa, postaramy się zobaczyć, usłyszeć i rozpoznać skrzydlatych mieszkańców Parku Fort 48 Batowice. Uwaga! Podczas spacery dostępne będą lornetki i luneta do obserwacji ptaków, ale warto zabrać ze sobą własną lornetkę.
Agata Jirak-Leszczyńska – biolog, ornitolog, edukator przyrodniczy. Zajmuje się edukacją przyrodniczą od ponad 10 lat (warsztaty dla nauczycieli i wszystkich grup wiekowych, autorskie scenariusze zajęć, organizacja konkursów, w tym pod patronatem MEN).

24 kwietnia, godz. 16:00
ROŚLINY WIOSNY
Rodzinne warsztaty ogrodnicze w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14, Kraków).
Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa (Pracownia Animacji Ekologicznej).
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: FORMULARZ ZAPISÓW Liczba miejsc ograniczona.
Przywitajcie z nami wiosnę!  Zapraszamy na wiosenne warsztaty ogrodnicze, podczas których wspólnie zasiejemy i posadzimy kwiaty, zioła i inne rośliny zielne. Poznamy podstawowe ich zasady uprawy i pielęgnacji. Każdy uczestnik zabierze do domu swoją małą hodowlę ogrodniczą.
Elżbieta Urbańska-Kłapa – animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodnik i projektant terenów zieleni. Kieruje Pracownią Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie.

Wydarzenie w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.

Więcej

https://okn.edu.pl/

Wydarzenie bezpłatne

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.