Muzyczne wariacje w wakacje

poniedziałek, 26 czerwca 2023 - piątek, 30 czerwca 2023

  • poniedziałek, 26 czerwca 2023 - piątek, 30 czerwca 2023
  • Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13/15

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na "Muzyczne wariacje w wakacje" czyli tygodniowe warsztaty artystyczno–edukacyjne i rekreacyjno–cyrkowe dla dzieci w wieku 7–14 lat. Zajęcia odbywać się będą w pierwszym tygodniu wakacji 26.06–30.06. 2023 r. od poniedziałkiu do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Czy wyobrażacie sobie świat bez dźwięków, pogrążony w totalnej ciszy...?! My cichym wakacjom mówimy nie – muzyka nie tylko absolutna absolutnie będzie nam towarzyszyć podczas naszych spotkań! Dostąpimy sfer wyższych, bo muzycznych, uderzać będziemy w tony niskie i wysokie, szukając dźwięków i rytmów we wszelkich, możliwych obszarach: poruszając się po scenie, tańcząc, żonglując, wędrując, malując… Gdzie będzie muzyka – tam my, gdzie my – tam zagra muzyka! Zapraszamy do naszej orkiestry!

PROGRAM
NA DOBRY DZIEŃ teatralna SCENA SCKM prezentuje – w formie spektakli i koncertów codziennie będziemy rozpoczynali twórczo dzień. W programie między innymi interaktywne bajanie, Akademia Pana Piórko, poranek muzyczny, filmowisko.
GRUPY WARSZTATOWE:

1. GRUPA DO
ZAINTERESOWANIA TEATRALNE
TEATRALNE PODRÓŻE palcem po partyturzeCzym jest partytura teatralna? To scenariusz, który opracujemy w ramach naszych wakacyjnych spotkań. Naszą inspiracją stanie się poezja noblistki – Wisławy Szymborskiej. Z analizy wierszy i improwizacji scenicznych powstaną etiudy teatralne, które zaprezentujemy na teatralnej scenie. Nasza teatralna zabawa będzie pełna muzyki i pięknego słowa.Prowadzący: G. Juras, K. Rehorowska

2. GRUPA RE
ZAINTERESOWANIA CYRKOWO–RUCHOWE
ORKIESTRA CYRKOWA
Zapraszamy do wspólnej zabawy: żonglerka piłeczkami własnej roboty, diabolo, szczudła i wygibasy w rytm niecodziennych instrumentów powstałych z naturalnych materiałów i recyclingu. Rezultatem udziału w warsztatach jest: usprawnienie koordynacji wzrokowo–ruchowej, aktywizacja półkul mózgowych, ćwiczenie spostrzegawczości i zapamiętywania, rozwijanie uwagi i refleksu, nauka pracy w grupie, przełamywanie onieśmielenia, wzmacnianie poczucia własnej wartości, dużo ruchu i dużo radości.Prowadzący: T. Dylawerski, D. Kozłowska

3. GRUPA MI
ZAINTERESOWANIA TANECZNE
W RYTMIE DISCO
Zabawy ruchowo–baletowe, nauka różnych technik tanecznych. Na warsztacie skupimy się na: wykorzystaniu indywidualnego sposobu poruszania całym ciałem, uwalnianiu wyobraźni ruchowej, współpracy w grupie, otwarciu i zaufaniu do siebie i innych.Prowadzący: A. Kuźma, M. Muck

4. GRUPA FA
ZAINTERESOWANIA PLASTYCZNE – CERAMIKA
MUZYCZNY PIEC
Uczestnicy wykonają własne "ceramiczne instrumenty". Lepić będziemy dzwoneczki, ceramiczne brzdękadełka, dzwonki wietrzne, okarynki – prace wypalone będą ozdabiane i składane na kolejnych zajęciach. Mali artyści ozdobią gotowy kubeczek ceramiczny własnym motywem muzycznym – przygotowanie projektu na papierze oraz przeniesienie go na kubeczek i wykonanie specjalnymi farbami do ceramiki. "Muzyczne mozaiki" wykonamy z kolorowych szkiełek, inspirując się ulubionym utworem muzycznym.Prowadzący: D. Małysa, A. Nieć

