Ferie w Muzeum Krakowa

niedziela, 26 stycznia 2020 - sobota, 8 lutego 2020

  • niedziela, 26 stycznia 2020 - sobota, 8 lutego 2020
  • Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
  • Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
  • Celestat, ul. Lubicz 16
  • Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
  • Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51, Kraków
  • Rynek Podziemny, Rynek Główny 1/3
  • Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

FERIE W MUZEUM KRAKOWA
26 STYCZNIA – 8 LUTEGO 2020

29 stycznia, godzina 10.00 – dla dzieci w wieku 6-10 lat
7 lutego, godzina 12.00 – dla dzieci w wieku 10-13 lat
Pałac Krzysztofory
Miasto ze snów. I ty możesz zostać architektem
Warsztaty architektoniczno-plastyczne dla dzieci
Celem warsztatów będzie stworzenie projektu wymarzonego miasta. Zwiedzając wystawę Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń, dowiemy się, czym kierowali się mieszkańcy nadwiślańskiej osady w wyborze miejsca na jej założenie. Zobaczymy też, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Kraków, jak się rozrastał i przemieniał w aglomerację. Zastanowimy się, jakie udogodnienia były konieczne, żeby sprostać wymaganiom stawianym przed nowoczesnym miastem. W części warsztatowej zaprojektujemy i wykonamy makietę miasta idealnego, używając do tego celu materiałów recyklingowych.
Prowadzenie: Justyna Kasińska

8 lutego, godzina 15.00
Pałac Krzysztofory
Strażnicy zaczarowanej księgi
Spektakl teatralny dla dzieci w wieku 5-10 lat
Strażnicy zaczarowanej księgi to dynamiczny i pełen humoru spektakl, dzięki któremu przeniesiemy się w świat krakowskich legend i tajemnic ukrytych w podziemiach Pałacu Krzysztofory. Tu historia spotyka się z legendą, wartka akcja z fantazją, a wszystko przyprawione jest dobrym żartem. Znakomity scenariusz, brawurowa gra aktorów i bajkowa scenografia to gwarancja dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Bohaterowie przedstawienia – Krzysztoforek i Dorotka – za sprawą tajemniczej księgi przeniosą się do średniowiecznego Krakowa i przeżyją wspaniałą przygodę.

26 stycznia, godzina 11.00
Rynek Podziemny
Ogniste opowieści
Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi (w ramach święta oddziału Drążenie miasta. Ogień)
Pod ziemią bywa gorąco. Nic więc dziwnego, że właśnie w podziemiach krakowskiego rynku będziemy rozmawiać o tych krakowskich legendach, w których pojawia się ogień. Dowiemy się, kto ratował Kraków przed pożarem, dlaczego Smok Wawelski ział płomieniami i jak skończył się dla miasta najazd tatarski. Postaramy się wspólnie przygotować ilustrację do jednej z poznanych opowieści. Przybywajcie – będzie gorąco!
Prowadzenie: Justyna Kutrzeba-Synowiec

4 lutego, godzina 12.00
Rynek Podziemny
O zaczarowanych kamieniach i skrzydlatych rycerzach
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat
Gdzie się podziali rycerze księcia Henryka Prawego i dlaczego na krakowskim rynku jest tyle gołębi? Skąd książę miał wziąć fundusze na daleką podróż po koronę królewską? Podczas zajęć plastycznych poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania i postaramy się pomóc księciu Henrykowi w rozwiązaniu nie lada problemu.
Prowadzenie: Justyna Kutrzeba-Synowiec

29 stycznia, godzina 12.00
5 lutego, godzina 12.00
Celestat
Niebezpieczna historia
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 10-13 lat
Zastanawialiście się kiedyś, czy w Krakowie 500 lat temu było bezpiecznie? Jakie zagrożenia czaiły się w mieście i jak jego mieszkańcy musieli sobie z nimi radzić? Czy ktoś czyhał na zdrowie lub życie naszych przodków? W takcie warsztatów przyjrzymy się uważnie dawnemu Krakowowi i jego mieszkańcom, którzy wielokrotnie zmuszeni byli stawać w obronie swojego miasta. Zastanowimy się również, co współcześnie zagraża Krakowowi. Poznamy kolekcję broni używanej przed wiekami i rozważymy jak dziś powinniśmy się bronić, by zwalczyć współczesne nam zagrożenia. Innymi słowy, porozmawiamy o niebezpiecznych, ale bardzo ważnych sprawach!
Prowadzenie: Szymon Jarosiński

30 stycznia, godzina 10.00
6 lutego, godzina 10.00
Dom Zwierzyniecki
Śladami królowej Jadwigi
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat
Każdy z nas zostawia ślady: zapisane zeszyty, fotografie z wczesnego dzieciństwa… Na krakowskich Garbarach, przy kościele Karmelitów, zachowała się niezwykła pamiątka po królowej Jadwidze – odciśnięty w kamieniu ślad jej stopy. Skąd tam się wziął? Jeśli niczym prawdziwi detektywi chcecie rozwikłać tę zagadkę i samemu pozostawić ślad dla przyszłych pokoleń, przyjdźcie koniecznie na warsztaty do Domu Zwierzynieckiego. Z pewnością będzie emocjonująco!
Prowadzenie: Katarzyna Garus

