Magia Czytania z Fundacją PZU

7 stycznia 2019

BIBLIOTEKA KRAKÓW wspólnie z Fundacją PZU przygotowała cykl ponad osiemdziesięciu wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych zatytułowanych „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU”. Projekt realizowany jest w filiach Biblioteki Kraków od listopada 2018 do października 2019. Głównym celem działań jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym wśród dzieci z niepełnosprawnościami z Krakowa i okolic, które przebywają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie miasta oraz uczęszczają do szkół integracyjnych. Celem projektu jest również integracja młodych ludzi z dysfunkcjami z ich rówieśnikami, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec innych.

Literaccy przewodnicy
Cykl dwudziestu jeden spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży: Alicją Biedrzycką, Agnieszką Tyszko, Justyną Bednarek, Katarzyną Ryrych i Waldemarem Cichoniem. Ich uczestnicy będą mieli okazję bezpośredniego poznania autora, jego dorobku i warsztatu literackiego; to również możliwość inspiracji czytelniczej dla dzieci i młodzieży. Spotkania dla dzieci głuchoniemych będą tłumaczone na język migowy.

Poranki teatralne
W wybranych filiach Biblioteki Kraków odbędą się pokazy dziesięciu spektakli teatralnych, adaptacji literackich, wystawionych przez krakowskie teatry dla dzieci. Spektakle dla niewidomych i niedowidzących odbędą się z audiodeskrypcją, a dla dzieci głuchoniemych z tłumaczeniem na język migowy.

Warsztaty literacko-plastyczne
Zajęcia z krakowskimi pisarzami i plastykami: Weroniką Śliwiak-Motak, Joanną Rusinek i Agnieszką Zimnowodzką. Celem piętnastu warsztatów jest rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży wartościową literaturą oraz utrwalenie nawyku czytania. Dodatkowo ważne będą również umiejętności łączenia treści wizualnych i literackich w książkach, jak również uwrażliwienie estetyczne dzieci na rolę ilustracji książkowej. Szczególna uwagę zostanie zwrócona na najmniej docenianą formę literacką jaką jest poezja.

Śladami literackiej przeszłości Krakowa
Spacery szlakiem literatury dziecięcej mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dorobku literackiego Krakowa. Zaplanowane dziesięć wycieczek, wytyczono następujące trasy:

  • „Szlakiem krakowskich legend”,
  • „Śladem Żółtej ciżemki”,
  • „Śladami babci Brygidy”,
  • „Śladami Baltazara Gąbki”,
  • „Wawelskie spotkania” w oparciu o książkę Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu”.

Spacery literackie dla dzieci głuchoniemych odbędą się z tłumaczeniem na język migowy.

Warsztaty tworzenia gier planszowych
Podczas warsztatów zostanie opracowana, przy udziale uczestników, gra planszowa oparta na książkach, których akcja rozgrywa się w Krakowie. Na podstawie wypracowanych podczas zajęć pomysłów i rozwiązań (merytorycznych i graficznych) specjaliści opracują plan gry planszowej, która zostanie wydrukowana. Gotowa gra będzie wykorzystywana w okresie lata na piknikach dzielnicowych, w które włącza się Biblioteka Kraków.

Magiczny czytelnik
Celem akcji jest rozbudzenie w dzieciach w wieku od 6 do 12 lat pasji czytania książek i słuchania audiobooków, a także zachęcenie ich do odwiedzania bibliotek. Aby zgłosić się do zabawy wystarczy, że uczestnik zapisze się jako czytelnik w dowolnej filii Biblioteki Kraków i wypożyczy książkę. Podczas takiej wizyty otrzyma „Magiczną zakładkę”, na której będzie zbierał pieczątki: za każdą wypożyczoną książkę oraz za polecenie nowego czytelnika, który zapisze się do biblioteki. Po zebraniu 30 pieczątek młody czytelnik otrzyma nagrodę. Akcja rozpocznie się 14 stycznia, a zakończy 4 października 2019. Dodatkowo Biblioteka Kraków będzie zachęcać dzieci do czytania książek podczas sześciu pikników dzielnicowych, organizowanych od maja do września 2019 roku.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.