Apteka Pod Orłem

pl. Bohaterów Getta 18

Tadeusz Pankiewicz, przejmując aptekę po swoim ojcu, nie spodziewał się zapewne, że wraz z nią przejdzie niebawem do historii...

Szczupły, niewysoki mężczyzna z ciemnymi włosami zaczesanymi do tyłu, na fotografiach często z fajką, nie wyglądał na bohatera. A jednak. Gdy w 1941 roku nazistowskie władze utworzyły w Podgórzu getto dla żydowskich mieszkańców Krakowa, Polak Tadeusz Pankiewicz, farmaceuta z dyplomem Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystarał się o pozwolenie na dalsze prowadzenie swojej apteki, która znajdowała się na terenie getta – przy placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta 18). Motywował to tym, że jedyna apteka w getcie może okazać się pomocna w razie zagrożenia epidemią. Czynna całą dobę apteka była miejscem konspiracyjnych spotkań, punktem kontaktowym, tu przekazywano prowiant i leki dla mieszkańców getta, udzielano schronienia i organizowano fałszywe dokumenty.

Tadeusz Pankiewicz stał się też świadkiem końca żydowskiego getta w Krakowie – najpierw dwóch krwawych wysiedleń (czerwiec i październik 1942 roku), a potem jego brutalnej likwidacji (13 i 14 marca 1943 roku), podczas której zdolnych do pracy mieszkańców skoszarowano w obozie w Płaszowie, zaś starszych, chorych, bezrobotnych, dzieci i matki, które zdecydowały się z nimi pozostać czy lekarzy, którzy do końca trwali przy swoich pacjentach, rozstrzelano lub wywieziono do obozu zagłady w Auschwitz.

Wspomnienia tych dni Tadeusz Pankiewicz spisał we wstrząsającej książce Apteka w getcie krakowskim. Jego relacja, opisująca plac Zgody po likwidacji getta, pełen połamanych szaf, stołów, kredensów, łóżek, stała się inspiracją oryginalnego pomnika złożonego z 68 pustych krzeseł z brązu rozrzuconych po całym placu, symbolizujących żydowskich mieszkańców Krakowa i przypominających o ich zagładzie.

Dziś w dawnej aptece znajduje się muzeum (oddział Muzeum Krakowa) poświęcone Tadeuszowi Pankiewiczowi, historii getta i martyrologii Żydów. W odtworzonych wiernie wnętrzach w aptecznych szufladach ukryto eksponaty, zdjęcia i dokumenty, a zwiedzający sam składa je w opowieść o strasznych wydarzeniach, które rozegrały się kiedyś na dzisiejszym placu Bohaterów Getta oraz sąsiednich ulicach.

Apteka Pod Orłem jest częścią muzealnej Trasy Pamięci (Ulica Pomorska, Apteka Pod Orłem, Fabryka Schindlera).

Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 14 zł, rodzinny 36 zł, wstep wolny w środę
www.bilety.mhk.pl

Więcej

  • Dzisiaj czynne: 9:00-17:00

www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/apteka_pod_orlem

12 656 56 25

apteka@muzeumkrakowa.pl

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.