Dam ci nauczkę! porozmawiamy o zwierzętach, przede wszystkim psach

sobota, 19 listopada 2022, 12:00

  • sobota, 19 listopada 2022, 12:00
  • Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1

Ra­do­sław Rak, we­te­ry­narz i pi­sarz bę­dzie go­ściem spo­tka­nia z po­pu­lar­no­nau­ko­we­go cyklu dla naj­młod­szych „Dam Ci na­ucz­kę!” 19 li­sto­pa­da o godz. 12.00.

Wpro­wa­dze­niem do roz­mo­wy bę­dzie książ­ka Zofii Sta­nec­kiej „Lotta, czyli jak wy­cho­wać ludz­kie stado”, ilu­stro­wa­na przez Ma­rian­nę Szty­mę.

GOŚĆ: Radek Rak uro­dził się w 1987 roku w Dę­bi­cy. Jest lekarzem weterynarii i pisarzem fantastyki. W 2006 roku ukoń­czył Li­ceum Ogól­no­kształ­cą­ce w Dę­bi­cy, na­stęp­nie stu­dio­wał we­te­ry­na­rię na Uni­wer­sy­te­cie Przy­rod­ni­czym w Lu­bli­nie. Ak­tu­al­nie miesz­ka i pra­cu­je jako le­karz we­te­ry­na­rii w Kra­ko­wie. Radek Rak swoje pierw­sze opo­wia­da­nia pu­bli­ko­wał pod pseu­do­ni­mem „Aj­wen­hoł”. Zo­sta­ły póź­niej wy­da­ne mię­dzy in­ny­mi w ta­kich ma­ga­zy­nach, jak „Nowa fan­ta­sty­ka”, „Lampa”, czy „Fan­ta­sty­ka – wy­da­nie spe­cjal­ne”. Jego de­biut książ­ko­wy miał miej­sce w 2014 roku. Po­wieść „Ko­cham cię, Li­lith” zo­sta­ła opu­bli­ko­wa­na dzię­ki wy­daw­nic­twu Pró­szyń­ski i S-ka. Wkrót­ce potem po­ja­wi­ło się „Puste niebo” oraz „Baśń o wę­żo­wym sercu albo wtóre słowo o Ja­kó­bie Szeli”.Jego po­wieść „Puste niebo” w 2017 roku otrzy­ma­ła Złote Wyróżnienie w plebiscycie o Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W 2020 roku Radek Rak został laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej Nike, otrzy­mał też mię­dzy in­ny­mi Na­gro­dę „Nowej Fan­ta­sty­ki” w ka­te­go­rii Pol­ska Książ­ka Roku. W tym samym roku otrzy­mał też na­gro­dę „Śląk­fy” jako Twór­ca Roku.

PROWADZĄCA: Ewa Stanek-Misiąg jest dzien­ni­kar­ką, pra­cu­je w por­ta­lu Me­dy­cy­na Prak­tycz­na, wcze­śniej przez więk­szość za­wo­do­we­go życia była zwią­za­na z ra­diem, w RMF Clas­sic pro­wa­dzi­ła ma­ga­zyn o książ­kach. Mama do­ro­słych synów, Jana i Je­rze­go. Od czasu do czasu opie­kun­ka kotki młod­sze­go syna, Ma­nu­li. Mi­ło­śnicz­ka pod­ca­stów, przy któ­rych robi skar­pet­ki na dru­tach. Nie je mięsa. Ćwi­czy pi­la­tes. Od nie­daw­na szczę­śli­wa po­sia­dacz­ka psa o imie­niu Linda.

KSIĄŻKA: „Lotta, czyli jak wy­cho­wać ludz­kie stado” – Skąd imię Lotta? Z ksią­żek, pro­sto ze Szwe­cji z przy­gód Lotty z ulicy Awan­tur­ni­ków Astrid Lind­gren. To do­sko­na­łe imię, bo szwedz­ka Lotta miała mocny cha­rak­ter, nie­za­prze­czal­ny urok i jasne włosy. No i lu­bi­ła je­dze­nie. Zu­peł­nie jak ta nasza Lotta przy­gar­nię­ty z domu tym­cza­so­we­go pies rasy kun­del wy­wra­ca do góry no­ga­mi życie pew­nej ro­dzi­ny. Nagle w ta­jem­ni­czych oko­licz­no­ściach zni­ka­ją z domu różne przed­mio­ty, po­ja­wia­ją się za to żół­ta­we ka­łu­że, błot­ne ślady, sierść na ka­na­pie, nie­zna­ne dotąd za­pa­chy i mnó­stwo mi­ło­ści! Lotta z wro­dzo­nym wdzię­kiem i sto­ic­kim spo­ko­jem, krok po kroku, wy­cho­wu­je sobie swoje ludz­kie stado, które choć ma wra­że­nie, że pa­nu­je nad sy­tu­acją, jest cał­ko­wi­cie, ab­so­lut­nie, bez­gra­nicz­nie pod­po­rząd­ko­wa­ne swo­jej Prin­ci­pies­sie, która naj­wy­raź­niej rzu­ci­ła na nich psi urok. Szcze­gól­nie na mamę! Pełna hu­mo­ru, za­pa­chu psich łap i pie­czą­tek z mo­kre­go nosa opo­wieść o Lot­t­cie i jej ludz­kim sta­dzie. Uwaga, po­do­bień­stwo Lotty do psa au­tor­ki jest cał­kiem nie­przy­pad­ko­we.

Projekt „Chodzi o czytanie! Spotkania Pod Globusem” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

  • Warsztaty dla dzieci 8+
  • Informacje i rezerwacje: podglobusem@liberglob.pl
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.