Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Tutaj dzieje zapisane są w numizmatach, starych mapach i drukach, a w życiorys polskiego artysty wplecione są najważniejsze wydarzenia XX-wiecznej Europy.

W XIX-wiecznym Pałacyku Czapskich mieści się poświęcone numizmatyce centrum ekspozycyjne, badawcze i edukacyjne. Na wystawie stałej można tu zobaczyć ponad 2500 cennych monet, medali i banknotów, a jej uzupełnieniem są czasowe prezentacje starodruków i dawnych map. Historia muzeum wiąże się z postacią kolekcjonera, hr. Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896) – bibliofila, zbieracza grafik, dzieł sztuki oraz pamiątek polskich, ale przede wszystkim twórcy najcenniejszej w historii kolekcji polskich numizmatów. Po jego śmierci w dobudowanym do pałacu pawilonie otwarto prywatne muzeum, które następnie decyzją rodziny zostało przekazane Muzeum Narodowemu. Pałac jest otoczony przez piękny ogród – już w XXI wieku powstał tu nowoczesny Pawilon Józefa Czapskiego poświęcony wnukowi kolekcjonera, związanemu z paryską „Kulturą” wybitnemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi sztuki. Prezentowana tu stała multimedialna wystawa, choć niewielka, to nie tylko historia życia pojedynczego człowieka, ale i świadectwo dramatycznych dziejów Europy w XX wieku.

Bilety: normalne 15 zł, ulgowe 10 zł, rodzinny 25 zł, wstęp wolny we wtorek

Więcej

  • Dzisiaj czynne: 10:00-17:00

www.mnk.pl

12 433 58 40

czapscy@mnk.pl

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.