Muzyka Dookoła Świata

sobota, 11 marca 2023, 17:00

  • sobota, 11 marca 2023, 17:00
  • Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Podczas cyklu spotkań Muzyka Dookoła Świata uczestnicy mają okazję poznawać wybitnych artystów – muzyków pochodzących z odległych regionów świata, ale od wielu lat mieszkających w Polsce, a także wybitnych polskich artystów.

W programie przewidziano poznawanie muzyki, kultury, zwyczajów z danych zakątków świata. Nie zabraknie również brzmienia ciekawych instrumentów, anegdot i ciekawostek. Na każde ze spotkań składa się rozmowa z gośćmi programu, pokaz instrumentów, koncert oraz wspólne muzykowanie z publicznością.

Gośćmi marcowego spotkania będą:

Luis Nubiola – saksofonista, urodził się na Kubie, gdzie ukończył Narodowe Konserwatorium Muzyczne Amadeo Roldan, jako nauczyciel saksofonu i instrumentalista. Przez kilka lat grał w La Zorra y El Cuervo – jedynym klubie jazzowym na Kubie. W tym okresie zapraszany był do wielu wspólnych projektów muzycznych z wybitnymi kubańskimi muzykami jazzowymi – m.in.: José Miguel Credo (El Greco), Díakara, Paquito D'Rivera, George Benson, Steve Coleman. W czasie, kiedy podróżował z Top Secret – grupą prowadzoną przez wybitnego trębacza Jose Miguel Credo (El Greco), w 2001 roku postanowił osiedlić się na Kostaryce. Tam stał się jednym z najlepszych i najlepiej rozpoznawanych muzyków jazzowych. Na płaszczyźnie zawodowej współpracował z artystami takimi jak: Walter Flores (zwycięzca Grammy), Robert Aguilar i „Chocolate Band” – by wymienić choć kilku. Luisa można również zobaczyć i usłyszeć w filmie Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego (nagrodzonego za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku), gdzie występuje, jako członek zespołu Marcina Maseckiego - twórcy większości utworów z soundtracku. Obecnie Luis Nubiola mieszka w Europie, gdzie kontynuuje swoje poszukiwania i rozwija się jako artysta.

Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej im.Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m.in. w zespołach Janusza Muniaka (CD Contemplation), Andrzeja Cudzicha (CD Simple Way) i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym (płyty All about spring, Colorado, Live in Fort Andross). Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem (wszystkie piosenki na albumie Kakadu), Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Mencel jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów Miłość mi wszystko wyjaśniła, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Obecnie koncertuje solo z programem utworów na fortepian oraz na lirę, a także występuje ze swoim kwintetem, z którym wykonuje kompozycje własne inspirowane tańcami ludowymi. W roku 2018 oficyna For Tune wydała płytę z tym materiałem zatytułowaną Artisena. Joachim Mencel koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, m. in. z autorskim projektem jmTrio (CD Interludium). Ponadto współpracował z wieloma cenionymi muzykami, byli wśród nich m. in. Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarosław Śmietana. W kwietniu 2019 roku, w Nowym Jorku, Joachim Mencel zarejestrował materiał muzyczny przeznaczony na płytę Brooklyn Eye, która ukazała się w amerykańskiej wytwórni Origin Records. Kompozycje autorskie lidera zagrali wybitni muzycy, których Mencel ceni i podziwia od wielu lat: Steve Cardenas, Scott Colley i Rudy Royston.
 
Prowadzenie:
Maciej Trifonidis – aktywnie działający animator kultury, producent, inicjator projektów kulturalnych, muzycznych, interdyscyplinarnych i edukacyjnych. Producent muzyczny, kompozytor, wydawca i redaktor radiowy. Założyciel TRIFOPARK, współzałożyciel Radia JAZZKULTURA, Dworek.Tv. Multiinstrumentalista i poszukiwacz dźwięków. Na muzykę Macieja Trifonidisa wpływ ma wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi, dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w środowisku multikulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, liczne podróże oraz polsko-greckie korzenie. Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w jego kompozycjach, melodyce oraz sposobie komponowania.
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.