Jednoczymy Kraków dla dzieciaków

niedziela, 28 stycznia 2024, 10:00

  • niedziela, 28 stycznia 2024, 10:00
  • Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. św. Wawrzyńca 15

Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Sztab WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa zapraszają na wydarzenie pod hasłem „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków”.

Zajęcia plastyczne dla dzieci małych i dużych będą się odbywały od godziny 10.00 do 17.00 (W hali G – wejście od strony ulicy Gazowej). Stworzymy wielką, kolorową trąbę, która wieczorem zostanie zaświecona na Rynku Głównym podczas światełka do nieba.

Podczas zajęć z lutowania zbudujemy małe, świecące orkiestrowe serduszka. Oczywiście każdy z uczestników zabierze później swoje serce ze sobą!

W muzealnej Strefie Klocków przez godzinę od 13.45* dzieci i rodzice wspólnie zbudują z kolorowych klocków wielkie serca, a później wykonają pamiątkowe fotografie na ich tle.

W hali D w strefie wejścia na wystawę „Miasto. Technoczułość” będzie można wykonać badanie pomiaru wydychanego stężenia tlenku azotu (SeNO). Celem tego badania, jest ustalenie czy w układzie oddechowym jest stanzapalny i sprawdzenie kondycji płuc po pandemii. Badanie wykona zespół lekarski oddziału pediatrycznego ze Szpitala im. Żeromskiego. Zapraszamy rodziców i dzieci.

Temat tegorocznej Orkiestry wiąże się bezpośrednio z wystawą „Miasto. Technoczułość”, na której wśród dwunastu dziedzin inżynierii ważnych dla rozwoju miast, wskazano również zdrowie publiczne. Epidemie są zjawiskami cyklicznymi, towarzyszącymi człowiekowi od plejstocenu. W XIX i XX wieku pojawiły się również choroby cywilizacyjne, związane z uprzemysłowieniem. Rozwój medycyny pozwolił ograniczyć ich wpływ na nasze życie, jednak zmagania naukowców z patogenami nigdy się nie kończą. Warto zajrzeć na wystawę by prześledzić ten wątek.

Można zobaczyć między innymi słynny respirator VetilAid z 2020 r. według projektu młodych polskich inżynierów pod kierunkiem Szymona Bachera i Mateusza Janowskiego. Tanie i szybkie w produkcji urządzenie miało szansę bardzo pomóc w ratowaniu życia chorym na Covid. Projekt jest dostępny w domenie publicznej, a większość elementów można wydrukować na drukarce 3D.

Z kolei na muzealnym dziedzińcu zaplanowano pokazy ratownictwa z udziałem strażaków oraz naukę pierwszej pomocy. Grupa grotołazów zapewni takie atrakcje, jak wspinaczka, zjazdy na linie, przechodzenie przez zaciski (sztuczna jaskinia). Będzie też okazja do zobaczenia wozu strażackiego i zajrzenia do jego środka!

Zgłoszenia do Strefy Klocków na godzinę 13.45 przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 9.00-17.00:

  •  telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
  •  mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.