Kraków z lotu gołębia

13 października 2022

A gdyby tak wzbić się w powietrze niczym ptak i spojrzeć na Kraków z nieco innej perspektywy? Zapraszamy do zapoznania się z listą 10 miejsc, w których możemy poczuć się trochę jak krakowskie... gołębie! 

W mieście kopców
Być może słyszeliście, że najwyżej położonym punktem w Krakowie jest znajdujący się w Lasku Wolskim na Zwierzyńcu kopiec Piłsudskiego. Nie ma w tym nic zaskakującego, bo liczący 35 metrów kopiec jest najwyższy w Polsce, a usypany został na szczycie Sowińca, który jest najwyższym wzgórzem w Krakowie! Z kopca możemy dostrzec panoramę miasta, okolicznych wsi, pobliskie Lotnisko w Balicach, a przy dobrej widoczności oddalone o ponad 100 km Tatry! 

Również w granicach dzielnicy Zwierzyniec, choć znacznie bliżej centrum miasta, mieści się drugi co do wysokości kopiec usypany na cześć innego wielkiego wodza walk o niepodległość Polski – Tadeusza Kościuszki. Tu oprócz pięknych widoków z wysokości, możemy podziwiać także interesującą architekturę otaczającego kopiec fortu obronnego z kaplicą bł. Bronisławy oraz zwiedzić tamtejsze muzeum.

A skoro już jesteśmy przy kopcach... koniecznie trzeba też wspomnieć o kopcu Krakusa znajdującym się na Starym Podgórzu. Mimo że jego wysokość nie jest imponująca, bo mierzy zaledwie 16 metrów, to lokalizacja zapewnia wspaniałe widoki. Możemy stąd podziwiać nie tylko Podgórze, ale też historyczną zabudowę pobliskiego Kazimierza oraz najwyższe obiekty całego krakowskiego Starego Miasta i nie tylko... Najstarszy w mieście, usypany w odległych czasach, prawdopodobnie ok. VII wieku, kopiec położony jest tuż przy nieczynnym kamieniołomie Libana, stąd dodatkowo zapierające dech w piersiach widoki na wapienne urwiska.

Spacer w chmurach
Żeby zobaczyć centrum Krakowa z lotu ptaka, można wskoczyć na pokład znajdującego się nieopodal Mostu Grunwaldzkiego balonu widokowego, który wznosi się na wysokość aż 150 metrów! Taki widok wprost zapiera dech w piersiach! Tutaj nic nam nie dorówna, bo najwyższe krakowskie budynki są znacznie niższe.

Ale może są w Krakowie drapacze chmur, z których moglibyśmy obserwować miasto? Za najwyższy budynek w Krakowie uważany jest oddany niedawno do użytku Unity Tower. Nazywany wcześniej przez mieszkańców Szkieletorem wieżowiec może pochwalić się imponującą wysokością 102,5 metrów! Taras widokowy na chwilę obecną nie jest dostępny, ale wkrótce ma się to zmienić, więc śledźcie aktualności dotyczące tego kolosa, bo takie widoki... to dopiero musi być gratka!

Budynkowi Akademii Muzycznej przy ulicy św. Tomasza może i daleko do chmur, ale to właśnie z poddasza znajdującej się tam restauracji można podziwiać przepiękny pejzaż Starego Miasta wraz ze wzgórzem wawelskim. Obecnie lokal przeznaczony jest tylko dla studentów Akademii, ale trzymajmy kciuki, żeby niedługo się to zmieniło i został otwarty dla wszystkich chcących odwiedzić to urokliwe miejsce i podziwiać z niego Kraków.

Hej, na krakowskim rynku
Wiemy już co nieco, jak wygląda Kraków z perspektywy ptaka... A może jesteście ciekawi, jak wygląda z perspektywy hejnalisty? Żeby dostać się na hejnalicę Mariacką trzeba pokonać 239 schodków. To dopiero niecodzienny widok na Rynek Główny! Z wysokiej na 82 metry wieży można przybić piątkę z niejednym gołębiem. Chociaż właściwie... na dole też jest ich niemało. Wieża dostępna do zwiedzania do końca października, ze względów bezpieczeństwa dzieci do 8 lat nie są wpuszczane.

Z wieży Mariackiej nie widać jednak pewnego ważnego obiektu... samego kościoła Mariackiego! Można go jednak zobaczyć w pełnej krasie z pobliskiej wieży ratuszowej. Do pokonania "tylko" 110 schodków. Będąca jedyną pamiątką po dawnym ratuszu wieża ma wysokość 70 metrów, przy czym podobnie jak w przypadku wieży Mariackiej, nie mamy oczywiście możliwości wejścia na sam szczyt. Ale i tak warto przekonać się, jak niesamowicie z tego miejsca wygląda Stare Miasto.

Wieże kościelne trzymają wysoki poziom
O miano najwyższych punktów widokowych w Krakowie konkurują też, znajdujące się w Łagiewnikach, wieża przy Sanktuarium św. Jana Pawła II i wieża przy nieco niżej położonym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Z przeszklonych tarasów możemy podziwiać piękną panoramę Krakowa i okolic, a przy odrobinie szczęścia dostrzec można nawet Tatry! Miejsce, co prawda, znacznie oddalone od centrum, ale i tak są to świetne punkty widokowe, w dodatku dostępne dla każdego, ponieważ na taras widokowy śmigają komfortowe windy. Wyobrażacie sobie windę na średniowieczną wieżę Mariacką albo któryś z kopców? Ano właśnie, w zabytkowych obiektach bardzo trudno byłoby dziś zainstalować takie udogodnienia.

***
A może znacie jakieś inne, mniej znane miejsca w Krakowie, z których można obserwować miasto z lotu ptaka albo po prostu z zaskakującej perspektywy, z miejsc, o których mało kto słyszał? Zachęcamy do poszukiwań!

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.