30 stycznia, godz. 13.00
6 lutego, godz. 13.00
Kamienica Hipolitów
W rytmie walca, czyli co się działo w karnawale
Warsztaty dla dzieci w wieku od 6-10 lat
Podobnie jak dziś, tak i sto lat temu okres karnawału był okazją do hucznych zabaw i uroczystych balów. Zarówno arystokraci, jak i mieszczanie z wielką pieczołowitością przygotowywali się do rozmaitych zabaw, by rozerwać się nieco w doborowym towarzystwie lub... znaleźć odpowiedniego kandydata na męża bądź odpowiednią kandydatkę na żonę. W trakcie warsztatów dowiemy się m.in. jak przygotować się do balu i co na siebie włożyć, jak wykonać modną fryzurę za pomocą lokówki, co w czasie balu zrobić z uszkodzoną lub ubrudzoną suknią, czy wachlarz służył tylko do wachlowania oraz po co pannie karnet balowy i właściwie co to takiego. Stworzymy również własne maski karnawałowe i kotyliony oraz zaprojektujemy niepowtarzalny wachlarz lub ozdobną muchę.
Prowadzenie: Barbara Świadek, Michał Hankus

26 stycznia – godz. 14.00
5 lutego – godz. 10.00
Fabryka Schindlera
Propaganda wczoraj i dziś
Warsztaty plastyczne dla młodzieży w wieku 13-15 lat
Podczas warsztatów bliżej poznamy zjawisko propagandy. Szczególnie dokładnie przyjrzymy się, jak wyglądało ono podczas II wojny światowej i jak działa w czasach nam współczesnych. Oglądając plakaty tworzone w Europie w latach 1939–1945, zastanowimy się nad istotnymi cechami propagandy. Poznamy również mechanizmy stojące za działaniami agitacyjnymi i sposoby docierania do odbiorców. Poznamy też odpowiedź na pytanie, czy w dzisiejszych czasach stosuje się działania propagandowe, a jeśli tak, to gdzie i w jaki sposób są one wdrażane. W trakcie warsztatów przeanalizujemy, czy wszechobecna dzisiaj reklama jest formą propagandy. W części warsztatowej spotkania, bazując na zdobytej wiedzy, stworzymy własne plakaty i zastanowimy się, jak współczesne działania marketingowe wpływają na człowieka.
Prowadzenie: Mateusz Zdeb

27 stycznia, godzina 12.00
6 lutego, godzina 12.00

Apteka pod Orłem
Tadeusz Pankiewicz – kronikarz krakowskiego getta
Interaktywne oprowadzanie dla dzieci w wieku 11-13 lat
Podczas zajęć, wykorzystując informacje dostępne na ekspozycji w Aptece pod Orłem, poznamy okoliczności działań Tadeusza Pankiewicza w czasie II wojny światowej, a także z historię getta krakowskiego. Odnajdziemy ukryte informacje dotyczące różnych aspektów życia w getcie oraz wysłuchamy relacji świadków. Poprzez analizę indywidualnych historii odpowiemy na pytania dotyczące różnych form prześladowań stosowanych przez Niemców wobec Żydów i sposobów przezwyciężania przez ludność żydowską trudów życia okupacyjnego.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik, Bartosz Heksel

4 lutego, godzina 12.00
Ulica Pomorska
Śladami pamięci XX w. Wzdłuż Ulicy Karmelickiej
Spacer edukacyjny dla młodzieży w wieku 13-15 lat
Ulica Karmelicka jest jedną z reprezentacyjnych ulic Krakowa. W XX wieku była świadkiem wielu ciekawych, ale i dramatycznych wydarzeń ważnych dla historii naszego miasta i kraju. Jej zabudowa w tym czasie niewiele się zmieniła. W czasie spaceru wzdłuż jej traktu odnajdziemy ślady dawnych, przedwojennych krakowskich kin, odszukamy konspiracyjną drukarnię oraz dom, w którym mieszkał Xawery Dunikowski. Poznamy też wojenną historię ulicy, oczami wyobraźni spoglądając na okupowane przez hitlerowskie Niemcy miasto.
Miejsce zbiórki: Ulica Pomorska 2
Prowadzenie: Tomasz Stachów

28 stycznia, godzina 10.00
8 lutego, godzina 11.00
Muzeum Podgórza
Podgórskie wycinanki
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat
Za rogiem, przy moście Piłsudskiego będzie cukiernia. A po drugiej stronie ulicy basen. Taki ze zjeżdżalnią! Tu, pod kopcem, umieścimy lodziarnię. A za zakrętem wielki park z trampolinami albo miejską plażę z boiskiem do siatkówki! Można pomarzyć… Podczas zajęć dowiemy się, jak wyglądało Podgórze 100 lat temu. A jak wygląda ono w waszej wyobraźni? Wykorzystując dawne i współczesne fotografie Podgórza stworzymy dzielnicę na nowo. Poznamy jej historię i spróbujemy zaprojektować jej przyszłość. Zapraszamy! Będzie bardzo kreatywnie!
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek

27 stycznia, godzina 10.00
3 lutego, godzina 10.00
Muzeum Teatralne
Titi, Nunu i Klembolo, czyli niespodziewana wyprawa w głąb lasu
Warsztaty plastyczno-teatralne z elementami logopedycznymi dla dzieci w wieku 6-10 lat
Spór o motyla zmusił chłopców o imionach Titi i Nunu do długiej wędrówki przez las. Towarzyszył im ich wierny pies Klembolo. W czasie swojej niesamowitej podróży natrafili na wiele pułapek, poznali ciekawe zjawiska i ostatecznie szczęśliwie odnaleźli drogę do domu. Bajkę o takiej treści napisała dla swojego wnuka Helena Modrzejewska, wspaniała XIX-wieczna artystka. Podczas zajęć odczytamy wybrane fragmenty historii, które staną się dla nas inspiracją do prześledzenia zdarzeń kadr po kadrze. Poprzez stworzoną opowieść plastyczną, a potem odegrane sceny odkryjemy relacje, emocje i znaczenia zawarte w opowieści. Dowiemy się również, jak konstruktywnie rozwiązywać „spory o motyle”.
Prowadzenie: dr Karina Janik

1 lutego, godzina 10.00 – warsztaty teatralne dla rodzin z dziećmi od 5 lat
4 lutego, godzina 10.00 – warsztaty teatralne dla dzieci 6-10 lat
Rydlówka
Wysnute z wyobraźni
Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer i Stanisław Wyspiański potrafili bacznie obserwować otaczający ich świat. Używając wyobraźni, swoją twórczością ubarwiali zwyczajną, szarą codzienność. My także tego spróbujemy! Wspólnie zwiedzimy Rydlówkę i dowiemy się, jak tworzyli wspomniani artyści, a następnie przygotujemy własne opowieści, które – niczym w teatrze – przedstawimy sobie nawzajem za pomocą kukiełek i pantomimy.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt

28 stycznia, godzina 12.00
Podziemna Nowa Huta
Co łączy igloo i kameleona?
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat
Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. O bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi porozmawiamy podczas oglądania fragmentu wystawy Stan zagrożenia przy os. Szkolnym 37. Zainspirowani ekspozycją stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.
Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski

31 stycznia, godzina 12.00
Muzeum Nowej Huty
PRL w kadrze
Turniej gier planszowych dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat
Spotkanie rozpoczniemy od obejrzenia materiałów filmowych i archiwalnych zdjęć, które pozwolą nam zapoznać się z trudną, czasem wręcz groteskową codziennością okresu PRL-u. Następnie rozpoczniemy turniej gier planszowych, w czasie którego uczestnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące życia codziennego w czasach dzieciństwa i młodości ich rodziców i dziadków. Każda dobra odpowiedź to jeden punkt. Osoba, która zdobędzie ich najwięcej wygrywa! Na zwycięzców czekają upominki.
Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski

31 stycznia, godzina 10.00
7 lutego, godzina 10.00
Thesaurus Cracoviensis
Dada Thesaurus
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat
W Thesaurus Cracoviensis, głównym magazynie zbiorów Muzeum Krakowa, kolekcje przechowywane w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach magazynowych tworzą swoisty kolorowy kolaż. W ruchu dadaistycznym, popularnym na początku XX w. kierunku sztuki, kolaż był jedną z najczęściej wykorzystywanych technik artystycznych. Metoda łączenia ze sobą często kompletnie niepasujących do siebie elementów pozwala na stworzenie niezwykłych i zaskakujących prac. Co wyjdzie z połączenia fragmentów artefaktów znajdujących się w muzealnych kolekcjach i materiałów plastycznych takich jak koraliki, bibuła, tkaniny, wycinki plakatów i gazet? A gdyby spróbować nazwać jednym słowem tak wykonaną pracę? W czasie warsztatów poeksperymentujemy z metodą kolażu w stylu dadaistycznym. Postaramy się również dowiedzieć, co właściwie oznacza styl dada. Będziemy ciąć, kleić, kolorować i nazywać! I oczywiście interpretować!
Prowadzenie: Katarzyna Ból

Więcej

www.muzeumkrakowa.pl

Bilety:
Zajęcia edukacyjne – 5 zł (wstęp bezpłatny dla jednego opiekuna)
Spektakl teatralny – bilet normalny: 15 zł, bilet ulgowy: 12 zł

Bilety na spektakl teatralny "Strażnicy zaczarowanej księgi" w Pałacu Krzysztofory można rezerwować na stronie www.bilety.muzeumkrakowa.pl.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.