Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka

1 marca 2019

Poznaliśmy najlepsze książki dziecięce 2018 roku. O uznanie czytelników powalczy więcej niż dotychczas, bo aż 15 starannie wyselekcjonowanych przez jury pozycji skierowanych do najmłodszych pasjonatów czytania. Laureatów, w trzech kategoriach wiekowych, wyłonionych w internetowym głosowaniu, ogłosi Katarzyna Pakosińska, podczas jubileuszowej gali, która odbędzie się już 6 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka w Centrum Praskim Koneser. W tym roku wydarzenie będzie miało szczególny charakter, ponieważ nagroda zostanie przyznana już po raz dziesiąty.

Specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska oraz psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska i historyk sztuki – Ewa Solarz wnikliwie zapoznały się z ponad 200 książkami zgłoszonymi przez wydawców do Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka. W efekcie trwających dyskusji i debat, jurorki wyłoniły po 5 tytułów w trzech kategoriach, uwarunkowanych wiekiem czytelników: do lat 5, 6-8 lat oraz 9-12 lat. Kryteriami, którymi kierowały się jurorki, były m.in.: najwyższa dbałość o język ojczysty, walory wizualne oraz wartość edukacyjna książek.

15 najlepszych książek dziecięcych 2018 roku

Odpowiednio dobrany tytuł ma szansę obudzić pasję do czytania u dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją aktywność w świecie literatury, wspomóc jego rozwój i wyobraźnię. – Rynek książki dziecięcej jest dziś naprawdę bardzo bogaty. Tylko w tym roku ukazało się kilkaset nowości skierowanych do młodych czytelników. Rodzic potrzebuje przewodnika, by w tym gąszczu wybrać pozycję wartościową literacko, pięknie zilustrowaną i naprawdę starannie wydaną – podkreśla dr Aleksandra Piotrowska. Nominowane tytuły są dowodem, że na kartach książek, poza pięknymi, barwnymi ilustracjami, kryje się znacznie więcej. Poruszane są tematy potrzebne i ważne – nie tylko dla dziecka. Autorzy przedstawiają całe spektrum zagadnień, jakie znajdują odzwierciedlenie, np. w pytaniach zadawanych przez najmłodszych każdego dnia – tych najprostszych, ale też takich, które bywają dla dorosłych kłopotliwe. Jak rozmawiać o uczuciach, a przede wszystkim jakich słów użyć do nazywania emocji? Co jest w życiu najważniejsze? Kim jest przyjaciel i dlaczego warto go mieć? Co oznaczają cyferki na jajkach? Jakie skarby można odkryć każdego dnia, w drodze do przedszkola czy szkoły?
I wreszcie – czy kiedy się dorośnie, to staje się szarym?

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka

Aby obudzić w dziecku pasję do czytania, należy nie tylko właściwie wybierać książki, ale też zapewnić mu szereg pozytywnych emocji, odczuć i skojarzeń wiążących się z nimi. Wertowaniu kart dziecięcych publikacji towarzyszy przyjemność, zaspokajanie ciekawości, zdobywanie wiedzy i mnóstwo niecodziennych wrażeń, wynikających z poznawania literackich światów. – Podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka młody czytelnik może osobiście doświadczyć radości obcowania z postaciami literackimi i ich twórcami. Zamienienie dwóch zdań z autorem czy zdobycie jego autografu daje nowy rodzaj motywacji do czytania książek – przekonuje dr Aleksandra Piotrowska. Jednak Targi Przecinek i Kropka to nie tylko spotkania z ulubionymi pisarzami, ale i kilkadziesiąt rozwijających kreatywność warsztatów. Zaplanowaną na sobotę galę finałową, podczas której wyłonieni zostaną zwycięzcy Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka, poprowadzi Katarzyna Pakosińska – aktorka, twórczyni Kabaretu Moralnego Niepokoju, ale też autorka serii książek dla dzieci o przygodach Maliny z Milanówka. Oprawę wizualną tegorocznej edycji Konkursu stworzyła Emilia Dziubak, należąca do czołówki polskich ilustratorów, związanych z książką dziecięcą.

Przecinek i Kropka to szeroko zakrojony program edukacyjny Empiku, w którego skład wchodzą m.in. konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz Targi Książki Dziecięcej. Kolejna edycja największego w Polsce święta literatury dziecięcej odbędzie się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, w dniach 6-7 kwietnia. Autorzy i ilustratorzy zwycięskich książek zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną i skorzystają z kompleksowej promocji tytułów w Empiku.

Głosowanie potrwa do 13 marca.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.