Kiedy do logopedy?

12 sierpnia 2020

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas niezwykle intensywnego rozwoju. Niemal z dnia na dzień zachodzą  zmiany i pojawiają się kolejne umiejętności. Niestety, także w tym okresie życia mogą pojawiać się problemy o różnym podłożu, w rozwiązaniu których może pomóc wizyta u logopedy. Na temat pierwszych reakcji i wczesnego rozwoju dziecka rozmawiamy ze specjalistkami z gabinetu logopedyczno-terapeutycznego „Gadułka i spółka”.

Kids in Kraków: Czego oznaką mogą być problemy ze snem (trudności w zaśnięciu pomimo zmęczenia, częste wybudzanie) w początkowych miesiącach życia?

Gadułka i spółka: Problemy ze snem mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Czasami jest to nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, nadmierny hałas, niewygodny materac bądź pościel, czy zbyt jasne pomieszczenie. Te przyczyny można w łatwy sposób wyeliminować, zapewniając dziecku komfortowe warunki do spania. Inną przyczyną kłopotów ze snem może być kontakt z wysokimi technologiami – głośne dźwięki, dynamicznie zmieniające się obrazy działają mocno pobudzająco na maluszka, a emitowane przez ekrany światło negatywnie wpływa na wydzielanie hormonu snu, czyli melatoniny. Niemowlęta w  pierwszych miesiącach życia w ogóle nie powinny być wystawiane na kontakt z mediami cyfrowymi, nawet jeśli są one włączone „tylko” w tle. Problemy ze snem mogą mieć także poważniejsze podłoże, wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Wybudzanie może być spowodowane między innymi nieprawidłowym oddychaniem. Częstą przyczyną problemów z zasypianiem oraz wybudzania w pierwszych miesiącach życia dziecka są trudności z karmieniem. Może to być nieprawidłowa technika karmienia, problemy ze ssaniem, takie jak brak odruchu ssania, trudność w uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia w jamie ustnej, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaburzenia pracy języka lub warg, trudności z koordynacją ssania, połykania i oddychania czy nieprawidłowości w budowie jamy ustnej, na przykład skrócone wędzidełko języka.

Kids in Kraków: Co powinno skłonić rodzica do wizyty u logopedy z małym dzieckiem? 

Gadułka i spółka: Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym właściwie zajmuje się logopeda. Pomimo że raczej odchodzi się już od myślenia, że to specjalista od „r” albo seplenienia, wciąż jeszcze nie wszyscy rodzice wiedzą, że w gabinetach logopedycznych uzyskają pomoc także w zakresie problemów innych niż artykulacyjne. Logopeda zajmuje się szeroko pojętymi zaburzeniami komunikacji językowej oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju. Ponieważ dziecko równolegle z mową rozwija pozostałe funkcje poznawcze, nie da się oddziaływać tylko na jedną sferę. Mowa, percepcja wzrokowa i słuchowa, motoryka, rozwój społeczny i emocjonalny wzajemnie się w warunkują, dlatego podczas zajęć logopedycznych podchodzimy do rozwoju małego człowieka całościowo. Pierwszym sygnałem alarmowym dla rodzica powinien być brak prymarnych form kontaktu z otoczeniem, czyli nienawiązywanie kontaktu wzrokowego, brak gaworzenia, brak zainteresowania osobami i przedmiotami, nieodwzajemnianie uśmiechu czy brak gestu wskazywania palcem. Do logopedy należy udać się także, gdy dziecko nie reaguje na swoje imię, nie rozumie prostych poleceń, ma rok i nie wypowiada pierwszych słów, a w wieku dwóch lat nie buduje prostych zdań. Deformowanie głosek, mowa niezrozumiała dla osób spoza najbliższego otoczenia, oddychanie przez usta czy trzymanie języka między zębami podczas mówienia również powinny skłonić rodzica do wizyty w gabinecie logopedycznym. Rodzic powinien przede wszystkim zaufać swojej intuicji, jeśli zaobserwuje cokolwiek niepokojącego w rozwoju dziecka, warto skonsultować się z logopedą.

[rozmawiała Gabriela Mynarska]

 

„Gadułka i spółka” – gabinet logopedyczno-terapeutyczny, prowadzony przez Katarzynę Biernacką, Monikę Kafel, Dorotę Nagrabę i Annę Wronę. Terapeutki zajmują się terapią ogólnorozwojową – budowaniem kompetencji językowych oraz stymulacją wszystkich funkcji poznawczych. W gabinetach „Gadułki i spółki” każdy jest wyjątkowy i czeka na niego indywidualna terapia.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.