Warsztaty w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema

piątek, 24 maja 2024, 16:00

  • piątek, 24 maja 2024, 16:00
  • piątek, 24 maja 2024, 17:00
  • środa, 1 maja 2024, 16:00
  • środa, 1 maja 2024, 17:00
  • piątek, 3 maja 2024, 16:00
  • piątek, 3 maja 2024, 17:00
  • piątek, 17 maja 2024, 18:00
  • Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, park Lotników Polskich, al. Pokoju 68

Niezwykłe reakcje chemiczne, efekt żyroskopowy, czy teoria heliocentryczna - to tylko niektóre tematy, które będziemy zgłębiać razem z Wami w maju! Nie przegapcie tej okazji do nauki i zabawy!

1, 3 maja, godz. 16:00
Odkrywamy tajemnice pH gleby
Czy wiesz, że rośliny mają swoje ulubione pH, w którym najlepiej rosną?
Na zajęciach będziemy badać pH gleby. Na początku dowiemy się co to jest pH i co oznaczają określenia, że gleba jest kwaśna, zasadowa czy neutralna.
Dowiemy się w jakiej glebie będą dobrze czuły się rośliny, które również znajdziemy w naszym ogrodzie np.: hortensje, azalie, pomidory, fasola, lawenda i różaneczniki.
Przy użyciu specjalnych testów pH zbadamy próbki gleby z różnych miejsc w ogrodzie. Następnie porównamy wyniki i sprawdzimy, czy rośliny w naszym ogrodzie mają dobre warunki. Na zajęciach dowiemy się jak sprawić, aby rośliny w waszych doniczkach i ogrodach rosły w jak najlepszych warunkach.
Czas trwania: 20 minut

1, 3 maja, godz. 17:00
Kolorowe reakcje chemiczne
Zajęcia "Kolorowe reakcje chemiczne" to krótki pokaz chemiczny, gdzie uczestnicy zobaczą efektowne kolorowe reakcje chemiczne. Przeprowadzimy reakcje w czasie których powstaną kolorowe dymy, wybuchną kolorowe wulkany a nawet urosną różnobarwne rośliny a wszystko to w nietypowym ogrodzie chemicznym.
To nauka przez zabawę, w czasie której najmłodsi rozwijają umiejętności obserwacji i wnioskowania. To ciekawe zajęcia dla młodych entuzjastów nauki.
Czas trwania: 20 minut

17 maja (Noc Muzeów)
W wirze technologii
Zapraszamy na zajęcia o efekcie żyroskopowym i jego zastosowaniach.
Podczas warsztatów dzieci i dorośli będą mieli okazję eksperymentować z efektem żyroskopowym, który stanowi podstawę wielu urządzeń technicznych.
Efekt żyroskopowy występuje, gdy ciało obrotowe zachowuje swoją płaszczyznę obrotu, pomimo prób zmiany kierunku ruchu. Jest to zjawisko stabilizujące, które ma wiele praktycznych zastosowań w różnych dziedzinach, od lotnictwa po nawigację kosmiczną, a także w technologii codziennego użytku.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli poczuć wpływ efektu żyroskopowego na swoje ciała dzięki modelom wykorzystującym to zjawisko. Dowiedzą się jak w dronach i spinerach latających efekt ten stabilizuje ich lot.
Na zajęciach pokażemy fascynujący świat efektu żyroskopowego oraz jego zastosowań w różnych urządzeniach. To nie tylko zabawa, ale również doskonała okazja do nauki poprzez doświadczenie.

24 maja, godz. 16:00
Gwiazda Kopernika - warsztaty organizowane w ramach Święta Rodziny Krakowskiej
Dowiemy się na czym polega teoria heliocentryczna, której twórcą jest Mikołaj Kopernik, polski astronom, który również zajmował się prawem, medycyną, matematyką a nawet strategią wojskową.
Na zajęciach odpowiemy na pytania: jak bezpiecznie obserwować Słońce? Jak wyznaczyć kierunki geograficzne patrząc w gwiazdy? do czego służy i jak działa heliograf? jak wyznaczyć godzinę za pomocą gwiazd w dzień, a jak w nocy? co to jest nomogram faz Księżyca oraz wynalazki: husanotra i kryształ Wikingów?
Czas trwania: 20 minut

24 maja, godz. 17:00
Kolorowe reakcje chemiczne
To krótki pokaz chemiczny, gdzie uczestnicy zobaczą efektowne kolorowe reakcje chemiczne. Przeprowadzimy reakcje w czasie których powstaną kolorowe dymy, wybuchną kolorowe wulkany a nawet urosną różnobarwne rośliny a wszystko to w nietypowym ogrodzie chemicznym.
To nauka przez zabawę, w czasie której najmłodsi rozwijają umiejętności obserwacji i wnioskowania.
Czas trwania: 20 minut

Udział w zajęciach w ramach biletu do Ogrodu Doświadczeń.

Więcej

mit.krakow.pl/ogrod

ogrod@mit.krakow.pl

W ramach biletu do Ogrodu Doświadczeń.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.