Ahoj, miejska przygodo!

12 stycznia 2021

Spotkania z przyrodą, deklamacja wiersza w parku, zdobywanie szczytów, spacer śladem krakowskich szopek czy rozświetlone wystawy plenerowe… Zima w mieście nie musi być nudna!

„Hu! hu! ha! / Nasza zima zła! / Szczypie w nosy, szczypie w uszy, / Mroźnym śniegiem w oczy prószy, / Wichrem w polu gna!”. My jednak nie boimy się ani śniegu, ani chłodu, dlatego radośnie ruszamy w miasto w poszukiwaniu przygód!

Pod śniegową pierzynką
Założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszy taki obiekt w Polsce – po raz pierwszy od XIX wieku będzie otwarty dla zwiedzających również zimą. I choć w tym czasie rośliny kończą okres wegetacji i przechodzą w stan spoczynku, towarzyszące temu zjawiska są dla małych przyrodników nie mniej interesujące niż fazy wzrostu czy kwitnienia. Sprawdzimy zatem, jak rośliny przystosowują się do przetrwania mroźnych miesięcy oraz w jaki sposób botanicy zabezpieczają niektóre z nich przed niskimi temperaturami. Będziemy też obserwować zimujące w ogrodzie ptaki – być może oprócz stale obecnych sikor bogatek i sikor modraszek wypatrzymy rudzika lub strzyżyka! A na pewno przekonamy się, że Ogród Botaniczny jest piękny o każdej porze roku.

Jedziemy do zoo!
Tygrysy, pingwiny, wielbłądy, renifery, foki, lisy polarne czy pantery śnieżne – na mapie miejskich wędrówek nie mogło zabraknąć Ogrodu Zoologicznego! Tym bardziej że dla odwiedzających przygotowano specjalną ścieżkę zimowego zwiedzania, na której napotkamy wymienione wcześniej zwierzęta. Podczas wizyty weźmiemy udział w grze terenowej – poznamy zimowe zwyczaje lokatorów krakowskiego zoo, a także sprawdzimy, którzy mieszkańcy preferują niskie temperatury, a którzy wolą cieplejsze zakamarki ogrodowych pawilonów. Odwiedzimy też minizoo, a w nim gatunki udomowione, jak chociażby osły, alpaki, owce i kozy.

Teatr w ogrodzie
W poszukiwaniu teatralnych emocji wyruszymy do niedawno otwartego parku kieszonkowego w Nowej Hucie. Teatralny Ogród Krakowian powstał w bliskim sąsiedztwie Teatru Ludowego w ramach inwestycji Ogrody Krakowian. To idealne miejsce do ćwiczeń aktorskich czy deklamacji ulubionego wiersza dzięki miniteatrzykowi dla najmłodszych artystów i trybunom dla widowni. Można tam również znaleźć ławki do krótkiego odpoczynku czy tablice informujące o historii rozwoju teatru w Nowej Hucie. W bliższym lub dalszym sąsiedztwie kieszonkowego parku trafimy na kolejne nowohuckie atrakcje, które warto odwiedzić również zimą, m.in. plac Centralny i aleję Róż, Łąki Nowohuckie czy Zalew Nowohucki.

W szczytowej formie
Nieco ruchu zapewnią nam wyprawy na cztery krakowskie kopce – wielkie ziemne pomniki upamiętniające legendarne i historyczne postaci związane z Krakowem. Do początków grodu nad Wisłą cofniemy się podczas wycieczki na kopiec Krakusa w Podgórzu, który swoją nazwę zawdzięcza mitycznemu założycielowi miasta. Wzniesienie zwane kopcem Wandy – na cześć córki tegoż Kraka – odwiedzimy podczas wycieczki do Nowej Huty. W czasie wspinaczki na kopiec Kościuszki na Zwierzyńcu przypomnimy sobie historię słynnego bojownika o polską niepodległość. Postać kolejnego wielkiego bohatera narodowego – Józefa Piłsudskiego – przywołamy podczas wchodzenia na kopiec położony w Lesie Wolskim. Radości ze zdobywania krakowskich kopców będą towarzyszyły piękne widoki z ich szczytów.

Krakowska stajenka
„Nie w lichej stajence / Lecz w złotym pałacu / szopkarz Ciebie umieścił / jako króla nieba / tu grają Ci skrzypce / góralskiej kapeli / krakowiak ogniście / przytupuje obcasem” – pisał poeta i szopkarz Jan Kirsz. Szlakiem scenek betlejemskich pośród krakowskiej architektury ruszymy na Stare Miasto, gdzie umieszczono blisko 40 szopek tradycyjnie już w tym okresie ubarwiających witryny sklepów, hoteli i restauracji, a także ulice i place miejskie (do 2 lutego). W ich odnalezieniu pomoże nam spacerownik Wokół Szopki, który znajdziemy w punktach InfoKraków lub – do pobrania – na stronie www.wokolszopki.pl. Tym razem motywem przewodnim dla opowieści o tradycji krakowskiego szopkarstwa jest wędrówka śladami krakowskich poetów – „od autora Wesela, poprzez twórców słynnych kabaretów XX wieku, krakowskich bardów i noblistów, po enfant terrible polskiej poezji Marcina Świetlickiego”. A na szopkę wspominanego wcześniej Jana Kirsza natrafimy w witrynie kamienicy na Rynku Głównym 43.

Magia świateł
Dwa zimowe wieczory przeznaczymy na spotkania z postaciami z bajek i legend. Najpierw w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema na wystawie plenerowej Alicja w Krainie Czarów – Ogród Świateł (do 28 lutego) obejrzymy otoczone multimedialnymi iluminacjami figury świetlne nawiązujące do słynnej opowieści Lewisa Carrolla, m.in. Białego Królika u wejścia do Króliczej Nory, siedzącego na drzewie Kota z Cheshire czy Królową Kier w swoim zamku. Znajdziemy tam też labirynt świetlny, multimedialny tunel czy zmieniającą kolory łąkę. Następnie wybierzemy się do ogrodu nowohuckiej Nowej Rezydencji na multimedialną i interaktywną wystawę Park Krakowskich Legend (od 16 stycznia do 16 marca), gdzie staniemy twarzą w twarz ze Smokiem Wawelskim, Panem Twardowskim czy Bazyliszkiem (choć temu ostatniemu lepiej nie patrzyć w oczy!). Wizualne doświadczenia uzupełni specjalnie skomponowana muzyka i głos narratora, który przypomni nam losy legendarnych postaci.

Pośród samolotów
Wyjazdy i podróże odwołane, ale to nie znaczy, że musimy koniecznie siedzieć w domu. Możemy wybrać się na dawne lotnisko i pooglądać plenerową ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego i choć przez chwilę poczuć się jak w przestworzach.

***

Kraków w zimowej odsłonie ma nam wiele do zaoferowania – niekiedy będą to spotkania z przyrodą czy lokalną tradycją, innym razem długie spacery po parkach przykrytych białym puchem lub nieznanych częściach miasta. Wystarczy tylko wyjść z domu, by na własne oczy przekonać się, że niesamowita przygoda może czekać tuż za rogiem! (Anna Mazur, miesięcznik „Karnet”)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.