Orfeo & Majnun – projekt społeczny

10 lutego 2020

Dwa mity, wschód i zachód, świat europejski i świat bliskowschodni – zdawać by się mogło, że są skrajnie różne, ale miłość jest w nich tak samo silna, tęsknota tak samo dotkliwa, a śmierć zostawia jednakową pustkę. Grecki mit o Orfeuszu i Eurydyce oraz arabska historia o Lejli i Majnunie pokazują, że choć kultury różnią się w wielu aspektach, to ludzkie pragnienia i namiętności wszędzie są podobne. Na tym właśnie połączeniu i jedności opiera się wieloetapowy projekt społeczny „Orfeo i Majnun”, podczas którego zaprosimy mieszkańców na kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, wspólnie wystawimy operę w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz zorganizujemy paradę miejską z niezwykłymi, własnoręcznie wykonanymi przez uczestników lalkami zwierząt.

20 marca 2020, godz. 19.00 (odwołane)
Opera Orfeo & Majnun
W realizowanym w różnych miastach Europy spektaklu bierze udział doborowe grono muzyków i solistów, występują w nich także złożone z utalentowanych melomanów chóry i zespoły społeczne. O integrującym charakterze Orfeo & Majnun świadczy chociażby fakt, że w dziele tworzenia warstwy dźwiękowej opery uczestniczyło aż trzech artystów: francusko-palestyński kompozytor, muzyk i śpiewak Moneim Adwan (autor partii wokalnych śpiewanych w języku arabskim oraz współtwórca ich orkiestracji), swobodnie operujący w różnych stylistykach – od jazzu po muzykę klasyczną – kompozytor, dyrygent i pianista Howard Moody (jego wkładem w całość dzieła były części opery przeznaczone na chór) oraz belgijski kompozytor i muzyk Dick van der Harst (odpowiedzialny za partię „zachodnią” muzyki, ale też współpracujący z Moneimem Adwanem przy orkiestracji fragmentów „orientalnych”). Pomysłodawczynią i autorką libretta jest austriacka pisarka i reżyserka Martina Winkel, a wspólnie z nią za stworzenie artystycznej wizji opery Orfeo & Majnun odpowiada izraelsko-austriacki reżyser specjalizujący się w wielkoformatowych projektach o charakterze partycypacyjnym Airan Berg.

20 czerwca 2020
Parada miejska
Przez kilka miesięcy setki osób w różnym wieku budują lalki i maski zwierząt zaprojektowane przez Rogera Titleya, by ostatecznie zebrać się 20 czerwca i wspólnie iść w paradzie miejskiej, towarzyszącej Wiankom – Świętu Muzyki! Chciałbyś dołączyć do parady ze swoją własną lalką, a jeszcze jej nie stworzyłeś? Nie martw się. Warsztaty budowania kukieł będą odbywać się na Małym Rynku przed rozpoczęciem parady, po to, by w trakcie pochodu dookoła Sukiennic ożywić jak najwięcej zwierząt.

Zwierzęta były na pewnym etapie opowieści jedyną publicznością zarówno Orfeusza, jak i Madżnuna, słuchając ich muzyki – radość i spokój tej gromady tworzą utopijny obraz pokojowego społeczeństwa zjednoczonego muzycznym zaklęciem. Mityczne stworzenia i zwierzęta wiążą się z bogactwem znaczeń, są bowiem powiązane ze starożytnymi mitami i podaniami różnych kultur. Dzięki temu mogą one przemawiać do wszystkich – niezależnie od pochodzenia i wieku. Przywołanie historii Orfeusza i Madżnuna to zarazem zaproszenie do tworzenia postaci zwierząt i innych istot ze świata mitów, a także do zabrania ich na ulicę dla wspólnego świętowania różnorodności stworzenia, potęgi poezji i muzyki. Młodzi i starzy, dorośli i dzieci włączają się w proces tworzenia postaci zwierzęcych, nauki ich specyficznych ruchów, biorąc na koniec udział w miejskiej paradzie.

Luty – czerwiec 2020
Warsztaty
Od lutego do czerwca odbędą się warsztaty artystyczne oraz działania kulturalno-społeczne prowadzone w przestrzeni Krakowa przez profesjonalnych i doświadczonych artystów wizualnych – animatorów kultury – z różnymi grupami społecznymi oraz społecznościami dzielnic Krakowa. Nie zamykamy się na tematykę warsztatów: komiksowe, taneczne, kulinarne, teatralne, literackie… każdy sposób artystycznej ekspresji jest dla nas warty podjęcia. Chcemy, by historie naszych bohaterów dotarły jak najdalej, dlatego część warsztatów realizujemy poza znanymi ośrodkami kultury z centrum Krakowa i z osobami, których dostęp do kultury jest na co dzień utrudniony.

Miesiącem Orfeusza i Madżnuna będzie czerwiec – bo wtedy właśnie, na koniec warsztatów, zaplanowaliśmy serię pokazów ich rezultatów w przestrzeni miejskiej. Na placach, skwerach, w parkach i na mostach miasta będziemy pokazywać mieszkańcom Krakowa, jak dziś potrafi inspirować mityczna miłość. Chcemy by ta seria warsztatów zapoczątkowała pracę laboratoriów miejskich – takiej przestrzeni twórczej, która poprzez narzędzia kultury może wpływać na integrację i rozwój społeczny mieszkańców.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.