Dom dla biedronek - zrób to sam

Domek dla biedronek warto zrobić jesienią, by pomóc tym bardzo pożytecznym owadom przetrwać zimę (pomagają one bowiem niszczyć szkodniki w ogrodzie, zwłaszcza mszyce). Biedronki żyją ok. 14 miesięcy, więc muszą przezimować i najchętniej zagrzebują się w stertach liści lub w zakamarkach drzew. Możemy pomóc im w znalezieniu schronienia na zimę przygotowując domek z doniczki.

Jak zrobić taki domek dla biedronek?

Przygotowujemy:

  • doniczkę (najlepiej ceramiczną),
  • siano, słoma, zeschłe liście, szyszki,
  • kilka patyczków (mogą być takie do szaszłyków) lub kawałków drutu,
  • kawałek sznurka lub drutu.

Na spód doniczki wkładamy, siano, słomę i suche liście wraz z małymi patyczkami, na wierzchu za pomocą sznurka przywiązujemy kilka dłuższych patyczków związane w krzyż. Końce tego sznurka przeciągamy przez otwór na dnie doniczki i odwracamy ją do góry nogami, trzymając za sznurek.

Doniczkę zawiesza się na sznurku do góry dnem. Takie domki warto wieszać zwłaszcza na drzewach owocowych, ale można go też powiesić na balkonie lub drzewie przed blokiem. Biedronki budzą się ze snu zimowego w marcu – z dużymi apetytami.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.