5. GRUPA SOL
ZAINTERESOWANIA PLASTYCZNE
MUZYCZNA PALETA
W ramach zajęć proponujemy:„Wariacje z wycinanką” – tworzenie wycinanek przez dzieci: wycinanka wieloosiowa inspirowana rozetą i wycinanka jednoosiowa inspirowana Kurpiami (drzewa, kwiaty)
„Wariacje z papierem, pędzlem i pastelami” – prace inspirowane muzyką i rytmem.
Prowadzący: B. Sarapata, M. Flisek, V. Chmielewska

6. GRUPA LA
ZAINTERESOWANIA REKREACYJNE
NA STRUNACH SZPRYCH
Jest to grupa dla prawdziwych wercipięt. Będziemy w nieustannym ruchu, wszak "Zawsze lepsze jest to co w ruchu, niż to co w spoczynku" (O. Tokarczuk). Najczęściej będziemy przemieszczać się na rowerach, by łowić dźwięki płynące prosto z natury. Dźwięki nagramy, wrzucimy na wspólny dysk, a pod koniec dnia stworzymy muzyczną ścieżkę. Czasem też będziemy ganiać po parku, rozwiązując zawiłości muzycznej gry terenowej, a czasem na chwilę się zatrzymamy, by zanurzyć stopy w chłodnej wodzie Zakrzówka czy Kapieliska Bagry. Wśród miejsc, które odwiedzimy, będą m.in.: Park Dębnicki, Tyniec, Zakrzówek czy Ogród Doświadczeń im. St. Lema.
Wiek uczestników: 10–14 lat
Wymagany: sprawny rower i kask
Mile widziany: dyktafon/komórkaProwadzący: A. Barczyk, M. Dudziuk

Warsztaty uzupełniające, w których uczestniczą dzieci ze wszytkich sześciu grup
Muzyczny Bend – to wyjątkowa okazja na bliskie spotkanie z instrumentem i artystą muzykiem, który uchyli rąbka tajemnicy swojego warsztatu. W kameralnych grupach o intrygujących nazwach: klawisze, smyczki, strunowe, kreatywne instrumenty, brzmienia wirtualne czy poszukiwacze dźwięków poznamy budowę fortepianu, pianina, skrzypiec, kontrabasu, instrumentów perkusyjnych, gitary klasycznej i elektrycznej. Kto wie, być może, mistrz nauczy nas kilku prostych dźwięków? Poznamy wreszcie budowę instrumentu, który posiada każdy z nas – nasze ciało wraz z rezonatorami i wspólnie odśpiewamy wakacyjny szlagier. Staniemy się prawdziwą muzyczną bandą.Brzmienie wirtualnych przestrzeni – na zajęciach 3D uczestnicy stworzą wybrane lub wymyślone przez siebie instrumenty muzyczne. Rozpoczniemy proces przy użyciu długopisów 3D, następnie w części komputerowej skupimy się na próbach wytworzenia obiektów w programach 3D bądź inspirując się kilkoma gotowymi przykładami. Zapoznamy uczestników z działaniem drukarki 3D, a powstałe, wydrukowane obiekty ozdobimy i dopracujemy ponownie używając długopisów 3d, tym samym nadając wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.


Prowadzący:S. Marszałek- Jeneralczyk, P. PrzybyłoPoszukiwacze dźwięków – to podróż od ciszy do dźwięku, rozpoznawanie efektów dźwiękowych, zabawa w wydawanie dźwięków z przedmiotów pozornie cichych i tych bardzo głośnych. Tworzenie muzycznej opowieści i nagranie jej w studiu Radia Pryzmat. Celem warsztatów jest rozbudzanie dziecięcej wyobraźni przy użyciu dźwięków, uświadomienie dzieciom jak niezwykłym narzędziem są ich uszy, zrozumienie konieczności dbania o słuch poprzez unikanie hałasu.


Prowadząca: A. Worobiec-ToniaInformacje organizacyjne i zapisy

Opłaty za uczestnictwo w tygodniowym projekcie SCKM, należy przesłać do 19 czerwca z dopiskiem:

AKCJA LATO w SCKM + imię i nazwisko uczestnikana nr konta: 08 1020 2892 0000 5102 0591 0957

Potwierdzenie dokonania opłaty prosimy przesłać na adres: feriesckm@gmail.com
W sytuacji braku wpłaty w wymienionym terminie nastąpi skreślenie uczestnika z listy.Podpisany formularz oświadczenia Rodzica/Opiekuna prosimy przynieść w pierwszym dniu zajęć (formularz dostępnyna www.sckm.krakow.pl)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.