Moc atrakcji (weekend w Krakowie)

9 lipca 2020

Krakowskie legendy na spacerze i w teatrze, literackie gry terenowe, tajniki kuchni molekularnej i miasta ze stali, wyprawa Magellana i odpoczynek na łąkach i w ogrodzie – to wszystko dzieje się tylko podczas jednego weekendu w Krakowie! Lato w mieście tętni życiem i dostarcza moc atrakcji.

Legendarny Kraków
W południe 12 lipca w ramach akcji Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków spotkamy się z najmłodszymi miłośnikami zwiedzania, by na własne oczy zobaczyć „Legendarny Kraków”. W czasie spaceru poznamy (prawie) wszystkie tajemnice miasta, jego smocze legendy i baśnie. Bo jak się okazuje, Kraków jest pełen magii, a jego sekrety tylko czekają, by je odkryć. Start spaceru godz. 12.00. Koniecznie pobierz wejściówkę!

Literackie gry i spotkania
Rabka Festival
nad Bałtykiem, w Tatrach i na Mazurach? W tym roku to możliwe – za sprawą spotkań online skierowanych do młodych czytelników w całej Polsce. Festiwal będzie jednak także obecny w Rabce-Zdroju: w dniach 8-11 lipca podczas stacjonarnych wydarzeń na świeżym powietrzu! W programie m.in. literacka gra miejska, spotkanie z Marcinem Szczygielskim i Roksaną Jędrzejewską Wróbel.

Słowiańska gra o tron
IX wiek. Woj Krak zostaje królem nowego państwa i zakłada gród nazwany od jego imienia Krakowem. Mądremu władcy pomagają w rządach dzieci: Lech i Wanda. Łąki przekształcają się w pastwiska, lasy w pola uprawne. Kiedy topory docierają do świętego gaju, słowiańskie bóstwa natury buntują się, a nad Krakowem pojawia się… smok. Przerażony lud zaczyna składać bestii ofiary, a władcy szukają sposobu, jak ją pokonać. Okazję, by ją poznać i wziąć udział w naszej własnej słowiańskiej „grze o tron”, będzie multimedialne widowisko Smok! w reżyserii Jakuba Roszkowskiego (10, 11 i 12 lipca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego).

Zabawy muzyczne z Panem Miłoszem
11 lipca o 11.00
w Altanie na odbędą się warsztaty muzyczno-ruchowe z Panem Miłoszem! Nauczymy się kilku piosenek, pośpiewamy i potańczymy. Scenariusz i wykonanie: Miłosz Konarski – nauczyciel rytmiki w przedszkolach i żłobkach, kompozytor, aranżer, instrumentalista. Dzieciom w całej Polsce znany jako Pan Miłosz.

Miasto ze stali
Muzeum Nowej Huty 11 lipca o 12.00 zaprasza na warsztaty. Ich uczestnicy poznają nie tylko charakter, ale i zasady pracy obowiązujące w nowohuckim kombinacie. Dowiedzą się na co narażeni byli hutnicy oraz jak dbali o bezpieczeństwo własne i kolegów. Na koniec wspólnie zastanowimy się, które z zasad BHP obowiązujących w hucie mają zastosowanie w naszym codziennym życiu. 8-12 lat

MoleCOOLowe soboty
W Muzeum Inżynierii Miejskiej 11 lipca o 13.00 odbędą się wakacyjne zajęcia z kuchnią molekularną w roli głównej! Wspólnie dowiemy się, czym jest kuchnia kreatywna oraz skąd się wywodzi. Dzięki nowo poznanym technikom “gotowania” zrobimy bardzo oryginalny kawior oraz spaghetti w niecodziennych smakach. Wspólnie odkryjemy jak niezwykłym zajęciem może być nowoczesne gotowanie! 7+

Wzdłuż rzeki Dłubni
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zaprasza 12 lipca na rodzinny spacer poznawczo-badawczy o zieleni ciągów rzecznych w ramach projektu „Nowa Huta od NATURY strony”. Prowadzenie: Marcin Pawlik. Wyprawa odbędzie się wzdłuż jurajskiej rzeki Dłubni, do której brzegów w niektórych miejscach można śmiało podejść.

Tajemniczy ogród
Cieniste alejki, śpiew ptaków, przyjemny chłód i kolory cieszące oko – wszystko to składa się na idealną lipcową niedzielę (od 11.00 do 16.00)  w ogrodu Józefa Mehoffera! Przyjrzyjmy się w skupieniu kwiatom, liściom, drzewom – tym rosnącym w ogrodzie i tym namalowanym. Spróbujmy własnej ekspresji – rysujmy, malujmy lub po prostu zastanówmy się w ciszy nad tym, co widzimy.

500. rocznica pierwszego opłynięcia Ziemi
Plenerowa wystawa w Parku Jordana przybliża historię wyprawy morskiej Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana Elcano, będącej pierwszym opłynięciem Ziemi (1519-1522), przedstawia fotografie okrętu Nao Victoria, historycznej repliki jednego ze okrętów biorących udział w tej wyprawie.

Przez łąkę do parku
Dom Zwierzyniecki zaprasza 10 i 17 lipca na spacer dla dzieci w wieku 9−13 lat. Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.