Tajemnice Parku Leśnego Witkowice

25 listopada 2016

Już wkrótce krakowianie będą mieli okazję poznać wszystkie tajemnice Parku Leśnego Witkowice! Ciekawostki dotyczące drzew, roślin i zwierząt występujących na tym terenie znajdą się na specjalnej trasie edukacyjnej przygotowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej, której oficjalne otwarcie odbyło się 25 listopada 2016 roku. Będzie to pierwsza tego typu trasa edukacyjna w Polsce!

Trasa edukacyjne w Lesie Witkpowskim powstała na terenie Parku Leśnego Witkowice przy współpracy z dr Magdaleną Frączek z Uniwersytetu Rolniczego. Główną ideą przyświecającą jej powstaniu w tej lokalizacji była chęć przyciągnięcia mieszkańców Krakowa do mało na ten moment znanego im miejsca, które dysponuje niezwykłymi walorami przyrodniczymi.

Las Witkowicki położony jest w północnej części Krakowa, niedaleko gęsto zaludnionego osiedla Górka Narodowa. Jest to las łęgowy, przez który płynie rzeka Bibiczanka. Główny drzewostan stanowią gatunki: klon, jesion, brzoza, olcha i modrzew. Dodatkową atrakcję lasu stanowią liczne gatunki ptaków, wśród nich dzięcioł zielony, kowalik, a nawet rzadko spotykany zimorodek.

Trasa edukacyjna składa się z 6 pylonów edukacyjnych, które kryją w sobie, niczym w dziuplach, ciekawostki dotyczące występujących na tych terenach – drzew, płazów i gadów, ssaków, owadów i ptaków. Zaglądając do środka umieszczonych w nich okularów, odkryjemy gatunki występujące na tym terenie.

Każdy pylon poświęcony jest osobnej tematyce, a dobór przedstawionych gatunków adekwatny do miejsca, czyli siedliska leśnego Lasu Witkowickiego. Dodatkową atrakcję trasy stanowi jej przystosowanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Na każdym ze słupów umieszczono informacje w języku Braille’a, a walor poznawczy wzbogacony został o odciski liści, owadów czy też tropów zwierząt. Długość trasy to około 1000 m. Dzięki swojemu unikalnemu charakterowi trasa edukacyjna będzie atrakcyjna dla odwiedzających przez cały rok, pozwalając na odkrywanie piękna tego lasu o każdej porze roku.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.