Majówka w Krakowie (top 5 miejsc)

25 kwietnia 2023

Długi majowy weekend sprzyja rodzinnym wycieczką. Nawet kilka godzin wśród przyrody i w innym niż dom otoczeniu może przyczynić się do regeneracji i złapania oddechu na ostatnią prostą przed wakacjami.

Zachęcamy zatem to rodzinnych wypraw, na które polecamy wybranych pięć miejsc w Krakowie – każde o nieco innym charakterze.

1. Muzeum Lotnictwa Polskiego
Spośród licznych krakowskich muzeów z pewnością warto zabrać najmłodszych do Muzeum Lotnictwa Polskiego, znajdującego się w Parku Lotników Polskich na terenie dawnego Lotniska Rakowice-Czyżyny. Co ciekawe było to jedno z pierwszych lotnisk w Europie, powstało ponad 100 lat temu!
Muzeum zgromadziło ponad 200 eksponatów, znajdujących się w kilku różnych halach, a także na zewnątrz. A wśród nich: samoloty pasażerskie, wojskowe, sportowe czy rolnicze, myśliwce, śmigłowce, szybowce, a nawet działa przeciwlotnicze. Wyobraźnię rozbudza historia małego samolotu skonstruowanego przez amatorskiego konstruktora w pokoju o powierzchni 8m2 w bloku mieszkalnym!
Ważną informacją dla najmłodszych i ich opiekunów jest to, że istnieje też możliwość wejścia do kabiny jednego z eksponatów i zabawy w pilota oraz skorzystania z symulatorów lotu. Warto też zwrócić uwagę na różnego typu zajęcia, jak choćby warsztaty modelarskie, na których nie tylko rozwija się kreatywność, ale można samemu zbudować sobie model, który zabierzemy ze sobą do domu. Pozycja obowiązkowa, w szczególności dla małych pasjonatów samolotów i wszelakich pojazdów!

2. Park Bednarskiego i Kopiec Kraka
Zrewitalizowany Park Bednarskiego otwiera się dla mieszkańców 27 kwietnia. Nowa architektura ogrodowa, odnowione alejki, plac zabaw – zachęcają do wypoczynku u stóp wapiennego wzgórza, na miejscu istniejącego tu od średniowiecza kamieniołomu. Park otwarto w 1896 roku, a jego starannie wyreżyserowaną kompozycję zdominowało ukształtowanie terenu, któremu podporządkowany był także dobór drzew, krzewów i roślinności rosnącej tu w zacienionych skalnymi ścianami miejscach.

W sąsiedztwie parku po drugiej stronie al. Powstańców Śląskich (prowadzi tam pieszo-rowerowa kładka) znajduje się Kopiec Krakusa, według legendy – mogiła legendarnego założyciela Krakowa. Kopiec ten to najstarsza budowla w mieście, jego wysokość to 16 metrów, średnica u podstawy liczy 60 metrów, zlokalizowano go na prawym brzegu Wisły (w Podgórzu), na wapiennym wzniesieniu Krzemionek. Poza tym tajemnica goni tu tajemnicę: kiedy, dzięki komu i dlaczego powstał kopiec? Niczego nie wiemy na pewno.

3. Ogród Doświadczeń i Park Lotników Polskich
Już 16 lat funkcjonuje w Krakowie Ogród Doświadczeń! W 2023 roku otwarty od 24vkwietnia. Plenerowa wystawa uwielbiana jest przez dzieci i młodzież, od lat przyciągająca liczne wycieczki szkolne z całej Małopolski i nie tylko. Na 6 hektarach powierzchni rozmieszczone są różnorakie urządzenia, które w przystępny sposób pozwalają zrozumieć prawa fizyki. Z każdym rokiem pojawiają się nowe atrakcje. Dla najmłodszych gości nie brakuje dużego placu zabaw w gigantycznymi zjeżdżalniami czy trampolin.
Po wizycie w Ogrodzie warto po sąsiedzku spędzić trochę czasu w Parku Lotników Polskich – jest tam sporo nowych placów zabaw, a także wiele ścieżek – zarówno dla pieszych jak i rowerzystów.

4. Wioski świata i Park Dębnicki
Kraków jest miastem o bogatej historii, na jego terenie znajdują się tysiące (!) zabytków. Ale są też miejsca bardzo nietypowe, a zdecydowanie warte naszej uwagi. Z pewnością należy do nich Park Edukacji Globalnej: Wioski świata. Miejsce położone jest na uboczu, choć niedaleko od centrum, po prawej stronie Wisły przy ul. Tynieckiej 39. Na terenie parku w kształcie wielkiej mapy świata możemy przekonać się, jak wyglądają domostwa ludności z różnych zakątków świata: od afrykańskiej wioski, przez namioty Indian, aż po eskimoskie Igloo! Inicjatywa powstała z myślą o międzykulturowej edukacji dzieci i młodzieży. Zwiedzający mogą uzmysłowić sobie, jak różnorodne i piękne są zwyczaje kulturowe na świecie oraz z jakimi problemami zmagają się mieszkańcy najbiedniejszych rejonów. Nieopodal Wiosek znajduje się Park Dębnicki, który doskonale nadaje się na piknik i majówkowe lenistwo. Park poleca się także dla młodych rowerzystów.

5. ZOO, Las Wolski i Kopiec Piłsudskiego
Krakowski Ogród Zoologiczny ma specyficzny, kameralny charakter. Jego usytuowanie w Lasku Wolskim sprzyja rodzinnym spacerom i wypoczynkowi. W zoo znajdziemy około 1500 zwierząt, przedstawicieli ponad 250 gatunków, w tym słonie, lwy czy wielbłądy. Krakowskie zoo od początku powstania w 1929 roku jest ośrodkiem hodowlanym, w którym z powodzeniem rozmnaża się wiele cennych gatunków zwierząt. Są wśród nich m.in. kondor wielki, lori mały, gibbon białoręki, szympans, tamaryna białoczuba, fenek, koń Przewalskiego. Na terenie ogrodu jest także Mini ZOO dla dzieci, w którym mogą one nie tylko obejrzeć, ale także pogłaskać i nakarmić zwierzęta.

Las Wolski to największy w Krakowie park leśny i ulubione miejsce wycieczek rowerowych. Ze swoją powierzchnią 422 ha obejmuje m.in. wzgórze Sowiniec z kopcem Piłsudskiego, barokowy klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze, ogród zoologiczny oraz rezerwaty przyrody: Skałki Bielańskie i Przegorzalskie oraz Panieńskie Skały. W jego obrębie wytyczono 8 szlaków spacerowych (o łącznej długości 35 km), szlak rowerowy, konny i narciarski.

Kopiec Piłsudskiego to największy i najtrudniej dostępny z krakowskich kopców, położony na wzgórzu Sowiniec w Lasku Wolskim. Jego okolica to również świetne miejsce na rekreację w rodzinnym gronie. Prowadzi do niego kilka szlaków spacerowych wytyczonych w Lasku Wolskim.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.