Gdzie na wystawę w Krakowie?

16 sierpnia 2022

Pod koniec wakacji warto przejść się na wystawę. Sporo z nich jest dostosowana do zwiedzania z dziećmi i naprawdę może ich zainteresować. Przedstawiamy nasz top 10!

Wystawa Słowo-Obraz: polski słowniczek obrazkowy
21 lipca 2022 - 15 września 2022
Akademia ASP w Bronowicach, ul. Stawowa 61
Od 21 lipca do 15 września do Galeria ASP Bronowice zaprasza (ul. Stawowa 61, poziom +1) na wystawę SŁOWO-OBRAZ na której prezentujemy efekty warsztatów artystycznych zorganizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie dla dzieci z Ukrainy.
W trakcie 12 spotkań młodzi artystki i artyści tworzyli polski słowniczek obrazkowy, który jednocześnie jest grą memory. Wspólnie opracowaliśmy 10 tematów: alfabet, jedzenie, zwierzęta, ubrania, kuchnia, mieszkanie, szkoła, kolory, pejzaż i miasto. Powstało 142 tabliczki z obrazkami, 142 tabliczki z polskimi słowami odpowiadającymi obrazkom oraz 64 tabliczki z literami ukraińskimi i polskimi.
http://kidsinkrakow.pl/44548-krakow-wystawa-slowo-obraz-polski-slowniczek-obrazkowy

Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu
26 lutego 2022 - 4 września 2022
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na wystawę o kotach, która stanowi kontynuację projektów poświęconych portretom natury w sztuce Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu (2016) oraz Botaniczne poszukiwania (2020–2021).
Pierwsza w Polsce i Europie wystawa prezentująca ten tak fascynujący temat przybliża nie tylko fenomen kota domowego (Felis catus), lecz także przypomina jego dzikich krewnych. Wpisuje się w serię pokazów ukazujących styk kultur i estetyk poruszających problemy międzykulturowości. Stawia pytania o status kota, istoty żywej i czującej w XXI wieku.
http://kidsinkrakow.pl/42712-krakow-ja-kot-koty-w-sztuce-japonii-i-zachodu

Wisła. Re-kreacja
14 kwietnia 2022 - 30 października 2022
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Wystawa przygotowana przez Muzeum Krakowa we współpracy z licznymi partnerami otwiera wielowątkową dyskusję na temat aktualnej roli Wisły w naszym codziennym życiu.
Od zarania dziejów ludzkość korzystała z dobrodziejstwa rzek, z drugiej jednak strony w przypadku powodzi rzeki bywały realnym zagrożeniem. Od zawsze też kształtowały krajobraz naturalny i były istotną częścią ekosystemu. Pełniły także funkcje gospodarcze: na ich brzegach powstawały przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, korzystające z łatwego dostępu do wody. Rzeki umożliwiały transport, służyły higienie, wreszcie – były miejscem rekreacji. Ten ostatni aspekt obecnie dominuje, dlatego został wybrany jako temat pierwszej wystawy o Wiśle w Muzeum Krakowa. Wystawa Wisła. Re-kreacja przygotowana przez Muzeum Krakowa prezentowana jest na drugim piętrze niedawno wyremontowanego Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.
http://kidsinkrakow.pl/43137-krakow-wisla-re-kreacja

Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu
30 kwietnia 2022 - 30 września 2022
Zamek Królewski na Wawelu, Wawel 5
Wystawa w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu uświetnia 50. rocznicę powstania pomnika Smoka Wawelskiego, prezentując rzeźby plenerowe, zaś przekrój całej twórczości artysty oglądać można w ramach wystawy w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w parku Decjusza w Krakowie.
Spacerując wokół wzgórza wawelskiego, trudno nie natknąć się na dzieła Bronisława Chromego. Na Plantach pośród drzew spotkamy trzy kamienne Sowy z 1959 roku. W pobliżu dworku Kossakówka znajduje się niezwykle dynamiczny pomnik Żołnierzy Polski Walczącej z 1992 roku, w formie trzech monumentalnych orłów. Na bulwarze Czerwieńskim uwagę przyciąga pomnik psa Dżoka, będący artystycznym wyrazem niezwykłej psiej wierności, której historia wzrusza do dziś. Jednak każdy spacerujący tym bulwarem przede wszystkim kieruje swoje kroki pod pomnik Smoka Wawelskiego.
http://kidsinkrakow.pl/43479-krakow-smoczy-ogrod-bronislaw-chromy-na-wawelu

