Wielkanocne tradycje Krakowa

5 kwietnia 2022

Kraków jest miastem pełnym niezwykłych opowieści i przekazywanych z pokolenia na pokolenie niepowtarzalnych tradycji. W tym roku, po dwóch latach działań w okrojonym zakresie albo wersji online, krakowskie tradycje wielkanocne znów rozkwitną, jak magnolie na wawelskim dziedzińcu.

Tradycyjne Święto Rękawki
19 kwietnia 2022, Kopiec Krakusa
Jednym z oryginalnych krakowskich zwyczajów wielkanocnych jest Rękawka. Odbywa się w pierwszy wtorek po Wielkanocy przy kościele św. Benedykta na wzgórzu Lasoty w Podgórzu. Tradycja związana jest ze znajdującym się na wzniesieniu kopcem Kraka, który według przekazu Jana Długosza miał być usypaną mogiłą legendarnego założyciela Krakowa. Sama ta budowla bywa czasem nazywana Rękawką, bo jak głoszą podania, ziemię do usypania tego kopca noszono w rękawach. Od 2001 roku na Kopcu i wokół niego odbywa się świecki festyn pod nazwą „Tradycyjne Święto Rękawki”, organizowany przez Centrum Kultury Podgórza oraz Drużynę Wojów Wiślańskich „Krak”, w ramach którego prezentowane są inscenizacje obrzędów związanych z nadejściem wiosny, pokazy rekonstrukcji życia we wczesnośredniowiecznych osadach oraz walka wojów.

W tym roku przyświeca mu hasło: „Klechdy i podania krakowskie”. – Święto Rękawki to jedyny w swoim rodzaju wehikuł czasu. W niezapomnianą podróż do przeszłości odległej o kilkaset lat zabierze każdego, kto 19 kwietnia pojawi się pod Kopcem Krakusa. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych i seniorów. Zarówno stałych gości tego wydarzenia jak i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w tej nietypowej lekcji historii – zachęca Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Odpust Emaus
18 kwietnia 2022, Zwierzyniec
W drugi dzień świąt Wielkanocnych przy klasztorze Norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu odbywa się barwny odpust zwany Emausem. Jego tradycja sięga czasów średniowiecznych i nawiązuje do opisanej w Ewangelii św. Łukasza wędrówki uczniów Jezusa, którzy w dniu Jego zmartwychwstania „byli w drodze do wsi zwanej Emaus, oddalonej o 60 stadiów od Jerozolimy”. Dawniej emausowe odpusty odbywały się przy kilku kościołach na przedmieściach Krakowa. Tradycja ta przetrwała tylko na Zwierzyńcu. W kramach na ulicach Kościuszki i Senatorskiej niegdyś sprzedawano m.in. piernikowe serca, różańce z ciasta, cukierki, gliniane gwizdki, ptaszki czy drewniane zabawki i figurki.
Już w tym roku podczas odpustu zobaczymy uporządkowane rzędy kramów, zapewnione przez miasto spójne kolorystycznie i materiałowo namioty, a także stylizowane drewniane stoiska. To pierwsza edycja wydarzenia po tym, jak jego organizację przejęło miasto. W nowej odsłonie Emaus będzie koncentrować się na eksponowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego tego wyjątkowego wydarzenia.
‒ Chcemy, aby Emaus był bezpieczny i dobrze zorganizowany. Podczas odpustu będzie dostępny serwis dla wystawców, a służby porządkowe będą monitorować jego poprawny przebieg. Zadbamy o zabezpieczenie, współpracę ze służbami porządkowymi i porządek po wydarzeniu. A wszystkich, którzy 18 kwietnia odwiedzą Zwierzyniec, zaprosimy także do skorzystania z propozycji zawartych w atrakcyjnym programie towarzyszącym. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci i aktywności dla całych rodzin – zapowiada Izabela Biniek, dyrektorka Krakowskiego Forum Kultury, które realizuje tegoroczny Emaus.

Jarmark wielkanocny
7-18 kwietnia 2022, Rynek Główny
Barwny, przygotowany z dbałością o estetykę nawiązującą do krakowskich motywów, eksponujący regionalne produkty i nawiązujący do wielkanocnych tradycji oraz dziedzictwa kulturalnego miasta ‒ taki będzie jarmark wielkanocny, który po dwuletniej przerwie, w nowej odsłonie powraca na Rynek Główny. Na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 7–18 kwietnia zapraszają: Krakowska Kongregacja Kupiecka wraz z realizatorem wydarzenia – firmą ARTIM Sp. z o.o., a także Miasto Kraków.

Pucheroki
Niedziela Palmowa
Co roku w Niedzielę Palmową po podkrakowskich wsiach wędrują pucheroki. Ta długa tradycja wywodzi się z samego Krakowa, a jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „puer”, co znaczy „chłopiec”. W dawnym Krakowie pucherami nazywano ubogich żaków, którzy od średniowiecza chodzili po mieście z cynowymi garnuszkami lub glinianymi miskami i pukając od drzwi do drzwi, prosili o wsparcie. Obecnie tydzień przed Wielkanocą od wczesnego rana pucheroki odwiedzają Bibice, Zielonki, Modlniczkę, Trojanowice i inne miejscowości położone na północ od Krakowa. Przebrani chłopcy, z umazanymi sadzą twarzami, chodzą w grupach od domu do domu, śpiewając i recytując wierszyki, za co otrzymują drobne datki, łakocie i wielkanocne pisanki. W ten sposób stara krakowska tradycja związana z uniwersytetem przerodziła się w wesoły zwyczaj, głównie dla dzieci.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.