TOP 10 miejsc w Krakowie uwielbianych przez najmłodszych turystów

28 października 2022

Niezależnie czy mieszkacie w Krakowie, czy jesteście tu tylko przejazdem, są takie miejsce na mapie naszego miasta, których lepiej nie przegapić! Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą 10 miejsc w Krakowie, które koniecznie trzeba zwiedzić z dzieciakami.

Barbakan
Słynny krakowski rondel jest wspaniałą średniowieczną fortecą. Znajduje się tuż przy Bramie Floriańskiej i raczej trudno go przegapić, zwiedzając Kraków. Ale właściwie to dlaczego jest taki wyjątkowy? Wybudowana ponad 500 lat temu konstrukcja była ogromnym wzmocnieniem miejskich murów obronnych, które przebiegały mniej więcej w miejscu dzisiejszych Plant. Jedynie niewielka ich część od strony północnej została zachowana wraz z trzema basztami, Bramą Floriańską i wysuniętym z przodu Barbakanem! Część z tych obiektów można zwiedzać w ramach Trasy obronności organizowanej przez Muzeum Krakowa. Nasz barbakan nie jest jedyny w Polsce, nie powstał też jako pierwszy, ale w przeciwieństwie do innych miał dużo szczęścia i walecznych obrońców, którzy w XIX wieku nie dopuścili do jego wyburzenia i dziś możemy ten zachowany od stuleci obiekt wciąż podziwiać.

Zamek Królewski na Wawelu
Jest wiele muzeów w Krakowie, ale żadne z nich nie jest tak ważne dla historii naszego kraju i tak bardzo kojarzone z miastem jak Zamek Królewski na Wawelu! Funkcję rezydencji monarszej pełnił przez kilkaset lat i nawet po przeniesieniu dworu królewskiego do Warszawy zachował ten status i właśnie w sąsiedniej katedrze odbywały się nadal prawie wszystkie koronacje królewskie! Ale oprócz wspaniałego renesansowego dziedzińca arkadowego, wież, średniowiecznych baszt i doskonale komponującymi się z nimi murami oporowymi na Wawelu są też liczne wystawy i bardzo szeroka oferta wydarzeń dedykowanych dzieciom! Dla starszaków polecamy Nowy Skarbiec Koronny, gdzie można podziwiać korony, królewskie klejnoty, złote naczynia czy miecz koronacyjny z czasów Władysława Łokietka. Obok znajduje się Zbrojownia z oddziałującymi na wyobraźnię eksponatami militarnymi. W muzeum powstało też niedawno Centrum Multimedialne z interaktywną strefą przeznaczoną dla dzieci, gdzie mogą one poprzez ciekawe gry i zabawy przyswoić sobie historyczną wiedzę. Na uwagę zasługują też trasy specjalne, np. Wawelskie smoczki, czyli zwiedzanie z niemowlakami oraz organizowane przez Muzeum liczne warsztaty dla rodzin i dzieci.

Smok Wawelski
Możemy łudzić się, że symbolem Krakowa jest Wawel albo kościół Mariacki, ale prawda jest taka, że prawie każdy mały turysta wyjeżdża stąd raczej nie z pluszowym kościołem Mariackim, a z pluszowym SMOKIEM WAWELSKIM! Znana rzeźba przedstawiająca legendarnego krakowskiego stwora skończyła w tym roku 50 lat!
Ziejący co 10 minut ogniem Smok niezmiennie cieszy już kilka pokoleń najmłodszych turystów z całego świata, którzy uwielbiają wspinać się na nogi złowrogiego potwora i pozować do zdjęć.
W sezonie letnim możemy do niego dotrzeć przez Smoczą Jamę – znajdującą się na wzgórzu wawelskim jaskinię. Ale bez problemu można też podejść do Smoka od strony Bulwarów Wiślanych, np. znajdującą się przy Wawelu ulicą Bernardyńską.

