Osadzanie chochoła 2022

sobota, 19 listopada 2022, 10:30

  • sobota, 19 listopada 2022, 10:30
  • Rydlówka, ul. Tetmajera 28

Osadzanie Chochoła to  już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela  Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny.

Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w Kościele Marii Panny w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu Wesele, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego Wesela. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.

W programie:

Korowód weselny
19 listopada (sobota), 10.30

Miejsce zbiórki: skrzyżowanie ulic Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza (niedaleko kościoła św. Antoniego)
W listopadzie 1900 roku odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. W rocznicę tego wydarzenia zapraszamy do wspólnego przejścia w weselnym korowodzie. Barwny orszak, poprowadzą drużbowie z Teatru Złoty Róg, rozbrzmi muzyka i śpiewy. Korowód weselny wyruszy ze skrzyżowania ulicy Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza (niedaleko Kościoła Św. Antoniego) i przejdzie przez Bronowice w kierunku Rydlówki. W trakcie korowodu nie zabraknie ludowych przyśpiewek i scenek prezentujących dawne weselne obyczaje.
Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią.
Udział bezpłatny.
Brak konieczności rezerwacji.

Osadzanie Chochoła
19 listopada (sobota), 12.30

Miejsce wydarzenia: Rydlówka
Osadzanie Chochoła to niezwykłe bronowickie święto. Ta tradycja ma już przeszło pół wieku i trudno już sobie wyobrazić jesień w Bronowicach bez uroczystego okrywania krzewu róży snopkiem słomy. Chochoł przyjdzie na wesele i w tym roku. Przygrywać mu będzie ludowa muzyka, a dzieci z pobliskich szkół zaprezentują specjalnie na tę uroczystość przygotowany program artystyczny. Uczcimy kolejną rocznicę słynnego wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny bez którego nie powstałoby  jeden z najważniejszych dramatów Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. 
Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią.
Udział bezpłatny.
Brak konieczności rezerwacji.

Wesele w Rydlówce – oprowadzanie performatywne
19 listopada (sobota), 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30
 
Miejsce wydarzenia: Rydlówka
Tego wyjątkowego wieczoru wnętrze Rydlówki na powrót wypełnią weselni goście i zjawy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. To jedyna tak okazja w roku, by zwiedzić Rydlówkę w towarzyskie Panny Młodej czy Stańczyka, porozmawiać z Czepcem o polityce czy zatańczyć krakowiaka z Zosią i Haneczką.
Osoba prowadząca: Pracownicy i wolontariusze Rydlówki
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu (14 zł normalny/ 10 zł ulgowy)
Limit osób: 20 osób – jedno oprowadzanie
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl 
Miejsce zakupu biletów: W kasie oddziału na podstawie listy rezerwacji z Centrum Obsługi Zwiedzających.
*W razie dostępnych miejsc, możliwość zwiedzania bez rezerwacji.

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.