Witryna z zabawkami w Kamienicy Szołayskich
8 lipca 2022 - 31 sierpnia 2022
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9
Do końca wakacji na parterze Kamienicy Szołayskich rezydować będą stare zabawki. Misie, samochody, bączki, gry… wypełnią zaprojektowane przez Mateusza Okońskiego wesołe gabloty – zebry w kropki, a może biedronki z kolcami. Każda z zabawek to inna opowieść. Część z nich kuratorzy spisali, inne można dopisać samodzielnie.
Wystawa jest subiektywnym wyborem zabawek z kolekcji Muzeum Zabawek w Krakowie dokonanym przez grupę zewnętrznych kuratorów – osób spośród publiczności, które zgłosiły się do pracy przy tworzeniu wystawy. Trzynaście indywidualności przez półtorej miesiąca wybierało obiekty, formułowało temat, tworzyło narrację, a w finale wraz z artystą budowało scenografię.
http://kidsinkrakow.pl/44439-krakow-witryna-z-zabawkami-w-kamienicy-szolayskich

Wawel Zaginiony
Wydarzenie stałe
Zamek Królewski na Wawelu, Wawel 5
Otwarta w r. 1975 stała ekspozycja „Wawel zaginiony” mieści się w przyziemiu budynku zamykającego od strony zachodniej dziedziniec pałacu królewskiego. Utworzony rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje przede wszystkim czteroabsydową rotundę Najświętszej Panny Marii – św. Feliksa i św. Adaukta, a także pozostałości gotyckiego zamku, relikty renesansowych kuchni królewskich; prezentowane są rezultaty dokonanych na Wzgórzu odkryć archeologicznych, fragmenty rzeźbiarskiej dekoracji architektonicznej, od średniowiecza po okres nowożytny.
http://kidsinkrakow.pl/1042-krakow-wawel-zaginiony

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ
Wydarzenie stałe
ul. Gronostajowa 5
Nowoczesna interdyscyplinarna ekspozycja powstała z połączenia zbiorów uniwersyteckich Muzeum Zoologicznego, Muzeum Geologicznego, Zakładu Antropologii oraz Instytutu Botaniki.
http://kidsinkrakow.pl/40329-krakow-centrum-edukacji-przyrodniczej-uj

W stronę światła
Wydarzenie stałe
Centrum nauki i zmysłów WOMAI, ul. Pawia 34
Wystawa „W stronę światła” ukazuje reguły rządzące otaczającym nas światem w przystępny i ciekawy sposób. Pomaga zrozumieć zagadnienia fizyki i chemii, jednocześnie zapewniając świetną zabawę, zarówno dla młodych, jak i starszych. Tutaj nasi goście mają okazję oderwać się od własnego cienia, zbudować z magicznego piasku góry i doliny oraz poeksperymentować ze światłem, dźwiękiem i kolorem.
http://kidsinkrakow.pl/38383-krakow-w-strone-swiatla

Muzeum Lotnictwa Polskiego: wystawa samolotów
Wydarzenie stałe
al. Jana Pawła II 39
Fascynujący świat statków powietrznych w scenerii jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie.
Muzeum zajmuje część terenu oraz obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Prezentowane są tu samoloty, śmigłowce, szybowce, silniki lotnicze, unikatowe zabytki światowego lotnictwa. W świat dawnego lotniska wprowadza ekspozycja w nowoczesnym gmachu głównym – budynku przypominającym z lotu ptaka wirujące śmigło samolotu. Wśród prezentowanych tu statków powietrznych znalazł się m. in. jeden z pierwszych samolotów francuskich z 1909 roku czy jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy polskiego RWD‑13 z lat 30-tych XX wieku. W sali edukacyjnej znajdziemy m.in. fotele lotnicze, symulator lotu i przekrój samolotu. Muzeum organizuje wystawy czasowe, warsztaty, wydarzenia oraz imprezy lotnicze na terenie dawnego lotniska, w tym cieszący się wielką popularnością Piknik Lotniczy – dwudniowe pokazy historycznych samolotów oraz powietrznych akrobacji.
http://kidsinkrakow.pl/249-krakow-muzeum-lotnictwa-polskiego

Rynek Podziemny
Wydarzenie stałe
Rynek Główny 1/3
Pod powierzchnią Rynku pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa.
Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku (wejście przez Sukiennice od strony kościoła Mariackiego). Powstanie podziemnego muzeum w 2005 roku poprzedziły badania archeologiczne, które przyniosły wiele nowych odkryć i zabytkowych eksponatów. Spacerując podziemnym szlakiem turystycznym Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, poczujemy atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku i odkryjemy związki, jakie łączyły dawną polską stolicę z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury w średniowiecznej Europie.
http://kidsinkrakow.pl/397-krakow-rynek-podziemny

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.