Tężnia solankowa w Krakowie znów otwarta

22 lipca 2020

Wszystkim zmęczonym i tęskniącym za nadmorskim klimatem, przypominamy dobrą wiadomość: od 1 lipca 2020 znów działa, spalona dwa lata temu, tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim.

Jak z niej korzystać i dlaczego warto?

Tężnie, wbrew pozorom, nie są wynalazkiem nowym. Badania archeologiczne wykazały, że w Polsce mamy długą tradycję ich budowania: pierwsze powstały ponoć już w II wieku naszej ery na terenie dzisiejszego Inowrocławia, gdzie odkryto ślady najstarszej w Europie takiej budowli.W kolejnych stuleciach konstrukcje te wykorzystywane były głównie w celach produkcyjnych, do uzyskiwania soli kuchennej, jednak z czasem odkryto także ich właściwości lecznicze. W XIX wieku szczególną popularnością cieszyła się kuracja w uzdrowisku w Ciechocinku, a obecnie tężnie solankowe stawiane są coraz częściej w miastach – takiej atrakcji doczekali się przed krakowianami między innymi mieszkańcy Warszawy, Częstochowy i Chorzowa.

Co ciekawe, podstawowa zasada działania tężni oraz jej konstrukcja nie zmieniły się przez wieki – to drewniana budowla o ścianach pokrytych gałązkami tarniny, na które wielka pompa wylewa solankę, czyli wodę mineralną bogatą w zawartość jonów sodowych, sole magnezowe oraz związki bromu i jodu. W tężni woda ścieka pionowo do zbiornika u podstawy ścian, a jednocześnie paruje, tworząc cenną mgiełkę – aerozol bogaty w jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. W ten sposób tworzy się w tężni (i wokół niej) mikroklimat przypominający ten nad morzem, a badania dowodzą, że podczas godziny przebywania w tężni, wdychamy tyle jodu, ile w ciągu trzech dni spacerowania po plaży!

Jod wpływa pozytywnie na pracę tarczycy, oczyszcza drogi układu oddechowego, odciąża pracę nerek oraz wątroby i generalnie wzmacnia układ odpornościowy. Magnez i miedź poprawiają przemianę materii, a selen ogranicza liczbę wolnych rodników w organizmie. Solankowy aerozol pomoże nam również, jeśli cierpimy na bóle reumatyczne lub jesteśmy alergikami, nie zaleca się jednak korzystania z tężni osobom chorującym na serce oraz choroby nowotworowe.

Krakowska tężnia posiada zbiornik na solankę o pojemności 45 tysięcy litrów oraz ściany pokryte tarniną o powierzchni 350 metrów kwadratowych. Jest ogólnodostępna i darmowa. Solanka pochodzi z miejscowości Zabłocie pod Bielskiem, a tarnina – z Bieszczad. Jest pierwszą w naszym mieście, ale ponoć nie ostatnią – planuje się budowę jeszcze dwóch.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.