Muzeum Lotnictwa Polskiego
Spośród licznych krakowskich muzeów z pewnością warto zabrać najmłodszych do Muzeum Lotnictwa Polskiego, znajdującego się w Parku Lotników Polskich na terenie dawnego Lotniska Rakowice-Czyżyny. Co ciekawe było to jedno z pierwszych lotnisk w Europie, powstało ponad 100 lat temu!
Muzeum zgromadziło ponad 200 eksponatów, znajdujących się w kilku różnych halach, a także na zewnątrz. A wśród nich: samoloty pasażerskie, wojskowe, sportowe czy rolnicze, myśliwce, śmigłowce, szybowce, a nawet działa przeciwlotnicze. Wyobraźnię rozbudza historia małego samolotu skonstruowanego przez amatorskiego konstruktora w pokoju o powierzchni 8m2 w bloku mieszkalnym!
Ważną informacją dla najmłodszych i ich opiekunów jest to, że istnieje też możliwość wejścia do kabiny jednego z eksponatów i zabawy w pilota oraz skorzystania z symulatorów lotu. Warto też zwrócić uwagę na różnego typu zajęcia, jak choćby warsztaty modelarskie, na których nie tylko rozwija się kreatywność, ale można samemu zbudować sobie model, który zabierzemy ze sobą do domu. Pozycja obowiązkowa, w szczególności dla małych pasjonatów samolotów i wszelakich pojazdów!

Ogród Doświadczeń
Już 15 lat funkcjonuje w Krakowie Ogród Doświadczeń! Udostępniana od wiosny do jesieni plenerowa wystawa uwielbiana jest przez dzieci i młodzież, od lat przyciągająca liczne wycieczki szkolne z całej Małopolski i nie tylko. Na 6 hektarach powierzchni rozmieszczone są różnorakie urządzenia, które w przystępny sposób pozwalają zrozumieć prawa fizyki. Z każdym rokiem pojawiają się nowe atrakcje. Dla najmłodszych gości nie brakuje dużego placu zabaw w gigantycznymi zjeżdżalniami czy trampolin.
A w sezonie zimowym od niedawna możemy zwiedzić Ogród, ale w zupełnie innej odsłonie! Są tam organizowane świetlne wystawy z motywem przewodnim znanych baśni i książek, jak np. Alicja w Krainie Czarów czy Piotruś Pan. Dzięki niesamowitym efektom świetlnym, bajkowym postaciom i pokazom laserowym żaden mróz niestraszny jest małym wędrownikom, którzy tu przybywają.

Kopiec Kościuszki
Kraków miastem kopców, więc nie mogło na naszej liście zabraknąć któregoś z nich. Kopiec Kościuszki znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec przy alei Waszyngtona 1, a z jego szczytu rozciąga się wspaniała panorama Krakowa, a w przypadku dobrej pogody można dostrzec nawet Tatry! Usypany został w 1823 roku, czyli niedługo skończy 200 lat! Wysokością nieco ustępuje młodszemu kopcowi Piłsudskiego, ale znacznie łatwiej się tam dostać z dziećmi, a ponadto przy Kopcu działa Muzeum Kościuszkowskie, a nieopodal znajduje się uroczy plac zabaw. Muzeum jest doskonale przystosowane do zwiedzania z dziećmi, są tam eksponaty interaktywne, dzięki czemu także poprzez zabawę można dowiedzieć się o historii naszego wielkiego bohatera narodowego. Ciekawostką jest również znajdująca się tam wystawa figur woskowych przedstawiających wybitnych Polaków. Niewątpliwym atutem jest lokalizacja w otoczeniu przyrody, gdzie o każdej porze roku bywa cudownie i aż się prosi wybrać tam na spacer.

