Odkrycie miejskiego detektywa: ławki literackie

9 listopada 2020

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok, a może po prostu Smok Wawelski – historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci można ściągnąć wprost z literackich ławek. Czy wiecie gdzie one stoją?

Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk, które umilą czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w Parkach, a rodzicom bawiącym dzieci na ul. Daszyńskiego dają narzędzie do wspólnego przeżywania przygód bohaterów dziecięcej wyobraźni. Kody Miasta to jednak nie tylko sygnały „literackości” Krakowa w przestrzeni miejskiej. To także łączenie literatury z nowymi technologiami, które są dla nas bardzo istotnym elementem promocji czytelnictwa.

Wśród wyróżnionych bohaterów literackich, których autorzy (lub sami bohaterowie) byli lub są związani z Krakowem, znaleźli się:

  • znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego,
  • Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską;
  • wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk;
  • Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema,
  • Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke,
  • a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna.

Literackie ławki znajdują się na skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego wokół placu zabaw. Z kolei ostatnia z nich trafiła nieco dalej, lecz we właściwe sobie miejsce – mowa oczywiście o tabliczce Smoka Wawelskiego, która znalazła się u stóp Zamku Wawelskiego przy rzeźbie słynnego Smoka.

Na każdej z nowych literackich ławeczek, zarówno dziecko, jak i dorosły mogą posłuchać historii wesołych, tajemniczych i wzruszających – mówi Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, w tym „Przygód Psa Dżoka”. – Na pewno wszyscy polubią Baltazara Gąbkę czy Babcię Brygidę, przeżyją przygodę z Ferdynandem Wspaniałym czy detektywem Pozytywką, Cieszę się, że poznają również psa Dżoka, który teraz w Krakowie ma nie tylko pomnik, ale też ławeczkę.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.