Rynek Podziemny
Wystawa w Rynku Podziemnym jest naprawdę unikatowa i koniecznie trzeba tam zabrać dzieciaki, w szczególności te nieco starsze. Otóż badacze odnaleźli kilkanaście lat temu pod płytą Rynku pozostałości po różnych budowlach i mnóstwo różnych skarbów. Okazuje się, że od tamtych czasów poziom rynku znacznie się podniósł i schodząc pod ziemię znajdujemy się tam, gdzie stąpali mieszkańcy sprzed setek lat. To niemal jak prawdziwa podróż w czasie! Mimo poważnej tematyki, zadbano, żeby i najmłodsi znaleźli tu coś dla siebie – mamy np. mały teatrzyk kukiełkowy, gdzie można poznać legendę o Smoku Wawelskim i powstaniu Krakowa. Na rozległej powierzchni wystawowej znajdują się różnego typu makiety, ekrany dotykowe, gra dla poszukiwaczy skarbów, a także... wirtualne błoto, w którym można sobie poskakać bez obaw o to, że nie dopierzemy ubrań...

Krzysztofory
Przy okazji zwiedzania Rynku Głównego, podziwiania zabytków czy eksploracji jego podziemnych zakamarków, warto też koniecznie wstąpić do Pałacu Krzysztofory pod numerem 35, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Krakowa. To właśnie tam otwarto niedawno niezwykłą wystawę: „Kraków od początku bez końca”. Jest to wspaniała wielowątkowa opowieść o naszym mieście: jego historii i współczesności. Liczne zdjęcia, obrazy, rzeźby, makiety zajmują sale wystawowe na dwóch piętrach kamienicy. Eksponaty są różnorodne i część z nich można dotykać. Nie ma mowy, żeby ktokolwiek się tutaj nudził! A na końcu zwiedzania czeka nas prawdziwa gratka – znajdziemy się w przepięknym, wielobarwnym wnętrzu wielkiej krakowskiej szopki, której mały model również możemy tam zobaczyć. Odbywający się przed Bożym Narodzeniem Konkurs Szopek Krakowskich należy niewątpliwie do jednych z najpiękniejszych krakowskich tradycji.

Wioski świata
Kraków jest miastem o bogatej historii, na jego terenie znajdują się tysiące (!) zabytków. Ale są też miejsca bardzo nietypowe, a zdecydowanie warte naszej uwagi. Z pewnością należy do nich Park Edukacji Globalnej: Wioski świata. Miejsce położone jest na uboczu, choć niedaleko od centrum, po prawej stronie Wisły przy ul. Tynieckiej 39. Na terenie parku w kształcie wielkiej mapy świata możemy przekonać się, jak wyglądają domostwa ludności z różnych zakątków świata: od afrykańskiej wioski, przez namioty Indian, aż po eskimoskie Igloo! Inicjatywa powstała z myślą o międzykulturowej edukacji dzieci i młodzieży. Zwiedzający mogą uzmysłowić sobie, jak różnorodne i piękne są zwyczaje kulturowe na świecie oraz z jakimi problemami zmagają się mieszkańcy najbiedniejszych rejonów. Warto mieć na uwadze, że jest to atrakcja sezonowa i zimą nie jest udostępniana do zwiedzania.

Centrum Edukacji Przyrodniczej
Na naszej liście nie mogłoby zabraknąć najstarszej polskiej uczelni, jaką jest Uniwersytet Jagielloński. A cóż takiego można w nim zwiedzać z dziećmi? Ano jest takie miejsce – Centrum Edukacji Przyrodniczej mieszczące się w okolicy Campusu przy ul. Gronostajowej 5.
Placówka posiada obszerne zbiory z dziedziny zoologii, geologii czy antropologii. Niezwykłe wrażenie robią na najmłodszych dziesiątki naturalnej wielkości, spreparowanych zwierząt, spośród których wiele dawno już nie zamieszkuje niestety naszej planety i to jedyna okazja, żeby stanąć z nimi oko w oko. Niestety w Centrum eksponatów nie wolno dotykać, jednak dla młodych pasjonatów przyrody nie musi to być przeszkodą, żeby świetnie się bawić w tym fascynującym miejscu.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.